Web tarayıcınız, PC'nizin Kaynaklarını Tüketmesin!

Onlarca sekmeyle web'de dolaşırken PC'nizin kaynakları tükendi, bir de hoparlörden ses mi gelmeye başladı? İşte size 8 çözüm!

Web tarayıcınız, PC'nizin Kaynaklarını Tüketmesin!

Günümüzün büyük bir bölümünü web'de gezinmekle geçiriyoruz. Ancak geçirdiğimiz bu süre esnasında bazen PC'mizin belleği tükenebiliyor, siteler aniden müzik çalarak sinirimizi bozabiliyorlar. Web tarayıcınızın sistem kaynaklarını tüketip bitirmesinden şikayetçiyseniz, aşağıda bulacağınız, web deneyiminizi basitleştirip sorunu çözecek 8 yeni ipucuna göz atın.

1. Tek bir sekme kullanın

Sekmelerle gezinme, web'i kullanma şeklimizi değiştirdi ancak bunun daha iyiye doğru bir değişiklik olup olmadığı tartışılabilir. Sekme sayınız çift haneli sayılara ulaşıyor ve sıkça kontrolden çıkıyorsa, bir Chrome ve Firefox eklentisi olan OneTab ile tarayıcınızı tek sekmeye sınırlayabilir ve sistem belleğinden tasarruf edebilirsiniz.

2. Sekmeleri kuyruğa alın

OneTab'ın çözümü aşırı sıkı geldiyse, Chrome'e özel bir eklenti olan Tabs Limiter With Queue ile sekmelerinizi sıraya alabilirsiniz. Sekmeleri her zaman olduğu gibi açmanız da mümkün.

3. Sekmesiz bir tarayıcı kullanın

Sekmelerle uğraşmaktan bıkan ve onlardan kurtulmak isteyenler, Colibri ile ilgilenebilirler. Bu yeni web tarayıcısı, sekme özelliği sunmuyor ve sonra bakmak isteyeceğiniz siteleri Links adlı kısım altında topluyor.

4. Tam ekran modunu kullanın

Modern web tarayıcıları, diğer programları ve dikkat dağıtan öğeleri göz önünden kaldıran tam ekran modu ile geliyorlar. Chrome'da ve Firefox'ta tam ekrana geçmek için F11'e basabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

en iyisi internet kullanmayın

Firefox un yeni surumu Chrome ve Opera'ya gore cok daha az sistem kaynagi kullaniyor.

@17 Ocak 2017 21:38 yaw he hee...

OneTab'i yuklemeden Firefox ( ve eklentiler tabii ) 7 tab acikken 758 MB ram kullaniyordu. OneTabi'i yukleyip aktif edince 665 'e dustu. Oyle cok bir sey farkettirmiyor.

Yeni türkçesi biz kaynak tüketmeyen web browser yapamıyoruz kardeşlerim en iyisi siz kaynağınızı kendiniz koruyun, şunu bunu yapın onu bunu kapatın, yazık ya milyar dolarlık firmalarsınız onlarca bilişim ve yazılım mühendisiniz var bir browser yapamıyorsunuz küstüm işte oynamıyorum :)

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Web tarayıcınız, PC'nizin Kaynaklarını Tüketmesin!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir