Vista görünümlü Linux: Vixta

Windows'un kullanım rahatlığı ve kullanıcı dostu arayüzüne alışmış olanlar müjde: Linux Vixta hazır!

  • Halil Mollaoğlu

Vixta, Windows kullanıcılarını açık kaynak kodlu işletim sistemine çekmeyi görev edinmiş bir Linux dağıtımı. Geliştiriciler bunu özellikle Vixta ile Vista arasında güçlü bir benzer görsellik oluşturarak yapmak istiyorlar.

Vista görünümlü Linux: Vixta

Vixta yapımcıları kullanıcı dostu olan ve kolayca konfigüre edilebilen bir Linux geliştirmek istiyorlar. Bu yolla güçlü bir yayılma dalgasını hedefliyorlar.

Download: Vixta Linux

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Bir Linuxsever olarak linuxun insanlığa sevdirilmesine katkısı bulunan herkese teşekkür ederim.

zaten şuanda vistada olan arayüzdeki bazı 3 boyutlu araçlar linuxta daha önceden de vardı. hem de vista gibi fazla donanım kaynağı kullanmadan bunları yapıyordu. Örnek; 3d Flip, 3d Küp, Şeffaf Pencere, 3D Animasyonlu arayüz vistadan öncede linuxta vardı.

linuxçuların isteyeceği en son şey window'a benzemektir.beryl buna 10 çeker

indirdim en kısa zamanda makineye kurup deneyeceğim. şahsen çok merak ediyorum...

HEHE resmen Wista ile dalga geçmişler ilk giriş penceresi ve kapama penceresine hayran kaldım, çok güzel tasarlanmış ven linux kullanıcısi değilim arada Ubuntu kullanıyordum bunuda arşive ekledim süper oldu :))

Linux kesimi nihayet anladı olayı yani....

Ne Vistaymış be,
Her işletim sistemi ona benzemeye çalışıyor. :-)

kimseye kullanmasını önermediğim özenti bir dağıtım, Linux kullanıcılarının böyle vasat tasarımlara ihtiyacı yok, isteyen çok daha iyisini temiz bir dağıtım üzerinde yapılabilir, kaldı ki ben bunun pek tutacağını sanmıyorum, zirâ "saçmalık".

linux ve vista? bence olmaz. zira karakterli bir işletim sistemi diye bilirdik biz linux'u ama bir başkasına benziyecekse nerede eski gururlu linux?
eh artık bize soran olursa;
linux'u nasıl bilirdiniz diye, bizde;
iyi bilirdik, diyebiliriz:D

Bazı arkadaşların da söylediği gibi işletim sistemleri, özellikle de Linux tasarım bakımından hiçbir işletim sistemine benzememeli. Linux geliştiricileri çok daha benzersiz ve çok daha güzel tasarımlar yapabilir. İlla ki benzetmek isterlerse o zaman Vista'ya değil, Mac OS'a benzetilmeli.

beryl buna on basar, gnome sadelik ve derli topluluk olarak bir on daha basar windowsa arti linuxu linux yapan hersey bir on daha basar windowsa... yani sonucta ufak bir cirpida windowsa linux tarafindan 30 kere basilmis olundu... kaldi ki gerisini saymadim bile...
ben sahsen kde arayuzune windowsa cok benzedigi icin karsiyin ya gnome yada xcef...
windows herzaman linuxe benzemeye calisir linux windowsa degil..
böyle populerlik pesindeki dagitimlara bulasmayin, kurun ubuntu, fedora, suse yada pardus bakin keyfinize....

ya vista ne ki ben onu tanimam kusura bakmasinlar win xp gusel ben memnunum ama bizi yakinda mum edecekler ona yanarim :( simdi win 98 kaldimi? aynisi xp ye olacak :( eskiden bi xp vardi diye cocuklarimiza anlatiriz artik :)

bu Linux sürümü emin Bill Gates çıkartıyordur.Linux ile ilk defa bu sürümle tanışan yeni kullanıcıları aldatmak için.vistanın taklitçisi gibi göstermek istiyorlar.Taklit mal statüsü kazandırmak istiyor. Bak yine acayip kafam bozuldu :((

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play