Windows 10, Lumia'nıza (muhtemelen) gelecek!

Windows 10 güncellemesi, sizin Windows Phone'lu telefonunuza gelecek mi; gelmeyecek mi?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10, Lumia'nıza muhtemelen gelecek!

Microsoft, geçen hafta düzenlediği Windows 10 etkinliğinde Windows Phone kullanıcılarına Windows 10 güncellemesi sözü vermişti. Ancak firmanın Lumia Coversations blog'unda yaptığı bir açıklama, tüm telefonların Windows 10'a güncellenmeyeceği şeklinde yorumlandı.

Blog'da yazılanlara göre "tüm telefonlar Windows 10'a güncellenmeyecek ya da güncellenen bazı telefonlar tüm Windows 10 işlevlerini tam olarak desteklemeyebilecek". Microsoft, hedefinin Windows 10'u "Windows Phone 8 ve 8.1 ile çalışan telefonların büyük bölümüne getirmek" olduğunu da ekliyor.

Bu açıklama büyük tepki aldı; çünkü daha önce bu açıklamanın aksine, 13 Kasım 2014'te Twitter'daki @Lumia hesabından yapılan bir duyuruda tüm Windows Phone 8'li telefonların Windows 10'a yükseltilmesinin planlandığı söylenmişti. Microsoft eğer tüm telefonları güncellemeyi düşünseydi, bizce son haberleri yalanlayan bir açıklama yapabilirdi. Ancak bir yalanlama gelmemesi, bazı telefonların "dışarıda" kalacağını ispatlar nitelikte.

Hangi telefonların Windows 10'a yükseleceği konusu ise henüz belli değil. Microsoft'un en son "bütçe dostu" cihazları 1GB RAM ile geliyor, seleflerinin 512MB'lık RAM'ini ikiye katlıyor. Belki de 1GB RAM, Windows 10 için minimum gereksinimlerden biri olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

W7den bahsediyor... 3sene sozu var ??2016 ocagına kdr tum tfnlar guncelleme alıcak..orn lumia 920

Hepsi güncelleme alacak fakat arada fark olmaso tabiki doğal. Donanımla alakalı bir iş. iOS 7 geldiğinde 4, 4s'in aldığı bazı özellikleri alamamıştı. Bu gayet doğal. Zira orta seviyeden üst seviyeye bir çok Windows Phone işletim sistemli telefon var. Bkz: lumia 520-1520.

W10 her cihaz alıcak ,donanıma gore bazı ek işlevler olmıyacak sadece,biri tası atıyor bir hafta yaygarası kopuyor sonra :)

Bence tüm Lumia lara gelir ama her Lumia için donanım tarafından ne kadar özellik destekleniyorsa o kadarı gelir. Bunu Denim güncellemesinde gördük zaten. Donanımı yetersiz olan telefonlar 4K video kaydetme gibi özellikleri alamadı.

Windows Phone 7li telefonlara gelmeyecek Türk haber siteleri çok çarptırdı bu haberi.Alacak insan rahat olsun 625 kullanıyorum Windows 10'u alacağım.Microsoft 15 milyon kullanıcısı olan 520yi bırakamayacağına göre 512 ramde sıkıntı yok.Ki Windows 10 8.1'e göre %30 daha hafif olacak kernel yapısı itibariyle :)

Microsotf her yıl yeni sürüm çıkarıp ta windows phoneyi çok işlevsellik bi duruma getirebilir benim önerim Microsoft windows phoneyi asla bırakmasın. Android ilk çıktığında 2.2 froyo sürümünü görmüştük berbat bi sisteme benziyordu ama şimdi ise android en iyi sistem olmanın sevincini yaşıyor neden çünkü google üzerinde her zaman çalışıyor microsoft ta google gibi bu Windows phonenin peşini bırakmasın nede olsa sistemi yapan Microsoft illa bir gün android gibi çok başarılı bi sistem olur.

windowsa güvenilmiyor. iyiki win.tlf. almamışız. akşam dediğini sabbah değiştirenden hayır gelmez.

lumia 1520 garanti en çok win 10 özelliği alacak telefon olacaktır

@27 Oca 2015 23:45 Adamlar tanıtım da 1520 kullandı hadi iyisin iyisin :D

LUMİA830 <3

Fakirin çenesi yine çok yorulmakta...

Çok Gülüyom ben bunlara ya :)

512 lik cihazlara daha sonradan gelecek ama gelecek..vede son güncelleme olacak onlar için :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play