Windows 10 korsan oyunları engelleyecek!

Microsoft'un güncellediği lisans anlaşması, korsan oyunları tehlikeye sokabilir!

  • Onur Seven
Windows 10 korsan oyunları engelleyecek!

Yaklaşık 50 milyon bilgisayara indirilerek zirveye yükselen Windows 10 işletim sisteminde kullanıcılar artık korsan oyun oynayamayacak. Şirket, Hizmetler Anlaşması'nı korsan oyun ve yetkisiz donanım çevre cihazlarının kullanımını engelleyecek şekilde güncelledi.

İlgili bölüm anlaşmanın "Hizmetler veya Yazılımlarda Yapılan Güncelleştirmeler ve Bu Hükümlerde Yapılan Değişiklikler" başlığının 7b maddesinde geçiyor:

7b. Bazen, Hizmetleri kullanmaya devam etmek için yazılım güncelleştirmeleri yapmanız gerekir. Yazılım sürümünüzü otomatik olarak kontrol edebilir ve Hizmetlere erişmenizi, korsan oyunlar oynamanızı veya yetkisiz donanım çevre cihazları kullanmanızı engelleyenler dâhil olmak üzere yazılım güncelleştirmelerini veya yapılandırma güncelleştirmelerini indirebiliriz. Hizmetleri kullanmaya devam etmek için yazılımı güncelleştirmeniz de gerekebilir. Bu tür güncelleştirmeler, kendileriyle birlikte başka hükümler gönderilmedikçe (bu durumda bu başka hükümler geçerli olur), bu Hükümlere tabidir. Microsoft herhangi bir güncelleştirmeyi gerçekleştirmek zorunda değildir ve lisansladığınız yazılıma yönelik sistem sürümünü desteklemeyi taahhüt etmez.

Microsoft'un yaptığı bu hamle sınır tanımayan korsan kullanım oranları göz önüne alındığında çok da garip görünmüyor. Ancak yeni şart ve koşulların korsan yazılımları bir bütün olarak kapsamak yerine sadece korsan oyun ve yetkisiz donanım çevre cihazlarını içermesi biraz tuhaf görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 42 Yorum

bilgisayarda işletim sistemi haricinde lisanslı hiç bir şey yok ki yandık desene :D

@18 Ağustos 2015 00:28 sisteme kuru proğramlar oyunlar oto güncellenecek diyor yani günceledikce yeni körük bekliyeceksiniz deyişen bir şey yok erişimini bloklarsınız olur biter.

@18 Ağustos 2015 00:28 hep söylüyorum tekrar yazayım multi playeri sağlam olan oyunlar oldukca fazla satıyor zaten ağlamaya gerek yok oyunu düzgün yapın abidinler sp ücretsiz olmalı reklam gibi düşünün ama sp kısaltmayın beleş diye multi ücretli olmalı korsan girilememeli. programlar saon kulanıcı için ücretsiz işletmeler için ücretli olmalı son kulanıcı programı öğrenip program satanlara para kazandırıyor zaten. film şirketleri en haksızı gişeden bd den filimin maliyetinin odukça üstünde kaz

@18 Ağustos 2015 00:28 bende o bile removewat hiçbişey lisanslı değil xD :D

gülüp geçersin bunlara sadece

Mağazadan oyunsatıp para alcak işte.Ortada durum. Korsanı bilmem de daha önce burada bir sürü kişi söyledi gizlilik politikaları değişiyor karşı çıkın diye ama dinleyen olmadı.Şimdi gönüllü kölelik zamanı. Bu kullanıcılara müstehak ...

Oyunlar en fazla 150-200 tl ama 1-2 tl'ye bile harika yasal oyunlar alınabiliyor. Diğer taraftan Photoshop gibi yazılımların ücreti 1500-3000 tl ve üstü. Oyunda yasala zorlaması mantıklı ama yazılıma karışmasın yada yazılım fiyatları düşsün.

korsancıklar ağlamayın yazık size ama...

senin pc de bulunan her yazılım ücretli değil mi :D evet dediğini duyar gibiyim :D :D :D@18 Ağustos 2015 03:01

@18 Ağustos 2015 03:01 tüm Türkiye korsan kullanıyor 3-5 kişi de çıkıp "korsancılar" diye milleti dışlamaya çalışıyor.

@18 Ağustos 2015 14:57 heralde ben sizin gibi hırsız değilim...

korsan win 7 - 8.1 lerı lisanslıya çeviren ms mi söylüyorbunu.

@18 Ağustos 2015 04:18 lisans almadılar sadece Windows 10'a geçiş yaptılar. Lisans için hala para ödemeleri gerekiyor ;)

Korsan kullanım yasaklansın, herkes lisanslı yazılım kullansın ama başta Microsoft olmak üzere tüm şirketler de kullanıcıların bilgisayarlarından topladıkları veriler için kullanıcılara para ödesinler! Korsanlık tek taraflı yasaklanmamalı diye düşünüyorum. Pamuk eller cebe lütfen!

@cleverman lan bak parası olmayanlar ne yapcak acıkla bakalım durumu olmayanlar nasil oyun oynasın acıkla !

"Durun bakalım, benden bilgi toplayabilirsiniz ama topladığınız bilgilerden ticari kar elde ediyorsanız o kara beni de ortak etmek zorundasınız!" şeklinde Amerikan Mahkemeleri'nde bir dava görülse, harika olurdu...

arkadaslar sakin ben temiz kurulumla win 10a gectim bütün crackli oyunları ve photoshop cc uygulumasini sorunsuz kurdu ve çalışıyor her sey .

@18 Ağustos 2015 08:36 Bendede sıkıntı yok ama bundan sonraki gelecek güncellemelerde olacak bu yasak büyük ihtimal

@18 Ağustos 2015 08:36 hırsızdaki yüzsüzlüğe bak be...

Şirketlerin zorlamasıyla yapmıştır. Elinde kalan son kalelerden birisi dilediğin gibi işletim sistemini kullanmak. Eğer onu da telefon yazılımları gibi kısıtlarsa insanların tablet veya telefonlara daha çok yönelmesine sebep olur. Sonuçta hepsi aynıysa kimse gidip 2 kiloluk bilgisayar taşımaz yarım kiloluk tabletlere yönelir. Ayrıca insanların daha önceki sürümlerde kalmasına sebep olur.

Windows 8,1 geri döneriz bu iş çözülene kadar çokta tın

windows 10a geçmemek için bir neden daha..

İşletim sistemi bile korsan ki:D korsan oyunları her turlu açıyor :D

bu mesajı korsan win 10 yüklü bilgisayardan yazıyorum bilmem anlatabildin mi?

@18 Ağustos 2015 13:10 korsan win 10 yok makine kalıcı aktive edildiyse lisanslı senindir. ms öyle diyor kapiş

PC kullanıcılarına o yasak, bu yasak şeklinde kıstlarlarsanız olumsuz tepki olarak Microsoft'a geri döner. Win7 ile win8 işletim sistemleri, tıpkı winXP gibi zombileşene kadar kullanımda kalır. Microsoft'ta kol saatini alır.

hikaye.. herkes korsan oynayacak yine

bak aşağıda para, gördün mü iki parmak arasında hah işte onu alabilirsin, ben bişeyden para kazanmıyorsam o da benden para kazanmasın birader, hedef kitle değiliz, biz bedava reklamcıyız...

Gayet mantıklı aslında. Sony Playstation'daki gibi. Bir süre sonra o korumalar da kırılacaktır elbet ama kırdırdım şöyle böyle oldu diyene kadar oyun satın alan bir guruh olacak. Windows market de PS market gibi olacak zaten. Öngörmek kolay ama umruma gitmemek durumu var. Aynı bir zamanlar 20 liraya sınırsız adı altında satılmaya başlanılan ve herkesin atladığı Adil kota uygulamasının bugün her pakette yerini alması ve hepimizin buna ayak uydurmaya zorlandırılması gibi. Gayet normal...

Bu biraz zor :) Her şekilde çare bulunur.

iyide windows 10 pronun korsanı torrent sitelerinde cirit atıyor bu korsan oyun derdinde

Windows 10 korsan oyunları engellicekmiş. Benim windows 10'da korsan =)

Oyun ureticiler console disinda oyun uretmiyecegiz diye tehdit etmislerdir. Mecburen yani.

Ne çok korsan meraklısı milletmişiz yahu! Benimde param yok fakat yok diye gidipte korsan kullanmıyorum. Linux dağıtımları ücretsiz onları kullanıyorum. Sizinki "Minareyi çalan kılıfını hazırlar" gibi bir şey oluyor. Önce çalıp sonra bahane üretiyorsunuz. Beni ilgilendirmez benden çaldığınız bir şey yok ama kabul edin tek kelime ile HIRSIZSINIZ!!!

@19 Ağustos 2015 09:08 ms etkinleştirmesin ozaman win leri isterse tek korsan win kulanıcısı kalmaz.

Korsan yazılımlarınız yüzünden yazılım fiyatları bu kadar pahalı ya zaten! Bir şirket yazılımı yapmak için yaklaşık 1.000.000$ harcamışsa, kar yapabilmesi için bu paranın yaklaşık 2 katını kazanması gerekiyor (bu şirketler hayrına çalışmıyor sonuç olarak). Eğer bu yazılım 10.000 kopya satıyorsa, şirket yazılımı 200TL'den satmak zorunda. Satılan kopya sayısı arttıkça sektör büyüyecek, yatırım artacak, rekabet artacak, şirketler yazılımlarını daha ucuza satmak zorunda kalacak. O yüzden eller cebe!

@20 Ağustos 2015 22:02 İyi de zengin olanlar onlar biz değiliz. Bu kısır döngünün kırılması için ilk adımı onlar atıp oyun fiyatlarını düzenlemeliler. Bir kere de az kar ediversinler!

@23 Ağustos 2015 13:22 Sanki senin paranı çalıyorlar paşam, adamlar bir şey yaratıyor sen ne yapıyorsun? Arkadaş çok güzel anlatmış rekabetin artması lazım ama korsan yüzünden kimse yeni şirket açmak istemiyor. Memnun değilsen fiyatlardan, kodlama dillerini öğren kendi yazılımını yap sat, biz de ucuza alalım. Hem sen de öğrenirsin o kadar kolay olmadığını.

Windows update'i köklü olarak silebiliyorsunuz dert etmeyin. O kadar pahalı yapmasınlar eğer orijinal almamızı istiyorlarsa. Bazı programlar var fiyatı dudak uçuklatacak cinsten. Her neyse windows update hizmetini silin gitsin :D Bu arada yaklaşık 15 tane oyun denedim hepsi de tam takır çalışıyor. Windows update'i silemk için şurdan yararlanabilirsiniz: http://8.enpedi.com/2013/05/windows-8-bir-hizmeti-silmek.html

merak etme onada bi crack türü bişey yaparlar windows neler yaptıda cracklemediler onun üstesinden de gelirler merak et me skidrow reloaded codex ölmez vatan bölünmez!!!

abartmayın bence korsan oyun biterse oyunculuk sektörüde biter milyar kişi korsan kullanıyor öyle şey olmaz çıksada onada ayrı bi çözüm bulurlar

bi keyfimiz oyun win 10 la onu da bitirdiler

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play