WhatsApp şifrelemesi ne işe yarayacak?

WhatsApp'ın yeni uçtan-uca şifreleme işlevi bizler için tam olarak ne anlama geliyor?

  • Zeynel A. Öztürk
WhatsApp şifrelemesi ne işe yarayacak?

WhatsApp'ın sıkı şifreleme işlevleri, artık tüm dünyadaki WhatsApp kullanıcılarının hizmetinde. BlackBerry'nin BBM ve eposta hizmetleriyle sunduğu güvenli mesajlaşma işlevleri, artık tüm WhatsApp kullanıcılarının parmaklarının ucunda.

WhatsApp'ın yeni uçtan-uca şifreleme işlevi, sohbette yazılanların ve gönderilip alınan tüm verilerin, sohbete dahil olan kişiler tarafından görülebileceği anlamına geliyor. Peki bu işlev bize tam olarak nasıl bir güvenlik sağlıyor?

Artık fotoğraflarınız ve videolarınız bile güvende

WhatsApp'ın yeni şifreleme yeteneği, sadece yazılanları değil WhatsApp üzerinden gönderdiğiniz dosyaları, videoları ve fotoğrafları da şifreliyor. Bu, veri bağlantınıza müdahale edecek herhangi bir hacker'ın veya kullanıcının, hatta WhatsApp'ın gönderip aldıklarınızı okuyamayacağı anlamına geliyor.

Şifreleme işlevi, iOS, Android, Blackberry, Windows ve Nokia kullanıcıları için sunuluyor.

WhatsApp bu işi nasıl yapıyor?

WhatsApp, şifreleme için Open Whisper Systems tarafından geliştirilen "The Signal Protocol"ü kullanıyor. İşlev, WhatsApp'ın son sürümünü kullananlara sunuluyor ve şu an kapatmanın bir yolu bulunmuyor.

Şifreleme daha önce de vardı ancak...

Şifreleme şimdiye kadar mesajlarınızla sınırlıydı. Şimdi ise sesli aramalarınız, videolarınız, paylaştığınız fotoğraflar da şifreleniyor.

Ne kadar güvenli?

WhatsApp, verilerinize kendisi dahil kimsenin erişemeyeceğini iddia ediyor. Ancak FBI - Apple arasında yaşanan son tartışmada FBI, iPhone'u hack'lemeyi başarmıştı (ancak iPhone 5S'i hack'leyemedi). WhatsApp'ın sisteminde bir açık olup olmadığı bilinmediğinden yüzde 100 güvende olduğumuzu söylemek zor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Şifrelemenin ne anlama geldiği açık değil mi?

İşi vb. ye destek hep destek tam destek

Watzapla dosya gonderemiyorsunuz ki sifrelesin mubarekler, resim ses video ve pdf disinda dosya formati bilenlerede hitap etmeye calisin hacilar.

Yanlız çok kişili grupta bir kişi whats app ını güncellemediyse şifreleme olmuyor. Bence bu biraz kötü gibi ama şifreleme olsa o kişi mesajları göremeyecek ama normal konuşmalar için gayet güzel özellik. Bence bir mesajı favorilerine eklediğinde karşımdaki kişide favorilere eklediklerin gözükse güzel olurdu.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost