Wi-Fi hızını ikiye katlayacak çipler geliyor!

Bu canavarlar kablosuz bağlantıyı yeni bir çağa taşımak, hızı 2 kat artırmak için geliyor!

  • Zeynel A. Öztürk

Wi-Fi çip üreticisi Broadcom, 802.11ac standardını temel alacak olan ilk çiplerini duyurdu. Bugün kullandığımız 802.11n standardının devamı niteliğindeki teknoloji, 2012 sonlarına doğru ortaya çıkacak ve teorik olarak iki kat daha fazla hız sunacak (1.3Gbps). Yeni teknolojinin kapsama alanı da daha geniş olacak.

Broadcom, 802.11ac ürünlerini 5G Wi-Fi olarak adlandırıyor. Zira kablosuz teknoloji, şu an beşinci jenerasyonuna ulaşmış bulunuyor. 802.11ac çipleri çok kalabalık olan 2.4Ghz bandını kullanmak yerine 5Ghz bandını kullanacak. Çip bu sayede 802.11ac'ye hız katan 80mhz kanallarını kolaylıkla destekleyebilecek. 802.11ac'nin güç tüketimi de daha düşük olduğundan, mobil cihazlar için de oldukça faydalı olacak.

Yeni çipler 802.11n ile (5Ghz ve 2.4Ghz) uyumlu olacak, ancak bu alanlarda hız artışı sağlamayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

kavrulacağız desenize

Bluetooth'un kapasitesini artıdığımız zaman wireless kartların bugün yaptığı işi küçük bir bluetooth aparatı da rahatlıkla yapabilecek. Benim son günlerde kafamdaki tasarım şu: Tüm modemlere bluetooth özelliğini eklemek ve wireless kartına gerek kalmadan sadece küçük bir bluetooth aparatı ile kullanıcının internete bağlanmasını sağlamak.

Ama ne yazık ki bugünkü bluetooth kapasitesi ile bunu başarabileceğimizi düşünmüyorum...

İnsan sağlığı üzerindeki etkisi ne olucak. Kapsama alanını 2 katına çıkarmak wirelesss ağlarına saldırıları arttıracaktır.

airties 5440 kullanıyorum mükemmel

telef olacaz telef

üç beş ergen hd streaming twilight seyredecek diye heryanımız mikrodalgaya fırına döndü. 4g de gelsin iyice şenlik olacak

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play