Westworld Yaratıcıları Bile Facebook'u Bıraktı

Bilim kurgu HBO dizisi Westworld'ün yaratıcıları bile Facebook'u silmeye karar verdi!

Westworld Yaratıcıları Bile Facebook'u Bıraktı

HBO'nun başarılı bilim kurgu ve distopya dizisi Westworld'ün yaratıcıları Lisa Joy ve Jonathan Nolan, Facebook hesaplarını silmeye karar verdi. Dizinin ikinci prömiyeri esnasında kırmızı halıda konuşan Joy, Facebook hesabını iptal ettiğini açıkladı. Eşi Nolan ise Facebook'un veri toplama politikasını Castro'nun Küba'da yaptığı basın kontrolü çabalarına benzetti.

Nolan düşünceleri şöyle ifade etti: "Raul Castro, resmi olmayan sosyal ağlardan veri toplamak için 20 yılını harcadı, çünkü esmi olmayan sosyal ağlar, otoriter rejimlere karşı en büyük silahtır. Bizim bu veriyi gönüllü olarak bir 'üniversite terk'e vermemiz ve onun da bu bilgiyi Ruslara vermesi sadece 5 yıl aldı."

Cambridge Analytica'nın Facebook'tan elde ettiği veriler ile Amerikalı seçmenlerini manipüle etmesi ardından #DeleteFacebook hashtag'i çok popüler hale geldi. Takip eden haftalar içerisinde Facebook'un başka konularda da şüpheli kararlar aldığı ve gizli politikalar yürüttüğü ortaya çıktı.

Nolan ayrıca Facebook ve diğer sosyal medya şirketlerinin çalışma şekillerini, kullanıcıların beyin fotokopilerini çekmeye benzetti.

Ali Ruhi Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost