Windows 10 uygulamalarınızı kaldırabilir!

Windows 10'da bugün kullandığınız bir programı yarın sisteminizde görmezseniz şaşırmayın, çünkü...

 • Zeynel A. Öztürk
Windows 10 uygulamalarınızı kendiliğinden siliyor!

Windows 10'un ilk önemli güncellemesi olan "Kasım güncellemesinin" PC'nizdeki bazı programları otomatik olarak kaldırdığı ortaya çıktı. Bunlar arasında CPU-Z gibi araçlardan antivirüs yazılımlarına çeşitli uygulamalar bulunuyor.

Windows 10'un programları otomatik olarak kaldırmasının nedeni ise güvenlik. Microsoft, en son Hizmet Sözleşmesi'ne göre sisteminizde güvenlik riski oluşturduğunu düşündüğü uygulamaları kaldırma yetkisine sahip. Dolayısıyla Microsoft, sisteminizde riskli olduğunu düşündüğü bir uygulamaya rastladığında, onu kaldırıp, eski Windows dosyalarını sakladığı Windows.old klasörüne arşivleyebiliyor.

Böyle bir temizliğin güvenlik için yapılması kulağa hoş gelse de, bazı kullanıcıların durumdan pek hoşnut olmadıkları anlaşılıyor. Kaldırılan programların arasında ise şu popüler uygulamalar bulunuyor:

 • Speccy
 • CPU–Z
 • AMD Catalyst Control Centre
 • CCleaner
 • HWMonitor
 • 8GadgetPack (araçlarla birlikte)
 • Various SATA Drivers
 • SpyBot
 • Foxit Reader
 • Sumatra Reader
 • Birçok aygıt sürücüsü

Sisteminizden herhangi bir uygulamanın kaldırılması halinde, Windows'u bir sonraki açışınızda bununla ilgili bir uyarı alıyorsunuz. Yaptığımız küçük bir kontrolde listedeki CCleaner'ın, Windows 10'lu sistemimizde halen yer aldığını gördük. Bu yüzden sözkonusu durum, tüm kullanıcıları etkilemiyor olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Zaten şu windows10'u oldum olası sevemedim.Benim ders dvdlerimi masaüstünde çalıştırmadığı için bana 1200TL'ye patladı.Bana aynı programları bir daha aldırdı.Microsoft alsın da bu Windows 10'nu müsait bir tarafına soksun.Windows 8.1en iyisi.

Cpu-z le speccy'i güvenlik değilde bu sürümle uyumlu değil diye silmişti bende.Catalyst duruyordu ama.

Microsoft bana "Linux'a kalıcı olarak geç!" diye bağırıyor.

Linux Mint ohh nefis :D

Microsoft Kolelik 1.0 projesini isleme koymus, Windows 10 kullaniyorsan benim MALIMSIN diyor... Al sana Windows 7 de kalmak icin bir sebep daha...

@17 Aralık 2015 15:12 Windows 7 de kalmak güzel ama önlem almayı unutmayınız.Tavsiyem:Yüklü güncelleştirmelerinizi kontrol edin ve internet üzerinde bulabileceğiniz ve daha önce bu sitede de haberi yapılan iki güncelleşTirmeyi ve onlardan sOnra geLen güncelleştirmeleri silip güncelleme hizmetini kapatın.Güvenlik duvarınızla engelleyin ve sisteminizin o an ki görüntüsünü harici bir diske kaydedin.Bundan sonra da herhangi bir sorunda>Formattan sonra güncellemeyi kapatın&sistemi o diskten yükleyin

Ha ha ha :) Neyseki Ubuntu kullanıyorum. Aslında iyi şeyler bunlar korsan uygulamalarıda kaldıracağının işaretidir. Sonunuz geldi korsancılar sizi, beleşçi sürüsü:) Hadi inşallah!

@17 Aralık 2015 15:55 Sen UBUNTU yu para verip aldın galiba.:))

Speccy 2 kere kurdum 2 kere silindi...

@17 Aralık 2015 16:55 bende duruyor 3 aydır sanırım başka bir durum söz konusu.

10586 kullanıyorum ve listede ki programların hemen hepsini kullanıyorum, hiçbirini sildiği yok, fakat bendekilerin hepsi portable versiyon

Windows pişmanlıktır. Chrome OS ve Android birleşince kurtulacağız bu windows belasından. Haydi Google amca sana güveniyoruz. Yık geç şu çöprosoftu...

Windows sertifikalı veya uyumlu (uncompatible) olmayan uygulamaları kaldırması kadar doğal hiç bir şey olamaz. İşletme sistemini destabilize edebilecek uygulamalar geçen üzerinde ısrarla durdular CCleaner vs. kaldırmaları da yerinde görülmelidir. Bilinçli kullanıcı değil, orta standart kullanıcı profiline göre doğru alınmış isabetli ve cesur kararlar. Ben absürd birşey görmedim.

4. millenium faciasından başka ne beklenirdi ki?

Tekrar yüklenebiliyor programlar bendede cpu-z, speccy, ccleaner gitmişti tekrar yükledim.

3. parti yazılımları hadi bir nebze de olsun anlarım da AMD CCC ve driver lar işin seyrini değiştirir...Win 10 bu özelliği ile kullanıcılarını bezdirebilir...

Telas yok gelir bunu engellemenin bir yolu elbet gencler

Bu saydıklarınız arasından CCleaner hariç, Speccy programını kaldırmıştı.

Factory ve alpha aşamasında olan bir dağıtım profili çizmeye devam ediyor MS. MS resmen güncelleme manyağı yaptı pc'leri sırf bu yüzden linux işletim sistemine geçtim aç kapat güncelleme sağdan soldan sürekli uyarı.Açık kaynak linux işletim sistemi ubuntu'yu kurdum sistem fişek gibi oldu tüm programlar neredeyse yüklü geldi harika gerçekten herkeze tavsiye ederim uğraşmaya değmez bu windows10 ile nacizane saygılar. :)

@MrForjest gardaş bilgisayar nası fişşek gibi oldu, wiagramı yutturdun

Taşlar yerine oturana kadar Windows 10'a geçmeyin! Ayrıca listedeki diğer yazılımları da görmek lazım! Chip; tam listeyi yayınlar mısın?

o ne saçmalık yahu microsoft' un kendisinin digital imza doğrulamasını onayladığı ygulamayı dilmek nasıl bir mantıktır o işte yanlış bir durum var.windows 10 yerine başka bir güvenlik açığının sebep olması durumu var eğer öyle olmasaydı yukarıda belirtiğinizin yazılımların çoğu Microsoft partneri komedi gibi geliyor bana.

O bu değil de şu görev çubuğunda saatin yanındaki "windows 10'u alın" uyarısından nasıl kurtulabiliriz.

@19 Aralık 2015 15:52 Windows 10’u alın bildirimini tamamen kapatmak için KB3035583 güncelleştirmesini kaldırmanız gerekiyor. – Denetim Masası > Programlar ve özellikler kısmına giriniz ve sol üst kısımdaki başlıklardan “Yüklü Güncelleştirmeler” kısmına tıklayarak kaldırabilirsiniz. — Ayrıca Windows 10’u alın bildirimi C:\Windows\System32\GWX klasörü altına kurulur. Bu klasörü silerek de Windows 10’u alın bildirimini kapatabilirsiniz. Kolay gelsin.

@19 Aralık 2015 15:52 Arama motorlarında araştırma yaparsanız bir çok yöntem bulabilirisiniz. Ayrıca güncellemelerinizi kapatmayı da unutmayın.

Sanırım tek ümit OS' Blue Lion'un yeni yapısının geliştirilmesini beklemek. Yoksa bu MS güvenli bir işletim sistemi yapmayacak gibi geliyor. Zaten Bill Gates gittikten sonra bozdular.

@20 Aralık 2015 01:04 Os/2 mi ?

@20 Aralık 2015 22:51 Evet......

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play