Windows 10 güncellemesinde neler var?

Windows 10'un bu ay indirmeye sunulacak büyük güncellemesini, önizleme sürümünde denedik!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10 Sonbahar Güncellemesi'nde neler var?

Windows 10'un ilk büyük güncellemesi, bu ay Windows Update üzerinden sunulmaya başlanacak. Güncelleme içerisinde bazı arayüz değişiklikleri, onarımlar ve değişen birkaç varsayılan ayar bulunuyor.

İsterseniz Sonbahar Güncellemesinde sizi neler beklediğine yakından bakalım.

Windows 10 Sonbahar Güncellemesi neler sunuyor?

Güncelleme, çok büyük değişiklikler getirmiyor. Önemli onarımlara ihtiyaç duyulmaması bakımından bu, iyi bir şey olabilir. Tek hayal kırıklığı, web tarayıcısı Edge için eklenti desteğinin henüz hazır olmaması.

Yeni sürüm numarası

Sonbahar Güncellemesi ile birlikte sürüm numarası düzeninde bir değişiklik yapılıyor. Bu sürüm, Windows 10.1 yerine 1511 olarak adlandırılıyor - 1511, Kasım 2015 tarihini temsil ediyor. Güncelleme yayınlandıktan sonra Windows 10'u indirenler veya satın alınanlar, bu sürümü almış olacaklar (bir sonraki güncellemeye kadar).

Windows'un sürüm numarası ekranındaki (winver.exe) tarih, 2016 olarak güncellenmiş görünüyor (sanırız bu yapı bize gelecekten gönderiliyor).

Geliştirilmiş aktivasyon

Windows 10 sürüm 1511 ile birlikte kurulum sırasında Windows 7, 8 ve 8.1 ürün anahtarlarını kullanabiliyoruz. Bu değişiklik Windows 10'u yüklemiş olanları belki heyecanlandırmayacak, ancak Microsoft'un 1 milyar Windows 10'lu cihaz hedefine biraz daha hızlı yaklaşmasını sağlayacak.

Depolama alanı yönetimi

Windows 10'lu cihazınızda boş alan sorunu yaşıyorsanız üzülmeyin. Artık uygulamaları harici SD karta veya farklı bir disk bölümüne yükleyebileceksiniz. Bunun için Ayarlar > Sistem > Depolama yolunu izleyin ve yeni uygulamaların yükleneceği konumu değiştirin.

Cihazınızı takip edin

Windows Phone'dan Windows 10'a taşınan Cihazımı Bul işlevi sayesinde cihazınızın bulunduğu son konumu görebileceksiniz (GPS veya konum hizmetleri yoluyla). Hizmeti etkinleştirmek için Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Cihazımı Bul yolunu izleyin.

Mevcut uygulamalara gelen yenilikler

Edge, 2016'ya dek eklenti desteğini kazanacak olmasa da bazı önemli güncelleştirmeler alıyor. Örneğin fareyi bir sekmenin başlığına sürüklediğinizde, o sekmenin küçük bir ön izlemesini görebiliyorsunuz. Dahası Edge, artık yer imlerinizi, okuma listenizi, ayarlarınızı tüm Windows 10 cihazları arasında eşitleyebiliyor. Tarayıcı artık HTML5 ve CSS3'ü de destekliyor.

Snap assist işlevine yapılan bir güncelleme, iki pencereyi yatay olarak aynı anda boyutlandırmanıza olanak tanıyor. Varsayılan tarayıcıyla ilgili yapılan değişiklik ise biraz kafa karıştırabilir. Bu ayarı Windows 10'a bırakırsanız, son kullandığınız yazıcı, varsayılan yazıcı olarak ayarlanıyor. Bu size garip gelirse Ayarlar > Cihazlar > Yazıcılar ve tarayıcılar yolunu izleyerek işlevi kapatabilirsiniz.

Arayüzdeki değişiklikler

Bu güncellemede arayüzle ilgili bazı değişiklikler de var. Bunlar arasında Başlat menüsünü ve renk düzenini etkileyen değişiklikler geliyor.

Başlat menüsü, artık 512 değil 2048 canlı kutucuğu destekliyor. Bazı kutucuklar, sıçrama listelerini de destekleyecek biçimde güncellenmiş. Bazılarımızı üzebilecek bir gelişme ise Başlat menüsün Windows Store'daki yeni uygulamalar için reklam gösterebilmesi. Ancak reklam göstermeyi Ayarlar > Kişiselleştirme > Başlangıç yolunu izleyerek ve ilgili ayarı devre dışı bırakarak kapatabiliyorsunuz.

Sonbahar Güncellemesi, varsayılan olarak beyaz görüntülenen başlık çubuklarının rengini değiştirmenize izin veriyor. Bunu yapmak için Ayarlar > Kişiselleştirme > Renkler yolunu izleyin ve ilgili ayarı etkinleştirip, bir renk seçin.

Diğer küçük arayüz değişiklikleri arasında oturum açma ekranındaki Windows 10 Hero resmini değiştirebilme, daha tutarlı bir görünüme sahip işlev menüleri, koyu ve açık renkli temalar var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Bütün gün arada bir elle kontrol ettim, W10 SL 64 bit laptoplarıma güncelleme gelmedi.

@Metinolmetin Büyük İhtimalle Kasım 12 sinde Gelecek...

@Metinolmetin saaat 06:17 güncellemeler inmeye başladı!

@Metinolmetin Perşembe gelir umarım

@Metinolmetin daha gelmedi 15 Kasım da gelecek.

@Metinolmetin Banada henüz gelmedi Kademe Kademe günceleme gönderiliyordur mutlaka

@11 Kasım 2015 06:19 bir güncelleme yaptı ama yapı:10586 ilgili değil.

@Metinolmetin chip.de'den az önce okudum, Threshold 2 güncellemesi perşembe günü 12.11.2015 de olacak.

@Metinolmetin 12 Kasım da gelecek.

inşallah bellek sömürme sorununa da çözüm getirmişlerdir...

Windows on-off butonlarını renksiz yapsa daha iyi olur, beni win8 den en çok soğutan bu oldu.

Güncelleme ne zaman gelecek? 10 kasım deniyordu güvenlik güncelleştirmeleri geldi. W 10 10586 gelmedi!

Windows değil androit sanki

Beklenen Threshold 2 güncellemesi Perşembe günü 12.11.2015 te yapılacak.

Abiler Merhaba aktivasyon 8.1 kullanıyorum şimdi bnde w10 yükleyebilecekmiyim

@11 Kasım 2015 20:53 Tabi ki. İnternetten windows medya oluşturma aracını indir. Gerisini o halleder.

@11 Kasım 2015 23:54 güncelleme geldikten sonra yapayım dimi

Türkçe Cortana dan hala ses yok :(

Hâlâ yapı:10240... yapı:10586 ile ilgili hiç bir emare yok. Sizde durum nedir beyler?

Beyler güncelleme geldi, yükleyebilirsiniz.

@12 Kasım 2015 18:45 Nihayet, gözlerimiz yollarda kalmıştı. :)

@Metinolmetin uzun aradan sonra ki 10041 betadan beri olan sorun 5.1 ses sorunu optik analog düzeltilmiş 5.1 sese kavuştuk.

@13 Kasım 2015 03:39 Senin adına sevindim.

banada geldi ama ben güncelle kapata bastım pc yi açınca güncellemelere baktım sürüm güncel diyor

GORT gelmedi, hayret 4.1.MİLENYUM FACİASI

selam benim yükleniyordu oyle kaldı neden acep

win 10 single lang yükleyeli 2 ayı geçti (win 8.1 den yükleme orjinal).güncelleştirmeler açık ama hala benim pc büyük güncelleştirmeyi bulamadı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play