uTorrent para kazanmanın yollarını arıyor!

150 milyon kullanıcısı bulunan torrent istemcisi uTorrent, büyük problemi çözmek için düğmeye bastı!

uTorrent para kazanmanın yollarını arıyor!

uTorrent yaklaşık 150 milyon kullanıcısı ile dünyanın en popüler BitTorrent istemcisi durumunda. Bu kadar büyük bir kullanıcı kitlesine ücretsiz olarak hizmet vermek her ne kadar keyifli olsa da şirketin bu işleri sürdürebilmesi için gerekli maddi kaynağı da yaratması gerekir. BitTorrent Inc. şimdi gelir sağlayabileceği diğer seçenekleri araştırmaya başlamış durumda.

uTorrent'in mevcut iş modeli çoğu ücretsiz yazılım sağlayıcısı ile aynı. Uygulamanın kendisi ücretsiz ancak beraberinde yüklenebilecek opsiyonel araçlar şirketin gelir kaynağını oluşturuyor. Ancak son gelişmeler bu gelir modelinin de herhangi bir güvenceye sahip olmadığını ortaya koydu. Geçen ay uTorrent ile birlikte gelen yazılımların bazıları antivirüs şirketleri tarafından potansiyel zararlı olarak işaretlendi. Böylece bu gelir kapısı da kesintiye uğramış oldu.

Bu olay uzun vadeli gelir yaratma için alternatif yollar arayan şirket için bardağı taşıran son damla olmuş olabilir. Bir blog yazısı yayınlayan uTorrent ekibi, mali olarak daha da büyüyebilecekleri bir yol arayışında olduklarını bildirdiler. Şirket önümüzdeki birkaç hafta veya ay içerisinde yeni gelir modellerini test etmeye başlayacak. Ancak bu modellerin neleri içerdiği henüz sır gibi saklanıyor.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

torrent indirenleri gammazlamak en iyi gelir modeli.

her tarafta reklam çıkmıyormuş gibi bir de para kazanmak istiyormuş. gözü doysun bittorrentin. utorrenti de alıp reklamlarla ve bloatwarelerle doldurdu ya..

En iyi ve sorunsuz gelir kaynağı bence küçük reklam kutucuklarıdır. Çok fazla kimseye de zararları yok! Kotalı internet kullanıcıları için sorun oluşturabilir. Onun çözümüde ayarlara kapatma veya reklam azaltma seçenekleri konulabilir. Sürekli internet üzerinden güncellenen reklam yerine bir kez yüklenip sürekli değişen gif resimleride kullanışlı.

@27 Ağustos 2015 16:19 Size katılıyorum.Zaten Mozilla da bunu bildiği için geçen yıl içerisinde Firefox yazılımına (ancak yeni ödeyecek parası kalmayıncaya kadar reklam verme vs konusunda direndikten sonra) kapatılabilen reklam eklemişti.Destek olmak isteyen tıklıyordu.Yani koca vakıf küçücük reklamlarla geçinebiliyor da bunlar geçinemiyorsa,bu işte bir bit yeniği vardır.

torrent küçük dosyalar için başka bir siteden ftp çevirip indiriyorum 1gb kadar tabi gerisini siz düşünün kullanmıyorum bu torrent istemcilerini hepsi işlemcinizi internetinizi sömürerek şirkelere para kazandırıyor ondan dolayı hız desen yerlerde bu zamanda zaten torrent kullanılmaz gerek yok

Bittorrent benim için bitmişti zaten reklamları arttırdığı zamanda ben artık reklamsız ve kaliteli olan qBittorrent'e geçtim hem ücretsiz hemde reklamsız...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir