WannaCry Sonrasında XP'yi Terk Edecek miyiz?

En popüler üçüncü işletim sistemi olan Windows XP, fidye yazılımı WannaCry'ın yol açtığı yıkımın ardından terk edilecek mi?

  • Zeynel A. Öztürk
WannaCry Sonrasında XP'yi Terk Edecek miyiz?

WannaCry felaketinden ders çıkarıp birçok kullanıcının Windows XP'yi terk edeceği kesin. Zaten dünya çapında en çok kullanılan üçüncü işletim sistemi olmayı sürdüren Windows XP'nin artık tamamen bırakılması gerekiyor.

Üç seneden fazla süredir Microsoft'tan güncelleme almayan işletim sistemi, kolayca kötüye kullanılabilen açıklarıyla artık delik deşik. İngiltere'nin Ulusal Sağlık Sistemini (NHS) çok kötü etkileyen WannaCry, bunun en iyi ispatı. Netmarketshare'in Nisan ayına ait masaüstü işletim sistemi istatistikleri, PC'lerin yüzde 7,04'ünün hala Windows XP kullandığını gösteriyor. Yani Windows XP, Windows 7 (yüzde 48,5) ve Windows 10'un (yüzde 26,28) arkasında üçüncü sırada yer alıyor.

Windows 8.1, yüzde 6,96 ile Windows XP'nin hemen gerisinde yer alırken macOS 10.12, yüzde 3,21 ile beşinci, Linux ise yüzde 2,09 ile altıncı sırada bulunuyor. Windows 8 ise yüzde 1,59 pazar payına sahip, yani Windows 8.1 ve Windows 8'i topladığınızda aslında Windows XP'nin pazar payını geçtiğini görüyoruz. Ancak Netmarketshare bu işletim sistemlerini ayrı olarak saymayı tercih ediyor, bu yüzden XP üçüncü sırada.

WannaCry fidye yazılımının yaygınlaşması üzerine Microsoft, beklenmedik bir adım atarak Windows XP sistemlerine yönelik bir yama yayınlamış, bu sırada Windows 10'un saldırının hedefinde olmadığını gururla belirtmişti. Ele geçen Windows XP'li PC'ler çoğunlukla kurumsal veya kamu sektöründe bulunuyor. WannaCry'ın sebep olduğu karmaşanın ardından bu firmaların güvenlik önlemlerini tekrar gözden geçirmeleri umuluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

bilmedikleri birşey var bizlerin veya çoğu kullanıcının işletim sistemi grafiği vs ile işimiz yok hafif bellek yemeyen bir işletim sistemi çogu kullanıcıya yeterli bunu anlamadılar

WannaCry windows 10, 8.1,8, 7 içinde etkili smb 1 olan tüm windowslara...

Windows 10 daha güvenli ama daha çok donanım ihtiyacı var. Dolar kuru milletin alım gücünü bu şekilde zorlamaya devem ettiği sürece geçiş çok zor olur. Yoksa Kimse Windows 10 u sevmiyor değil. Bu tarz ransomware virüsleri çoğunlukla kurumları etkiliyor. Bir çok kurumda, işler yürüsünde nasıl yürürse yürüsün mantığında çalışıyor. Bu tarz virüsler olmasa bu kurumları yeni işletim sistemlerine kimse geçiremez. Sonuç olarak işin ucunda microsoftun parmağı olabileceği kuvvetle muhtemel

Sen de yorum yaz