Veri Skandalında "Sex Compass" da Varmış!

Eski Cambridge Analytica çalışanı, firmanın verileri birden fazla quizle topladığını ve aralarında "sex compass"ın da bulunduğunu söylüyor!

  • H. Hüseyin Öztürk
Veri skandalında "Sex Compass" da varmış!
Brittany Kaiser, salı günü delilleri parlamentoya sundu.

Veri danışmanlığı şirketi Cambridge Analytica'nın eski çalışanı Brittany Kaiser, İngiltere'deki bir Parlamento komitesine Salı günü verdiği demeçte, şirketin Facebook kullanıcılarının kişisel verilerini birden çok quiz ve anket yoluyla elde ettiğini ve aralarında "seks pusulası"nın da bulunduğunu söyledi.

Kaiser'e göre bu sebeple, Cambridge Analytica'nın veri toplama etkinliklerinden etkilenen Facebook kullanıcılarının sayısının, daha önce belirtilen 87 milyon kullanıcı rakamınının çok üzerinde olması muhtemel.

Brittany Kaiser, Ocak ayına kadar firmada işletme direktörü olarak çalışıyordu.

Geçtiğimiz ay, Cambridge Analytica'nın Cambridge Üniversitesi araştırmacılarından Aleksandr Kogan ve şirketi Global Science Research tarafından oluşturulan bir quiz ile Facebook kullanıcı verilerinin elde edildiği keşfedilmişti. Bunun ardından, Facebook veri politikasını güncelledi ve etkilenen kullanıcılara (quizleri kullanan ve onların arkadaşları dahil) bilgi verilerinin Kogan tarafından elde edildiğini bildirdi.

Ancak Meclis'te sahte haber sorununu araştıran Dijital, Kültür, Medya ve Spor (DCMS) komitesine verdiği yazılı kanıtta Kaiser, eski işvereninin sadece Kogan quizi değil, birden fazla anket yoluyla veri aldığını söyledi. "CA ya da ortakları tarafından, genellikle bir Facebook girişiyle" gerçekleştirildiğini belirtti.

"Kogan tarafından kullanılanlara benzer yollarla verilerinin ele geçirildiği Facebook kullanıcılarının sayısının 87 milyondan fazla olduğu ve hem Cambridge Analytica'nın hem de diğer bağlantılı şirketlerin ve kampanyaların bu faaliyetlere dahil olduğu neredeyse kesin."

Geçtiğimiz hafta, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, iki gün boyunca Cambridge Analytica skandalıyla ilgili olarak, sosyal ağın kullanıcı verilerini ve diğer konuları korumaya yönelik politikaları hakkında Kongre'de önce 10 saat geçirmişti.

Cambridge Analytica'nın açıklaması, son gelişmeyi geçiştirir nitelikteydi.

Cambridge Analytica, "Diğer pazarlama ajansları gibi, bazen uygun bir onay beyanı ile bir araştırma paneli kullanarak kişilik verilerini topladığımız yaygın şekilde bilinir. Bu anketler, 2014 yılında yasal olarak lisans aldığımız ve Facebook'un bunu yapmamızı istediğinde sildiğimiz 30 milyon kullanıcı için GSR/Kogan verileriyle tamamen alakasız." diye konuştu.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz