WhatsApp'ın yapay zeka sohbet robotu beta sürümde göründü

Meta'nın WhatsApp için geliştirdiği yapay zeka sohbet robotunun nasıl çalışacağı, beta sürümde ortaya çıkan yeni düğme ile biraz daha netleşti.

WhatsApp'ın yapay zeka sohbet robotu beta sürümde göründü

WhatsApp, anlık mesajlaşma uygulamasında yapay zeka destekli sohbet özelliğini hızlı bir şekilde başlatmak için yeni bir kısayol düğmesini test ediyor. WABetaInfo tarafından tespit edildiği üzere, bu özellik şu anda Google Play’de mevcut olan WhatsApp Android betasının v2.23.24.26 sürümünde ortaya çıkmış durumda.

WhatsApp’ın AI sohbetine daha fazla görünürlük sağlayan kısayol düğmesi şu anda sınırlı sayıda test kullanıcısına sunuluyor. Bu düğme, yeni sohbet simgesinin üzerindeki Sohbetler sekmesinde bulunuyor ve WhatsApp’taki yapay zeka destekli sohbetlere hızlı erişim sağlıyor.

Bu özelliğin cihazınızda bulunup bulunmadığını kontrol etmek için yeni sohbet simgesi > Yeni AI Sohbeti’ne dokunmanız gerekiyor. Daha sonra, şartlar ve koşulları kabul etmeniz ve ardından istemlerin verileceği Meta AI’yi veya başka bir karakteri seçmeniz gerekiyor. WhatsApp grup sohbetinde asistanı başlatmak için “@MetaAI” yazıp ardından sorgunuzu yazabilirsiniz.

Meta, bu yılın Eylül ayında WhatsApp, Messenger ve Instagram için üretken yapay zeka sohbet robotunu duyurdu. Bu sohbet robotu şu anda ABD’de kullanılabiliyor ve yalnızca İngilizce dilini destekliyor. Bot, kullanıcılarla metin tabanlı etkileşimler gerçekleştirebiliyor ve ayrıca metin istemlerine dayalı olarak fotogerçekçi görüntüler oluşturabiliyor.

Şirket, Meta AI sohbet robotunun yanı sıra 28 AI kişiliği üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Snoop Dogg, Charli D'Amelio, MrBeast, Kendall Jenner ve Paris Hilton gibi popüler ünlüler ve etkileyiciler, bazı yapay zeka kişiliklerini canlandırmak ve somutlaştırmak için Meta ile ortaklık kurdu. Yapay zeka sohbet robotu, Meta’nın sosyal medya uygulamalarının yanı sıra Ray-Ban güneş gözlükleri ve Quest 3 başlığında da yer alacak.

OpenAI’nin ChatGPT’sinin önde gelen destekçilerinden biri olan Microsoft, Bing Arama’yı Meta AI’nın sohbet özelliklerine entegre etmek için Meta ile bir işbirliği kurdu. Sosyal medya devi, Meta AI, Bru ve Perry dışındaki AI kişiliklerinin 2023’ten önce var olan bilgilere büyük ölçüde erişebildiğini ve bu yüzden yanıtlarının eski olabileceğini belirtiyor.