VPN nedir, ne işe yarar?

VPN teknolojisi nedir; internet'te "özgürleşmenizi" nasıl sağlıyor? İşte çok özel VPN dosyamız!

  • Zeynel A. Öztürk
VPN nedir, ne işe yarar?

VPN (Sanal Özel Ağ) terimini daha önce birden çok kez duydunuz, ancak şimdiye kadar kullanmanız gerekmedi. Veya nasıl kullanacağınızı bilmediğiniz için zahmet etmek istemediniz. Bu yazımızda VPN'nin nasıl çalıştığından, ona neden ihtiyacınız olduğuna, ücretli ve ücretsiz VPN hizmetlerine ve sunduklarına değineceğiz.

VPN nedir?

Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) teriminin kısaltılmışı olan VPN, basit bir anlatımla internet üzerinde kurulu bilgisayarlar grubundan oluşur. Bu özel bilgisayar ağı, örneğin yerel bir ağa fiziksel erişimi bulunmayan, dışarıdaki bir kişi tarafından ağ kaynaklarına erişmekte kullanılabilir. VPN'ler, güvenilmeyen ağlara bağlanırken bağlantıyı şifrelemek ve güvenli hale getirmek için de kullanılır. Bunun yanında VPN'ler, farklı konumlarda bulunabildiğinden, sizi ülkelerin kısıtlamalarından (yasaklı web siteleri ve IP'ler gibi) da kurtarırlar.

VPN'lerle bağlantınız şifreli olduğundan, gönderdiğiniz ve aldığınız tüm veriler şifrelendiğinden, meraklı gözler ne yaptığınızı göremezler.

Peki o halde niye herkes VPN kullanmıyor?

İyi, hızlı ve kesintisiz bir VPN hizmeti için genellikle aylık bir ücret ödemeniz gerekecektir. Bağlantınız farklı bir bilgisayar üzerinden yönlendirileceğinden, çoğu durumda normaldeki internet bağlantınız kadar hızlı olmayabilir. Ancak bunları aştığınızda faydalarının, eksilerinden fazla olduğunu fark edebilirsiniz.

VPN sizin için gerekli mi?

VPN, sizi normalde bağlanamadığınız bir ağa güvenle bağlamakla görevlidir. VPN birkaç farklı amaçla kullanılmaktadır:

- Okul veya iş ağına uzaktan ulaşmak için. Bu durumda VPN hizmeti, okul veya iş yeri tarafından sağlanır.

- Yasaklı web sitelerine giriş için. VPN sunucuları farklı konumlarda bulunabildiğinden ve verileri şifreleyerek gönderdiğinden, engelli web sitelerine erişmenize izin verir.

- Torrent indirmek gibi yasal veya yasadışı indirmeler için. Bittorrent'te gerçek güvenlik sağlamanın tek yolu, VPN'lerdir.

- Gizliliği ve güvenliği artırmak için. Tüm iletişiminizi ve bağlantılarınızı meraklı gözlerden korumak için VPN gibi bir hizmetten faydalanmanız gereklidir. Bir kafede şifresiz bir ağa bağlandığınızda, VPN sayesinde güvensiz ağın açıklarından etkilenmezsiniz.

- Ülkelere özel hizmetleri kullanmak için. Örneğin ABD'ye özel Netflix'i normal şartlarda Türkiye'den kullanmanız mümkün değil.

- VPN'yi kullanma nedeniniz, yukarıda saydıklarımızın birkaç tanesi birden de olabilir.

Hangi VPN'yi seçmeli, nelere dikkat etmelisiniz?

En iyi VPN hizmeti, sunduğu işlevler, sunucunun konumu, bağlantı protokolü ve fiyat konusunda iyi bir denge kuran hizmettir. Tek bir VPN hizmetinin ismini verip, en iyisi olduğunu söyleyemeyiz, çünkü bu onunla ne yapacağınıza bağlı. Çok sık dosya indirecekseniz, daha fazla ücret ödemeniz gerekebilir; bunun yanında amacınız konum kısıtlamalarından kurtulmak, yasaklı siteleri açmaksa daha uygun fiyatlı seçenekleriniz var.

İşte VPN hizmetlerinde bakmanız gereken özellikler

Protokol: VPN hizmetlerini araştırırken SSL/TLS (bazen OpenVPN olarak da adlandırılır), PPTP, IPSec, L2TP gibi farklı VPN türlerine rastlayacaksınız. Protokollerin kendilerine has avantaj ve dezavantajları var ancak güvenlik araştırmacıları, tüm bu protokollerin yeterli güvenliği sağladığını, normal bir kullanıcıya pek yansımadıklarını söylüyorlar.

Çıkış konumları: VPN hizmetinin bulunduğu konum, onu neden kullandığınıza bağlı olarak sizin için önem kazanabilir. Örneğin İngiltere'deki bir TV kanalını izlemek istiyorsanız ve bu kanalın web sitesi, sadece İngiltere'ye hizmet veriyorsa, VPN hizmetinizin sunucularının İngiltere'de bulunmasına dikkat edin. ABD'deki sunucular, ABD kanunlarına tabi olduklarından yetkililer istediğinde kullanım verilerini onlara aktarabilirler. Ücret ödeyeceğiniz bir VPN hizmetinin farklı konumlarda hizmet verdiğine dikkat edin.

Günlük kaydı: VPN'ye bağlandığınızda, aktarılan veriler konusuna VPN sağlayıcınıza güveniyorsunuz demektir. Bağlantınız, onu gözetlemek isteyenlere karşı korumada olsa da, aynı VPN'yi kullanan sistemler, özellikle VPN yöneticisi, verilerinizi günlük dosyalarına kaydedebilir. Bu herhangi bir VPN'ye üye olmadan önce sağlayıcının günlük kaydetme politikalarına göz atın. Bazı sağlayıcılar günlük kaydetmeyebiliyor. ABD'deki VPN hizmetlerinin günlük kaydetmek zorunda olduğuna dair bazı söylentiler var. Bu doğru olmasa da ülke yönetimi, günlük tutanlardan bu bilgileri her zaman isteyebiliyor.

VPN hizmetinin etkinliklerinizi kaydetmemesi konusu sizin için önemliyse, TorrentFreak'in bu makalesinde bu tür hizmetlerin bir listesini bulabileceksiniz.

VPN'lerde önemli iki nokta daha

Zararlılardan koruma işlevleri: VPN kullanmak, tam anlamıyla güvende olduğunuz, her şeyden korunduğunuz anlamına gelmez. HTTPS'yi mümkün olduğunca kullanmaya devam etmeli, indirdiğiniz dosyalara dikkat etmelisiniz. Bazı VPN hizmetleri (özellikle mobil hizmetler), sizi virüs ve trojan'lara karşı koruyabiliyorlar.

Mobil uygulama: VPN için para harcayacaksanız, onun her yerde, tutarlı bir biçimde çalışmasını isteyeceksinizdir. Önde gelen hizmetler, hem masaüstü hem de mobil cihazlar için çözümler sunuyorlar. Hem telefonunuzda, hem de laptop'unuzda VPN kullanmak için iki ayrı hizmete para ödememeye dikkat edin.

Ücretsiz VPN sağlayıcılarının etkinliğinizi kaydetmesi ve size reklam göstermesi muhtemeldir. Size gösterilen reklamlarda gezinti alışkanlıklarınızın kullanılma olasılığı da yüksektir. Bunun yanında ücretsiz hizmetler, daha az çıkış noktası sunarlar. Gizlilik konusuna verdikleri önem de ücretliler kadar yüksek değildir. Ancak arada sırada kullanacaksanız, para harcamadan da işinizi görecek bir VPN bulabilirsiniz.

Ücretli VPN'ler gizliliğinizi daha çok cihddiye alırlar. Genellikle reklam göstermezler. Etkinliğinizi kaydedip kaydetmemeleri ise hizmetten hizmete değişmektedir. Bir çoğu, satın almadan önce denemeniz için ücretsiz deneme hizmeti sunarlar. Ancak ücretli bir VPN kullanmanın yasaları çiğnemek gibi davranışları haklı kılmadığını da unutmamak gerekiyor.

Ücretli ve ücretsiz bazı VPN hizmetleri

TorVPN (ücretsiz ve ücretli)

Platformlar: Windows, OS X, Linux, iOS, Android

Protokol: SSL (sitede OpenVPN olarak anılıyor), PPTP ve tam SSH tünelleme

Bulunduğu ülke: Macaristan, çıkış sunucuları Macaristan'da

Günlük kaydı: Bant genişliği kullanımı ve ödeme detaylarınız dışındaki bilgileri kaydetmiyor.

Fiyatı: Ayda 1GB'a kadar ücretsiz, Premium hesaplar 5GB için ayda 7 dolardan başlıyor. 100GB için ayda 38 dolar ödemeniz gerekli.

WiTopiaa (ücretli)

Platformlar: Windows, OS X, Linux, iOS, Android, webOS, Chromebook'lar.

Protokoller: SSL, PPTP, IPSec ve L2TP (256 bit güvenlikle)

Bulunduğu ülke: ABD. 10 ABD eyaletinde, Latin ve Güney Amerika'da, Asya'da, Avustralya'da, Avrupa'da, Afrika'da ve Orta Asya'da çıkış sunucuları var.

Günlük kaydı: WiTopia, kullanıcılarıyla eşleştirilebilecek bilgiler kaydetmiyor, günlükleri haftalık olarak siliyor. Sadece kayıt bilgilerini ve ödeme detaylarını saklıyor.

Fiyat: Şifreleme ve kullanılan protokollere göre yılda 50 - 70 dolar arasında değişiyor.

Private Internet Access (ücretli)

Platformlar: Windows, OS X, Linux, iOS, Android

Protokoller: SSL, PPTP, IPSec, ve L2TP. DD-WRT yüklü veya Tomato router'larla çalışacak biçimde ayarlanabiliyor (SSL/OpenVPN).

Bulunduğu ülke: ABD merkezli hizmetin Kanada, İngiltere, İsviçre, Romanya ve Hollanda'da çıkış sunucuları var

Günlük kaydı: Etkinliğinizi kaydetmiyor, paylaşımlı IP kullanıyor, verilerinizi gizli tutma sözü veriyor.

Fiyat: Ücretler ayda 7 dolardan ve yılda 40 dolardan başlıyor.

proXPNP, VPN Türkiye ve fazlası

proXPNP (ücretsiz ve ücretli)

Platformlar: Windows, OS X, iOS

Protokoller: SSL, PPTP.

Bulunduğu ülke: Merkezi ABD'de. ABD'de, Hollanda'da, Singapur'da ve İngiltere'de çıkış sunucuları var.

Günlük kaydı: proXPN, etkinliğinizle ilgili çok az şeyi kaydediyor. Bunlar arasında e-posta adresiniz, ödeme bilginiz, bant genişliği kullanımınız, bağlantı süreniz, giriş çıkış saatleriniz var. Bu günlükleri sadece 14 gün veya daha az saklama ve kimseyle asla paylaşmama sözü veriyorlar.

Fiyat: Ücretsiz planda hızınız 300kbps ve Miami'daki (ABD) çıkış noktasıyla sınırlanıyor. Premium hesaplar, PPTP desteği sunuyor (router veya mobil cihazları bağlamak için) ve kotayı kaldırıyor. Bunun yanında diğer çıkış noktalarını da seçebiliyorsunuz. Premium planlar ayda 10 dolardan başlıyor.

VPN Türkiye (Ücretli)

Platformlar: Windows, Mac OS X, Android, iOS

Bulunduğu ülke: Merkezi Türkiye'de; "Mini paket" içinde Amerika, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, İngiltere, İsveç ve Slovakya var.

Günlük kaydı: Belirtilmemiş.

Fiyat: Ayda 20 TL'den başlıyor. 12 aylık abonelik 180 TL.

Batihost (Ücretli)

Platformlar: Windows, Linux, iPhone, Android, Windows Phone.

Protokoller: PPTP, OpenVPN, SSTP, L2TP

Bulunduğu ülke: Türkiye; çıkış sunucuları seçtiğiniz pakete göre değişiyor.

Fiyat: Aylık 17 TL'den, yıllık 150 TL'den başlıyor. Ücretsiz olarak 1 günlük denemeniz mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 72 Yorum

Vpnbook unutmayın ücretsiz ve çok iyi

bu adamlar ilerde Kuzey Kore gibi VPN ve Proxy sitelerini bile engeller, hatta bununla kalmayıp Çin gibi DNS değiştirip yasaklı sitelere girenleri tutuklarlar.

@10 Şubat 2014 02:01 Çok haklısın.

@10 Şubat 2014 02:01 Çok haksızsın.

@10 Şubat 2014 02:01 çok haklısızsın

@09 Mayıs 2016 21:41 Çok haklısınsızsın

@10 Şubat 2014 02:01 bu duruma bile eksi oy veren birsuru kisi cikmis. adamlar Tanrilarstigi kisilere en ufak olumsuz bir yargiyi bile kabullenemiyorlar

@29 Temmuz 2016 05:25 haklısızlığın daniskası

@10 Şubat 2014 02:01 bana isim verin hallediyim

İnternet sansürü aşılır ama biraz zahmetli olur. Şöyle ki: Sunucular yurtdışına taşınır. Örneğin Bulgaristan'a, Yunanistan'a, Romanya'ya veya Almanya gibi ülkelere! Daha sonra da Comodo VPN gibi bir yazılım desteği ile sorunsuzca istenilen siteye girilir. Tabii ki diğer VPN teknikleriyle de ama bu durumda siteler sansürlenemese bile sansür konusu olan içeriğin sahibinin başı Türk Mahkemeleri ile derde girebilir. Zaten VPN kullanıldıktan sonra yabancı sitelere giriş ile önemli bir sorun çıkmaz. Önümüzdeki günlerde ücretsiz VPN servislerinin sayısında bir artış yaşanacağını düşünüyorum. Girişimciler işbaşına!Bulgaristan'da, Romanya'da, Yunanistan'da ücretsiz VPN servisleri kurmaya başlayabilirsiniz... ---Yapma, dokunma! Kim dokunduysa sana, ona git! Nerede unuttuysan beni orada kal! Ezdirmem kendimi sana:)--- <Cleverman>

@cleverman sen yine mi kaçtın hastaneden....

@cleverman çok doğru söylüyorsun kardeş...

@cleverman Yorumun en sonu şahane. :))

Belli diktatörlerin peşinde koşarak (onlara taparcasına...), onların her yaptığını destekliyerek (ne olduklarını bilip bilmeden araştırmadan...), ve dinin yolunda gittiğini zannederek, destekleyenler en sonunda yaptıklarının (yanlışın) farkına varıcaklar. Bu makale ile insanlara tekrar ilerde neler olacağını hatırlattığı için Chip'e sonsuz teşekkürler. Umarım sonumuz Arabistan ve diğerleri gibi olmaz....

@10 Şub 2014 15:58 @ziyaretçi cleverman son derece doğru söylüyor saçma insanların saçma yasaklarına boyun eğecek değiliz sen kaçmışsın hastaneden

@10 Şubat 2014 15:58 ha ha ha ha ha ha ha ha ha aha a :)

Cok pahali. Bunlari yine parasi olan kullanacak. Parasi olmayanda paşalarimizin keyfine gore yasakladiklari web adreslerine girisi engellenecek. Turkiye artik diktatorlukle yonetilen bir ulkedir. Ozgurluk ve ozgur dusunce bu topraklardan gideli cok oldu. Tesekkurler Turk halki.

@10 Şub 2014 08:17 bedavaya ya da yıllık 10-15 liraya vpnler mevcut dünya chipin bu haberinden ibaret değil

@10 Şub 2014 08:17 sizlerin özgürlükler ülkesi dedğiniz amerikadan avrupadan, daha özgür bir memlekette yasıyoruz unutma. Türkiye kadar özgür bir ülke yok !!!

@15 Şub 2014 13:40 Sevgili Cahil Ziyaretçi, Avrupa görmediğin belli. Bir Hollandaya, Almanyaya git de sana özgürlük ne demek göstersinler. Türkiye özgürlükler ülkesiymiş. Türkiye hep esaretin ülkesi oldu ama daha önce hiç bu denli beyinsiz yerine konulup esir edilmemişti.

@15 Şub 2014 13:40 Yazık köyünden çıkamamış, kendine söylenenleri doğru olarak anlayan, okumamış ve araştırmamış, yanlı mecralarla olayları objektif olarak değerlendiremeyen, beyni yıkanmış bir arkadaşımız diyeceğim ama arkadaşım olamaz.!!!

@07 Mart 2014 18:05 sende Almanya da pazar günü bi arabanı yikada özgürlük neymiş öğren, o zaman Türkiye yı mum la ararsın.

@04 Ekim 2015 18:38 Özgürlük : Araba yıkamak !!!!!!!

@15 Şubat 2014 13:40 ne kadar da özgür ve patlayan bi ülke

@10 Şubat 2014 08:17 BU ÜLKEYİ BEĞENMEYEN DEFOLSUN YASALAR VAR KURALLAR VAR UYASAKSIN

@04 Ekim 2015 18:38 Almanya ve diger avrupa ulkelerimde Kurallar vardir. Turkiyeden arabistan dn koyden gelen cahiller bu kurallari vermezlerse neler yaparla hayal edemedim. Avrupa ozgurluktur Niyemi kimseyi dine zorlamazlar Kilise gidicen demezler Kadinlari muslunlar gbi mal gormezler Erkrk kadin gercekten esittir. Bende avrupayi geziyorum ama vizyonsuzun Yorumu bu olur araba yikamaya izin yokmus :))

@15 Şubat 2014 13:40 yürü be koçum

cyberghost yıllık 7 dolar

zamanlama manidar çipi çip :=)

2007-2009 arası Sudi Arabistan ve Dubai'de çalışmıştım. Suudi'de, mesela günlük gazetede "çıplak" sözcüğü geçiyor, resim falan olmasa da otomatik filtre ile siteye giriş yasaklanıyordu. Bunu şikayet edebiliyordun, veya sakıncalı gördüğün bir siteyi şikayet edebiliyordun. Dubai'de ise telekominikasyona lisans parası ödemediği gerekçesiyle skype yasaklıydı, tek yol VPN idi. Ben witopia' yı kullanmıştım ve memnundum. Bir de bunların VPN konfigure edilmiş bir router ları vardı satıyorlardı. Ben kendi router ımıza da kurabilirmiyiz diye sormuştum, çalışacağını garanti edemeyiz demişlerdi. Bu konuda yani router ları VPN için konfigure etme konusunda bir makale alabilirmiyiz CHIP? Çünki güvenlik dışında mesela BBC iplayer için ingiltere VPN' sine bağlanma, netflix, pandora için abd, yurtdışındayken bazen Türkiye VPN ihtiyacı doğabiliyor. Witopia bunları PC programından değiştirmeyi mümkün kılıyordı. Bunu router veya router a bağlanan bsırf bu iş için tasarlanmış bir access point vs ile nasıl yapabiliriz?

@11 Şub 2014 01:36 TP-Link WDR3600'e openwrt kurdum, openvpn ile ipredator.se'ye bağlıyorum, wireless ile bağlanan telefonlar dahil olmak tüm cihazlarım nete oradan çıkıyor. openwrt destekli herhangi bir router işi görüyor, fakat 14mbit'den fazla alamıyorum neti vpndeyken, openvpn routerdaki işlemciyi sonuna kadar kullanıyor yükeleme yaparken, sanırsam daha iyi bir işlemci veya daha düşük bir şifreleme lazım. (internet 20mbit adsl)

Spotflux hem mobilde var hem ücretsiz hem reklamsız hemde hızlı.

ip engellemesi söz konusu... Büyük ihtimal bağlantılar proxy üzerinden yapılacaktır , yeni internete intranet de diyebiliriz. Yasa çıkarılıyor yani suç ilan edilebilecek hususlar kendinden doğabilir , dikkat edelim umalım yasalaşmaz , anayasa zaten askıya alınmış durumda daha ileri gidilmesi çok zor günlerin habercisi ...

Comodo Internet Security Complete hem Sandbox hemde VPN özelliği ile mükemmel bir güvenlik paketi sunuyor.

Hotspot Shield kullanıyordum, ücretsiz versiyonu reklamlı olmasına rağmen iyiydi. Lakin son güncelleme ile ücretsiz versiyona bir kota getirdiler, belli bir veri transferinden sonra program "Kotanız bitti." deyip kapanıyor. Chip'in ve yorum yapan arkadaşların tavsiye ettikleri ücretsiz seçenekleri deneyeceğim, teşekkürler.

Chrome eklentisi olan ZenMate kullanıyorum. Hem ücretsiz Hemde işlevli bir vpn. https://chrome.google.com/webstore/detail/zenmate-for-google-chrome/fdcgdnkidjaadafnichfpabhfomcebme

işyerindeki engellemeleri(vpn de dahil) nasıl aşarız? Facebook, mynet vb sitelere giremiyoruz

İndirmiş olduğum vpn yi nasıl kaldırabilirim

Ipad'ime yüklediğim vpn yi kaldırmak istiyorum nasıl yapabilirim

GazanyaIP tavisye ederim uzun zamandır kullanıyorum, reklam, kota vs. yok, oldukça kolay istediğiniz ülkenin IP adresi ile nete çıkış yapabilirsiniz. Uyarmakta fayda var Açık Proxy adresleri sizi başka 1 bilgisayar üzerinden nete çıkış verdiğinden kişisel bilgilerinizi girdiğiniz banka, forum, mail v.s. gibi siterele girip işlem yapmayınız. Çünkü, bilgileriniz proxy server üzerinden geçeceğinden kötü niyetli kişilerin eline geçebilir.

@21 Mar 2014 15:40 gazanyada trojen var arkadasim sakin kullanma

Hidemyas deneyin iyidir.

hotspot shield pro yaptım crackla çok zor oldu epey uğraştım ama değdi.

778787798887

purevpn kullanmaya başladığımdan beri o son soruyu (peki neden herkes vpn kullanmıyor?) merak ediyorum. çünkü muazzam rahatım ve kimsenin internet trafiğimi takip edemediğini bilmek çok rahatlatıcı.

DNS 1 i 8.8.4.4 yapın DNS2 yi 8.8.8.8 yapın yasaklı sitelere girer(YOUTUBE)

@29 May 2014 15:31 bu dediğin artık eskide kaldı

Çok güzel olur

Vnp yi nasıl silebilirim

@23 Kas 2014 13:15 Aynen nasıl sılınır ıos

Artık vpn dns gerek yok. Kurun opera ya da chrome ye zenmate eklentisini keyfinize bakın.

@07 Ara 2014 06:53 zaten o eklentiler de "vpn eklentisi"...ve de sana katılıyorum eklentiler programa göre daha kullanışlı,mesela ben engelsiz siteler için explorer,engellilerde de kullanışlı chrome-zenmate kullanıyorum.

bu makale çok doğru purevpn kullanmaya başladığımdan beri internette giremediğim tek bir site kalmadı. netflixe falan da girebiliyorum, gerçekten artık vpnsiz interent düşünülemez.

@Manata PureVPN en iyi VPN programı bence.

bunada devleti uyandırırırsanız dns de olduğu gibi. vpn servis ip leri yasaklanır alırsınız babayı.

@26 Oca 2015 03:35 zaten kyk yurtlarımızda vpnlerin büyük çoğunluğu engellenmiş durumda.

Vnp yi nasıl silebilirim

@01 Nis 2015 19:49 cyber ghost veya spotflux gibi "program" olarak indirmişsen başlat menüsünde ara dosyada "uninstall" veya "kaldır" yazan yerden veya denetim masasından programlara geç bul ve kaldır.eklentiyse tarayıcının eklenti bölümünü bul ordan yap.

VPN kullanınca mesela Ttnet ile ben http://www.chip.com.tr/ gittim bunu VPN'nin adresi olarak mı görecek? Bilgisi olan cevap yazsın.

Bir şey soracağım acil ulaşın lütfen. Onavo VPN kullanıyordum (Güvenilir midir onu da söylerseniz) son aktiviteler gibi bir kısım vardı orda "You visited a malicious or a phishing site" ve "You sent sensitive or important data" yazıyordu. Ne olduğunu biliyorum fakat başıma bir şey gelir mi naapmam gerek. Kimseye bilgi verdiğimi hatırlamıyorum orası ayrı. Ulaşın lütfen

Çok gizli işler yaparsanız bulunamaz sanırsınız ahmaklar.Adamlar internet oluştuğundan bu yana yapılan hareketlerin dökümanını tutuyorlar.

@12 Şubat 2016 16:31 Tor ağı + Vpn ikisi aktif iken, seni bulabilecek bir insan yok Türkiye'de.

zero VPN ücretli mi??????

Vpn nasıl sifırlanır

Gerçekten çok işime yaradı ALLAH sızden razı olsun

Eskiden dumanla haberleşiyorduk, herkesin yakacak bi odunu vardı. Taşları birbirine sürter kıvılcım çıkartırdık. Kapitalizme kafam..

yasalprogram adli siteyi takip edin, sirketler tanitim amacli programlarini sinirsiz bedava sunuyorlar. bir yillik alti aylik filan. oradan ucretsiz vpn progarami bulabilirsinz. tamamen yasal ve bedava. sadece dogru gunu (vpn programinin sunuldugu gunu beklemeniz yeterli) uzun yasaklarini surusune koysun. surusu de bu siteyi takip etmesin vpn kullanmasin hatta facebook ve twitter da kullanmasin (tanrilarinin emrine riayet etsinler. ne de olsa memnunlar ya ozgurluklerinden ve durumdan

vpn nedir bilmeyen kalmadı artık, yasaklardan bıktık genelde

VPN pazarı en yüksek olan ülkelerdeniz sanırım? Asya'daki ve Latin Amerika'daki baskıcı rejimler ile birlikte domine ediyoruz pazarı.

Ya çek git yada kal çekip gitme önüne cikani vur ya görme olanları yada gözlük tak öyle bak her ne istersen onu yap işte :)

abd den online poker sitelerine giris yapabilmemi saglayabilecek bir tane onerirmisiniz.

Arkadaş neden devlet benim yerime karar verip siteleri yasaklıyor. Ben kendi kararımı veremiyecek kadar beyinsizmiyim devlet bizlere neden gerizekalı muamelesi yapıyor Ya devlet haklı biz beyinsiziz devlette bizim yerimize bizi korumak adına siteleri yasaklıyor diyen bir gerizekalı var mı aranızda

Sen de yorum yaz