Wi-Fi'dan sonra şimdi de LiFi...

"Işık hızında" internet çok yakında gerçek olacak gibi... İşte Wi-Fi'a alternatif LiFi teknolojisi!

Wi-Fi'dan sonra şimdi de LiFi...
Fotoğraf: Engadget

Geçtiğimiz CES 2014 fuarında pek çok yenilikçi teknolojiyi bir arada görme şansına sahip olduk. Ancak onlar arasında bir firma vardı ki ziyaretçileri yepyeni bir teknolojiyle tanıştırdılar. Oledcomm isimli bir firma, Wi-Fi standardından sonra devrim niteliğindeki yeni LiFi teknolojisini tanıttı.

"Işıktan çok daha fazlasını veriyoruz" sloganıyla tanıtılan LiFi teknolojisi, yepyeni bir internet deneyimi sunmaya hazırlanıyor. Henüz geliştirilme aşamasında olan yeni teknoloji, titreşimli ışık kaynakları aracılığıyla veri taşıma işlemini mümkün kılıyor. Fuarda konumlandırılan lambalar vasıtasıyla mobil cihazlara kablosuz internet erişimi sunan bu teknoloji, mobil cihazlar için kulaklık çıkışına takılabilecek bir LiFi dongle ile kullanılabiliyor. Teknoloji henüz son kullanıcılar için hazır değil. Ancak tamamlandığında görünen o ki "ışık hızında internet" gerçek olacak.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

TTnet le mi???

ooo full radyosyon :)

3 Mbit hızı bile fahiş fiyata zar zor alıyoruz. Gerçi yakında onu bile göremeyeceğiz yasaklar ülkemiz(!) sağ olsun. Işık hızı internet bize anca 50 yıla gelir. Ya da televizyon reklamlarında sözde gelir.

bizde daha ttnetle uğraşırız

radyo dalgalarının hızıda ışık hızıyla aynıdır.

bu saçmalıklara hakikaten inanıyormusunuz?....

Radyo dalgalarida isik hızında yayılır* ve sadece modeminiz ve bilgisayariniz arasinda ışık hızında bağlantı olur. Ttnetciğimiz sayesinde 3-4 mbps baglaniriz

Işık hızında kullanmak için ışık kaynagına tutmak gerek

Bizim evde ışık varda hızı yok

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir