Vista ve OS X kırıldı fakat Ubuntu ayakta

IT güvenlik konferansının kazananı belli oldu. Günün sonunda kırılamayan tek sistem Ubuntu oldu...

  • Halil Mollaoğlu
Vista ve OS X kırıldı fakat Ubuntu ayakta
Ubuntu: CanSecWest'te hack'lenemeyen tek sistem.

CanSecWest IT-güvenlik konferansında kırılamayan tek sistem Ubuntu-Linux tabanlı sistem oldu. Bir MacBook Air Safari'deki açık sayesinde iki dakikada hack'lenmişti.

MacBook Air'i Windows Vista Ultimate ve Service Pack 1 yüklü bir PC takip etti. Security Objectives'den Shane Macaulay bir Adobe Flash açığını kullandı ve ödül olarak 5000 Dolar ve Bir Fujitsu laptop kazandı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

ubuntuyu kim ne yapsında hacklemeye çalışsın yaw.

bence ubuntu zamanla windowsun yerini alabilir

yakında onu da kırarlar.

linuxun windosun yerini alması çok zor (yani zaman ister). ve %100 güvenli sistem yoktur.

ubuntuyu çok az kişi kullandığından olsa gerek...

çünkü ucunda ödül varmış...yani burdaki sonuçta adamlar ubuntuyuda windowsuda kırsa aynı ödülü alacaktı ve ubuntuyu kıramadı.yani kullanıcı sayısıyla kırıp napsınla alakası yok!
ancak şöyle bir konu var.windowsta daha fazla özellik barındığı için açık ihtimali daha çok oysa ubuntuda öyle değil...

çok az bi zaman kaldı herkesin bir linux kurup kullanmasına windows un yerinide alır mac yerinide windows yerini şu açıdan alamaz size daha fazla donanım ve yazılım masrafı ile daha fazla para harcatmaz

Şu linux gerçekten kullanışlı olsa hemen bırakırım şu windows's...

Gusty Gibbon dan sonra, Hardy Heron Beta'yı kullanıyorum ve final sürümün çıkacağı nisan ayı sonunu sabırsızlıkla bekliyorum. Linux for Human Beings :)

yakında windows denen, bizim zamanımızı öldürüp çeşit çeşit sinirlendiren
iğrenc sistemciğin yerini artık herşeyi elinizde olan çok hızlı çok güvenli linuxler alacak. kimse bir linux kullanmadan konuşmasın. çok yakında...

Ubuntu'nun kırılamaması normaldir , Hiç bişey çalışmıyor zaten .
Ekran kartının linux driverlarını buldum nvidia'dan ama ubuntu'ya
uymadı . Ubuntu'ya driver olmadığı gibi virüste yok pek sanırım .

Kesinlikle katılıyorum, 1 sene önce aldığım bilgisayarın ağ kartımın sürücüsü hala yok ubuntu için. ndiswrapper'la dosya indirmek bi eziyet, adam akıllı program da yok zaten. internete giremedikten sonra açık varmış yokmuş umrumda olmaz zaten. Linux'u bende destekliyorum ama çok fazla eksiği var ve ölümüne destekleyenleri anlamıyorum. Aynı laptopta hem ubuntu hem vista yüklü. Vista 55 saniyede açılıyor, ubuntu 1 dk 20 saniyede..

herkesin ubuntunun kullaniciya sundugu kolayliklari gormesi gerekiyor,1 gb ram bulunan bilgisayarima kurdum ve gayet stabil calisiyor.alisik oldugumuz programlarin ayni rahatlikta kullanmak icin evet biraz beklemek gerekecek.

Windows Yeterince sinirlendiriyor zaten..Ubuntu kesin Tımarhanelik eder beni
Kırılmasına gerek yokki zaten kırık değilmi...

üstat(linus torvalds) ne demiş
hiçbir hata milyonlarca gözden kaçamaz.

linuxla windows platformu ayrı şeyler... linuxun en büyük sorunu arayüzlü programlarının sorunlu olması. Ayrıca ubuntu sürücüsü yok demiş birileri, yeni laptopların XP driverını bile bulamıyorsunuz vistadan geçilmiyor ortalık:) Masaüstü konusunda ise Ubuntu, Compiz'le iç çamaşırında sallıyor Vistayı.
Ben iş yerindeki serverlarımızda arayüzsüz hiç bişisiz bilindik ubuntu server kullanıyorum. FTP, veritabanları, e-posta sunucusu, DHCP, DNS, Web sayfaları... yönetilebilirlik, güvenlik, kararlılık ve hız yönlerinden çok daha az iş yapan windows 2003 serverımızı 8e katlayıp 5le çarpıyor. fark zaten burada ortaya çıkıyor. Linux WoW çalıştırmıyo diye dert ediyorsanız zaten linux size göre değil. Unutmadan diyim program geliiştiricisi olarak ta Microsoft ürünleri tiksindiriyor, çünkü adamların ürünleri hiç bir zaman %100 uyumlu değil. Eninde sonunda linux'lar pazarda hakettikleri payı alacaklar. Zira MS'in Mono'yu desteklemesi de MS'in u gerçeği algıladığının habercisi.

Olay aslında tam olarak bu şekilde değil. Yapılan yarışmada ilk 3 gün ödül veriliyormuş. İlk 3 gün içinde windows ve mac os hacklenebilmiş hatta mac os 2 dakikada hacklenmiş diyolar hackleyen kişi daha önceden hazırlayıp sitesine koymuş kendi kodunu ve siteye bağlanmış direk olarak çalıştırmış. 4. güne de ubuntu kalmış ama kırsalar bile bir ödül olmadığı için kimse uğraşmamış. Bende haber sitelerinden bu bilgiye ulaştım. Aşağıdaki sözleri okursanız ubuntu nun da kırılabileceğini anlarsınız.
Dünyada hiç bir sistem kırılamaz değildir. Hacker'lar her zaman bir adım öndedir. (Linux işletim sistemi yaratıcıları.)

Olay aslında tam olarak bu şekilde değil. Yapılan yarışmada ilk 3 gün ödül veriliyormuş. İlk 3 gün içinde windows ve mac os hacklenebilmiş hatta mac os 2 dakikada hacklenmiş diyolar hackleyen kişi daha önceden hazırlayıp sitesine koymuş kendi kodunu ve siteye bağlanmış direk olarak çalıştırmış. 4. güne de ubuntu kalmış ama kırsalar bile bir ödül olmadığı için kimse uğraşmamış. Bende haber sitelerinden bu bilgiye ulaştım. Aşağıdaki sözleri okursanız ubuntu nun da kırılabileceğini anlarsınız.
Dünyada hiç bir sistem kırılamaz değildir. Hacker'lar her zaman bir adım öndedir. (Linux işletim sistemi yaratıcıları.)

arkadaşlar sizde linux ve mac os kullanın bu sayede millet te bu işletim sistemine geçer ve microsoft rekabetle adam gibi bir işletim sistemi çıkarır.

linux falan hikaye ya windowsun tırnağı bile olamaz.bazı arkadaşlar linux u kullanmak için çok kasıyolar ama sonunda windows a döneceklerdir.(serverlar hariç)

Linux en güvenlisi o kadar derim..

Linux un herhangi ya da birkaç sürümünü kullanmadan tüm linux sürümleri söven ve windowsu kendi ürünüymüşcesine met eden, önyargılı, kendini bilmez insanlara o kadar acıyorum ki... Bilgisayar dünyasında önünüze koydukları ilk şeyler alıştınız kı bağnalaşıyosunuz. önünüze windows koyarlar linux kötü, mediaplayer-winamp koyarlar gomplayer-kmplayer-aipm kötü, ms office koyarlar openoffice kötü, internet explorer koyarlar firefox kötü, casper koyarlar vestel kötü. Halinize ağlamanız gerek!

yurdum insanı ne kadar komik.. kardeşim ubuntunun windowstan ne eksiği var. yani windows çok ayrıntılı ama ubuntu değil gibi tamamen saçma sapan birşeyi nasıl yazarsınız. bunu yazan ubuntuyu kullanmamıştır. kullanmadanneden atıp tutarsınız. kurulumu vistadan daha kolay.program deposundaki binlerce programdan istediğiniz programı ücretsiz tek tıkla inidirip kuruyorsunuz. virüs derdi yok. ayrıca ubuntuyu kıramamışlar işte kardeşim bunun nesini tartışıyorsunuz artık. tabi ki her sistem kırılır ama 3 gün boyunca kırılamayan bir sistemi 2 dk içinde kırılan bir sistemle güvenlik açısında karşılaştırmayın artık, ayıp yahu...

"linux falan hikaye ya windowsun tırnağı bile olamaz.bazı arkadaşlar linux u kullanmak için çok kasıyolar ama sonunda windows a döneceklerdir.(serverlar hariç)"

arkadaşım. 1-2 sene sonra emin olabilirsin bu yazıdaki linux ve windows yazılarının yerlerini değiştireceksin :)

yarasın fujitsuymus laptop'ta ve de 10 bin dolar vay anasını ama hackerlar linuxu hacklemek istemediklerinden hacklenemiyor guvenli olusundan filan değil en kötusu acık kaynak kodlu olmazsı heran biri girse değiştirilebilir sistem ;)

ubuntu da windows gibi çok yaygın olsun bakalım ondan sonra görürüz halini delik deşik eder bu hacker lar :)

Bütün linux sürümlerini en büyük iki sorunu var.
1- kararlılık
2-linux program ve oyun yazılımının istenilen düzeyde olmamasıdır.
öyleki ati ekran kartı olan linux kurmak hiç kurmamaya eşdeğer.
son kullanıcı isteğine uygun yazılımı internet te köşe bucak arıyorsun.
bu olay özgürlük adına bir mücadeledir. yoksa wine programına ihtiyaç olmazdı.

linux pardus özgürlük için pardus
ulusal işletim sistemimiz.
hiçbir driver kurmadan 30 dakikada kuruluyor.
gayet mükemmel. ibrahim yurt

2002 senesinden beri ubuntu kullanıyorum artık windows denince tüylerim diken diken oluyor :D

"ubuntu da windows gibi çok yaygın olsun bakalım ondan sonra görürüz halini delik deşik eder bu hacker lar :)"
Tek bahaneleride bu XD Ne alaka?Linux u geliştirenler gerizekalımı yada hiç linux kırmaya çalışmadımı kimse?salakça bi yorum.İstediğiniz kadar deneyin tek bir açık bulup hackleyemezsiniz.Özgür yazılımın gücü.Açık varsa zaten geliştirenler hemen kapatıyor mikropsoft gibi değil.

ücretsiz ve özgür olduğu için kullanıcısı yok. insanlar para vermeyi çok sevdiklerinden windows kullanıyorlar ubuntu kullanımı rahat fakat eksikleri çok msnde webcam sorunu düzenli mp3 çalıcısı yok

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play