Ve MS'in merakla beklenen yazılımı sahnede...

Office 2010'un online sürümü nihayet görücüye çıktı; ama büyük kısıtlamalarla birlikte...

Microsoft, Office 2010 Web Apps'ı tanıttı
Office uygulamaları web'e taşınıyor

Microsoft Office'in 2010 sürümü bazı kullanıcılar tarafından büyük yenilikler içermemekle eleştiriliyor. Fakat diğer yandan da Web Uygulamaları özelliği tüm kullanıcılar tarafından merakla bekleniyor. Office 2010 Web Uygulamaları henüz tam olarak hazır değil ama Microsoft teknik öninceleme için henüz bazı sınırlamalara sahip olan Web Uygulamalarını ilk kez kullanıcılara açtı.

Microsoft şu an için Web Uygulamarı'nın eksiksiz olduğunu iddia etmiyor ama sadece davet yöntemi ile teknik önincelemeye katılacak kullanıcıların yine de pek çok özelliği test etme şanslarının olacağını söylüyor. Teknik önincelemeye davet edilen şanslı kullanıcıları Word, Excel ve PowerPoint'in online sürümünü kullanabilecekler. Fakat gerçekten de önemli kısıtlamaları ile birlikte. Örneğin online Word şu anda sadece dosyaları görüntülemek için kullanılabiliyor ve yeni dosya oluşturmak veya kaydetmek mümkün değil.

Online Office hangi tarayıcılarda kullanılıyor?

Excel'de ise değişiklik yapmak mümkün fakat bu değişiklikler de şu aşamada sınırlı. Microsoft, kullanıcıların Excel dosyaları üzerinde şu an için sadece "temel değişiklikler" yapabileceklerini duyurdu. OneNote ise henüz Web Uygulamaları içinde kendine yer bulamadı.

Microsoft, Office 2010 Web Uygulamaları'nın Internet Explorer, Firefox ve Safari tarayıcılarını desteklediğini ve kullanmak için SilverLight eklentisinin zorunlu olmayacağını da duyurdu. Ama sistemlerinde SilverLight eklentisi yüklü olan kullanıcıların online dokümanları görüntülerken daha fazla seçeneğe sahip olacaklar.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

cromedan o kadar çok korkuyorlarki el birliği ile crome dışlanıyor

400 dolara win7 satıyorlar bi demiyolarki al bu officede benden sana hediye olsun bu nasıl bir politikadır anlamış değilim okadar para veriyoruz yanındada officeyide ücretsiz ver ama nerdee microsoft bırak hediyeyi günahını vermez

open office kullanmak daha iyi hem ücretsiz hem de aynı işi görüyor. Win 7 ile bence de vermeleri lazım. tarayıcıyı istemeden yüklüyorlar bazı kendi yazılımlarını da.

Ms tutkunu birisi herkese - oy vermiş.Ama bu oyu alanlar haklılar enazından windows 7nin içinde word exel powerpoint gelse o bile yeterlidir.

atı alan üsküdarı geçti , google docs 5 boy önde :D geç kaldın bu sefer mikrosoft..

Chrome'dan korktuklarından değil, eklenti desteği az olduğundandır.
_______________
cromedan o kadar çok korkuyorlarki el birliği ile crome dışlanıyor
Dün 16:35

hangi windows 7 400$ bence yanlış biliyorsun biraz daha araştırmanı tavsiye ederim...
ayrıca günahını vermez diye bahsettiğin ürün yani office ürünü şuanda türkiyedeki firmalarda halen muhasebe için kullanılmakta yani binlerce $ kazanç sağlamakta kurumlara. Böyle bir ürünün ücretsiz olması beklenemez.
Kaldıki zaten Office Starter denen ürün yeni bilgisayarla beraber ücretsiz olarak verilecek. (Word Excel)
daha ne yapmasını bekliyorsunuz Microsoft'un Milyar $'lar yatırım yaparak geliştirdiği ürünü herkesemi ücretsiz versin

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir