Windows 10 nasıl yeniden yüklenir?

Sorun çıkaran Windows 10'unuzu, nasıl eski haline geri yükleyebilir veya sıfırlayabilirsiniz?

Windows 10 nasıl baştan yüklenir?

Windows 10 kolay kolay aksilik çıkarmayan, bozulmak nedir bilmeyen bir işletim sistemi. Ancak işletim sisteminiz bir şekilde zarar gördüyse veya sorun üretmeye başladıysa, onu nasıl hızla eski haline getirebilirsiniz?

Windows'un en son sürümü, bu tür sorunları çözmeye yönelik tüm araçları size sunuyor. Bu yazımızda önce önemli verilerinizi yedeklemeyi, ardından cihazınızı eski haline nasıl geri getirebileceğinizi göstereceğiz. Şanslıysanız kısa bir geri yükleme işlemi sayesinde Windows 10'u baştan yüklemekten kurtulabilirsiniz.

Windows 10'un yedeğini alın

Önce kayıtlı dosyalarınızı koruma altına almanızda büyük fayda var. İster kaybetmek istemediğiniz fotoğraflar olsun, ister film veya müzik arşiviniz, PC'nizde oluşacak bir sorun, tüm dosyalarınızı kaybetmeniz anlamına gelebilir. İyi haber, Windows 10 ile dosyalarınızı yedeklemenin adeta çocuk oyuncağı olması.

Yedekleme dendiğinde ilk kullanacağınız araç, Dosya Geçmişi olmalı. Başlat menüsünü açıp Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Yedekleme yolunu izleyin ve yedekleyeceğiniz sürücüyü ayarlayın.

Dosya Geçmişi varsayılan olarak kitaplık klasörlerini, kişileri, favorileri, OneDrive'ı ve masaüstünü yedekliyor. Diğer klasörleri yedeklemek isterseniz, bunları yedekleme seçenekleri altından yedeklemeye dahil edebilirsiniz.

Eski sürümler

Kurulumu yaptıktan sonra Dosya Geçmişi'nin etkin olmasına dikkat edin. Dosya Geçmişi'nin bir özelliği, dosyalarınızın eski sürümelerini saklaması - bu sayede sadece bir önceki yedeğe değil, önceki tarihlerdeki yedeklere geri dönmeniz de mümkün oluyor.

Dosyalarınızı geri yüklemenin iki yolu var. Dosyalarınızı kaybettiyseniz veya yanlışlıkla sildiyseniz, Dosya Geçmişi'nin "Diğer seçenekler" bölümünde, en altta bulunan "Dosyaları geçerli bir yedekten geri yükle" seçeneğini kullanın.

Bir dosyanın eski bir sürümüne geri dönmek ise çok kolay. Bu dosyayı Dosya Gezgini'nde bulun ve Giriş sekmesinde bulunan Geçmiş düğmesine tıklayın. Karşınıza dosyanın eski sürümlerini gösteren bir liste gelecek. Buradan bir seçim yaparak eski sürümü geri yükleyebilirsiniz.

Çevrimiçi yedekleme

Donanımsal sorunlara önlem olarak fazla yedek almakta zarar olmadığını rahatça söyleyebiliriz. Bu yüzden Dosya Geçmişi'ni kullanıyor olsanız bile diğer bir seçeneğe göz atmanızda fayda var. Burada yedeği farklı bir alanda depolamanız ek güvenlik sağlayacağından, çevrimiçi hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Çevrimiçi depolama dendiğinde Windows 10 kullanıcılarının aklına ilk gelen seçenek, tabi ki OneDrive. Microsoft'un bulut depolama hizmetinin masaüstü uygulamasını Başlat menüsünde bulun ve çalıştırın.

1. Ayarları yedekleyin

Windows 10'lu PC'nizde Microsoft hesabıyla oturum açıyorsanız, Windows'un dahili Ayar Eşitleme işlevini kullanabilirsiniz. Bu aracın asıl amacı, Windows'lu cihazlarınız arasında kişisel ayarlarınızı yedeklemek olsa da, diğer ayarları da yedeklemekte kullanılabiliyor.

Bunun için Ayarlar > Hesaplar > Ayarlarınızı eşitleyin yolunu izleyin ve buradaki anahtarların açık konumda olmasını sağlayın. İsterseniz parolalarınız ve web tarayıcısı ayarları gibi verileri eşitlemenin haricinde tutabilirsiniz.

2. Sürücünün imajını oluşturun

Macrium Reflect Free'yi kullanarak sisteminizin tam bir kopyasını oluşturabilir, herhangi bir sorun oluşması halinde yedekten daha önceki bir tarihe tam anlamıyla geri dönebilirsiniz. 

Yazılımı yükledikten sonra "Create an image of the partition(s) required to backup and restore Windows" seçeneğini kullanın ve ardından "Folder"ın yanındaki "..." düğmesine tıklayarak yedekleme sürücünüzün konumunu seçin.

3. Yedekleme medyası oluşturun

Kurtarmaya yönelik bir USB flaş sürücüsü, önyükleme yapmayan PC'nizi veya tabletinizi eski haline getirmek için vazgeçilmez bir araçtır. Windows 10'lu cihazınızda bir kurtarma bölümü varsa, flaş sürücü yerine bu alanı da kullanabilirsiniz.

Sürücüyü oluşturmak için "kurtarma sürücüsü oluştur" sözcüklerini Başlat menüsünde aratın ve beliren sonuca tıklayın. Şimdi ekrandaki yönergeleri izleyerek kurtarma diskinizi oluşturun.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Kolay kolay bozulmayan, aksilik çıkarmayan! biraz reklam gibi olmuş. Windows 10 kullandığınıza emin misiniz? Çünkü cümle alem sorunlu bir işletim sistemi olduğunu biliyor.

4. millenium faciası... ölüme çok yakın...

Sonlara doğru bahsedilen hesabı doğrulama çok yüzeysel kalmış. Atlanmaması gereken detay şu: Laptopu satın aldığımda Windows 8 yüklüydü ve elimde lisans anahtarı yok (satışta neden vermiyorlarsa artık), ücretsiz 10 a yükselttim ve hala lisans numaralarını bilmiyorum. Sizin bahsettiğiniz bu işlemler sonunda lisans Serial her ne denirse bunların sorulduğu bir ekranla karşılaşırsam ne olacak. Orjinal'den korsana mı terfi edeceğiz?

@24 Mart 2016 09:38 Başlat ---- Çalıştır --- slmgr.vbs -dlv

@24 Mart 2016 09:38 karşılaşmazsın ama sen zaten en büyük hatayı windows 10a geçmekle etmişsin zaten pek de koymaz

@24 Mart 2016 09:38 yükseltince key ile işin bitiyor sonradan sıfırdan kurulum yaparken key girmeden kurabiliyorsun... o etkinleşiyor... ms çaresiz kalınca...

@24 Mart 2016 12:40 Bilgi için Teşekkürler.. Diğer yorumlara da hak veriyorum ayrıca..

@24 Mart 2016 09:38 Yeni nesil bilgisayarlarda Windows eşsiz ürün anahtarın BIOS'una çakılı olarak sana geliyor. Yani bilgisayarın hangi işletim sistemi geldiyse, onu tekrardan yüklemeye çalıştığında BIOS senin yerine ürün anahtarını çoktan sisteme tanıtmış olacak ve o ekranla karşılaşmayacaksın.

bu kadar ugraşmayın format atıp windows 7 kurun gadget ve aero da cabası

windows 10 güncelleme problemleri fazla, bir çok kişide güncelleme sonrası görev çubuğu ve başlat menüsü çalışmamaktadır

Çıktığından bu yana W10 Kullanıyorum. Geçtiğimiz hafta içinde arayüzde yamulmalar meydana geldi. W10'da + fabrika ayarlarına döndür diye bir seçenek var doğru yalnız çalışmayan ve işlev görmeyen bir seçenekten öteye gitmiyor.

@24 Mart 2016 16:48 Gayet güzel çalışıyor, sen kullanmayı becerememişsin

Microsof'un daha tam olarak tamamlanmamış beta sürümünü son kullanıcılara dayayan ve hatta bu beta sürümü savunan fan boyların saçma sapan yorumları saç baş yoldurur. Bu sistem tam anlamıyla oturmuş değil unutmadan MS Temmuz ayından sonra Win 10 yüklemesi için lisans ücreti talep edecek. Ms in kobayı olmak istemiyorum deyip sorunsuz ama emekdar win 7 nizi yada 8.1 inizi kullanmaya devam edin. Kaybedecek bir şeyiniz varsa adrenalini sanal makinede kurup deneyebilirsiniz.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Windows 10 nasıl baştan yüklenir?
2
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir