VLC Media Player artık Chrome OS'da...

Sevilen medya oynatıcı VLC, önemli bir eksiğini daha en sonunda giderdi!

  • Levent Öztürk
VLC Media Player artık Chrome OS'da...

Sevilen VLC medya oynatıcısı, neredeyse tüm işletim sistemlerinde bulunuyor. Ancak önemli bir işletim sistemi bu listede yer almıyordu: Chrome OS.

Kar amacı gütmeyen VideoLAN organizasyonunun yaptığı açıklamaya göre bedava, açık kaynaklı, platformlar-arası VLC medya oynatıcısı artık Google'ın Chrome OS'u için de kullanılabilir durumda. VLC'nin masaüstü sürümünde olduğu gibi yeni Chrome OS sürümü de çoğu video dosyasını çalıştırabilmenin yanı sıra ağ yayınlarını ve DVD ISO'larını oynatabiliyor. Hatta FLAC gibi ses formatlarını bile çalıştırabilen tam bir ses oynatıcısına da sahip.

VideoLAN Başkanı Jean-Baptiste Kempf'in bir blog yayınında yazdığı üzere "VLC herkese yönelik, tamamen bedava, reklamsız, uygulama içi satın alımsız, gözlem yapmıyor ve tutkulu gönüllüler tarafından geliştirilmiş durumda... Bütün kaynak kodu bedava olarak sunulmakta."

VideoLAN, şu anda Chromebook Pixel ve HP Chromebook 14 üzerinde sorunsuz çalışıyor. Kempf'in yazısında söylenene göre "diğer makinelerde sorunlar ortaya çıkması mümkün."

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Arayüzü en zevksiz ve göze batan oynatıcılardan biri. Ne kadar değiştirmek isteseniz de berbat.

@22 Aralık 2015 19:04 Arayüzü ne yapacaksın, özçekim mi yapacaksın? İzle videonu dinle müziğini kapat gitsin sonra. Bu kadar gösteriş budalası olmayın yahu!

@22 Aralık 2015 19:04 Arayüzü değil videoları seyredenler için sıkıntı yok :)

İşimi fazlasıyla görüyor ve birçok formatı oynatıyor. Windows'un kendi oynatıcısını kaldırıp bunu yüklüyorum.

Virüslü codec pack'leri yüklemek yerine VLC Player'ı yükleyin! Kabul ediyorum native arayüzü berbat ama maharetleriyle harika bir program VLC! VLC arayüz, visualizations, playlist ve ergonomi problemlerini mutlaka çözmelidir. Effects&F bile no-ergonomic. Skinned Mode'da ne zaman EQ'yu devreye soksam, çökme sorunu oluşuyor. Ayrıca visualizations ögelerini ne zaman devreye soksam, VLC dev gibi oluyordu. Ben de Preferences'daki visualizations çözünürlüklerini 400x300'e indirgedim ve sorun çözüldü.

Kısaca VLC'nin hoş görünmeyen arayüz, ergonomi eksikliği, yetersiz playlist, fakir visualizations, çeşitli fonksiyon eksiklikleri ve çeşitli hatalar gibi sorunları var ama bunlar kesinlikle düzelmeyecek şeyler değil! 500 karakterle sınırlı yorum bölümünde detaylara fazla giremiyorum ama birgün belki tasarım ve geribildirim niteliğinde bir blog yazısı yazarım. Şimdilik bu kadar...

LibreOffice yazıma istinaden: Aslında ben Thunderbird ve FreeMind'ın da LibreOffice çatısı altında bulunmasını isterim; çünkü LibreOffice diğer saydıklarım ve bu yazılımlar ile dört dörtlük bir office suite olacaktır. Tabii ki altından kalkabileceklerse...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play