Windows 10, Lumia'nıza (muhtemelen) gelecek!

Windows 10 güncellemesi, sizin Windows Phone'lu telefonunuza gelecek mi; gelmeyecek mi?

Cepte Windows 10 bilmecesi!

Microsoft, geçen hafta düzenlediği Windows 10 etkinliğinde Windows Phone kullanıcılarına Windows 10 güncellemesi sözü vermişti. Ancak firmanın Lumia Coversations blog'unda yaptığı bir açıklama, tüm telefonların Windows 10'a güncellenmeyeceği şeklinde yorumlandı.

Blog'da yazılanlara göre "tüm telefonlar Windows 10'a güncellenmeyecek ya da güncellenen bazı telefonlar tüm Windows 10 işlevlerini tam olarak desteklemeyebilecek". Microsoft, hedefinin Windows 10'u "Windows Phone 8 ve 8.1 ile çalışan telefonların büyük bölümüne getirmek" olduğunu da ekliyor.

Bu açıklama büyük tepki aldı; çünkü daha önce bu açıklamanın aksine, 13 Kasım 2014'te Twitter'daki @Lumia hesabından yapılan bir duyuruda tüm Windows Phone 8'li telefonların Windows 10'a yükseltilmesinin planlandığı söylenmişti. Microsoft eğer tüm telefonları güncellemeyi düşünseydi, bizce son haberleri yalanlayan bir açıklama yapabilirdi. Ancak bir yalanlama gelmemesi, bazı telefonların "dışarıda" kalacağını ispatlar nitelikte.

Hangi telefonların Windows 10'a yükseleceği konusu ise henüz belli değil. Microsoft'un en son "bütçe dostu" cihazları 1GB RAM ile geliyor, seleflerinin 512MB'lık RAM'ini ikiye katlıyor. Belki de 1GB RAM, Windows 10 için minimum gereksinimlerden biri olacak.

Okuyucu Yorumları