Windows 10 Başlat Menüsü'nde garip hata!

Windows 10'la birlikte geri dönen Başlat Menüsü'nün çok ilginç bir hatası ortaya çıktı!

Windows 10 Başlat Menüsü'nde inanılmaz hata!

Windows 10 gelişimi ve özellikleriyle kağıt üzerinde Microsoft'un en büyük işletim sistemlerinden biri olarak gösterilebilir. Yeni nesil işletim sistemi pratikte birçok yeni özellik sunsa da halen mükemmel olmaktan uzak bir görüntü çiziyor.

Microsoft, resmi lansmandan bu yana hata düzeltmeleri için düzenli olarak yamalar sunsa da Petri internet sitesi yazarı Brad Sams, Windows 10 ile ilgili olağan dışı bir hata keşfetmiş durumda.

Brad, Windows 10 Başlat Menüsü'ne dikkat çekerek bu menü üzerinde klasör, dosya ve kısayollar dahil olmak üzere toplamda 512 öğenin yer alabileceğini söyledi. Eğer bu limit aşılırsa Başlat Menüsü'nün performansı düşüyor ve uzun bekleme süreleri ile birlikte çökme problemi meydana geliyor. Sorunu çözmenin tek yolu da Başlat Menüsü öğe sayısını tekrar 512 limitinin altına düşürmek.

Microsoft'un sorunu kabul ettiği ve bu problemi giderecek bir düzeltme üzerine çalıştığı da gelen haberler arasında.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

512 tane programı olan kaç kişi var dünya üzerinde, hata diye bunu bulmuşlar. :)

@18 Eylül 2015 14:09 Burada öğe deniliyor yani sadece tutturulan değil otomatik olarak gelenleri de göz önünde tutun. Unutmayın bir program içerdiği özelliklerin yarısının kısa yolunu dışarıda tutabiliyor.(Küçük bir kodek programı bile kendi içinde neredeyse 15-20 tane öğesini{kısayol-klasör} başlata alt klasör öğesi olarak ekliyor)

512 programa sahip olmak da ayrı bir başarı tabi...

Başlatı bir Xaml programı yaparlarsa olacağı budur.

bir bilgisayara 512 farklı yazılımı kuramazsın küçük boyutlu olmazsa o kadar kısayolu nerden bulcak saçmalık .s

Bu hata yeni bir şey değil ms bu hata için toplamda kaç uygulama olduğunu gösteren bir powershell komutu söylemişti aynı şekilde kaybolan uygulamalar içinde bir powershell komutu var

512 tane öğenin başlat menüsünde ne işi var ki zaten :D tutturmakla uğraşıcağına bırak kalsın aramaya leb desen leblebi çıkıyor zaten w10 kullananlarda herşeyi problem yapıyor :D (bende kullanıyorum tek sıkıntı sürücülerdi oda artık çözüldü )

kim diyor çıkmaz... sadece windowssun kısa yol ve kılasörleri onlarca tutar. birde son yaptığınız işleri kayıtlı tutuyorsanız bini bile geçe bilir..

windows 10 deneydir hatalarla doludur düzeltene kadar ömür yetmez

yemin ederim trollemek için yapılmış haber :D Biri çıksın "bakın işte windows 10 şöyle kötü en iyisi xp, en iyisi linux" desin diye :D

Başlat menüsünde güç düğmesi için aç kapa yazmış adamlar. Ya aç ne be ! Kapalı bilgisayarı başlattan nasıl açarız. Zaten bilgisayar kapalı nasıl kullanacağız başlatı ! İşi resmen savsakladılar

Haber Türkçe ve çok net. Neden 512 öğe olamasın? Öğe okuyupta program yazanlar.

O bu değilde mükemmel bir sistem var mı varsa nerde acaba ?

Microsoft un zaten 100 kadar kendi kisayolu var. Her program da ortalama 4 kisayol atiyor. Office, codec ler gibi programlar kisayollar 20 ye kadar cikabiliyor. 60-70 kadar program kurulunca bayilacak demek ki. Her kurulan programdan sonra gereksiz internet , uninstall, kullanmayacaginiz yardim ilnkleri v.b. yi temizlerseniz iki katina rahat cikar. Yama ile duzeltirler, ya da regisrty den nasil duzeltilecegini biri bulup gosterir iki gun sonra.

Uzun sure açık kalan pc kapat dediğinde kapanmama ve aynı durumda yeniden başlat dediğinde kapanma gibi bir karmaşık sorunuda var. Windows 8 le gelen bu sorun 10 la yine devam ediyor.

bunu daha önce de söylemiştiniz

Geçen arkadaşın bilgisayarında bu sorun vardı. Yüzlerce küçük yazılımla doldurmuş ve başlat menüsü artık çalışmaz hale gelmişti.

O değilde uzun suredir windows kullanmiyordum GNOME 3 u çok beğendiğim için. Windows 10u bi deneyim dedim de bugün bu bildiğin linux olmuş ya la. Microsoft nereye gidiyor anlamadım.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir