Windows 10'a Firefox öfkesi!

Firefox'un mimarı Mozilla, Windows 10'un Edge tarayıcısına ateş püskürdü!

Mozilla CEO'sundan Microsoft'a açık mektup

Mozilla CEO'su Chris Beard, Windows 10 varsayılan tarayıcı ayarlarının, kullanıcı seçimine saygı konusunda "geriye doğru dramatik bir adım" olduğunu ileri sürerek şirketin blog sayfasından Microsoft'a ateş püskürdü.

Kullanıcılar, cihazlarını Microsoft'un yeni işletim sistemine yükselttiklerinde, varsayılan tarayıcıları otomatik olarak Windows 10 ile birlikte gelen Internet Explorer halefi "Microsoft Edge" ile değiştiriliyor. Farklı bir varsayılan tarayıcı kullanmak isteyenler ise Windows 10 ayarlar menüsünden bu seçeneği değiştirmek zorundalar.

Chris Beard blog sayfasında, Microsoft CEO'su Satya Nadella'ya yazdığı açık mektupta, Windows 10'da varsayılan tarayıcı ayarlarını değiştirmenin daha da zorlaştırıldığını belirterek, Microsoft'un özellikle anti-tekel sorunlarından sonra, bu seçimi yapmasının "şaşırtıcı" olduğunu söyledi.

Mozilla CEO'su ayrıca, yükseltme işleminin kasıtlı olarak, müşterilerin internet deneyimleri için yapmış oldukları seçimleri geçersiz kılmak ve internet deneyimlerini değiştirmek için tasarlanmış gibi göründüğünü belirtti.

İşletim sistemini yükseltmek rakip tarayıcıları kaldırmıyor, sadece varsayılan tarayıcı olarak Microsoft Edge'i belirliyor. Bu nedenle Firefox ve Chrome gibi bir başka varsayılan tarayıcı belirlemek için, bazı ayarlamaların yapılması gerekiyor. 

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Gereksiz bir serzeniş olmuş her browser zaten yüklerken varsayılan yapayım mı diye soruyor.

@31 Temmuz 2015 12:52 Sen işi anlamamışsın. Artık ona evet deyip değiştiremiyorsun. Gidip başka ayarları da değiştirmen gerekiyor.

Yaparız ayarları üşenmeden noluyor sanki tarayıcı varsayılan yapmışsa.İki ayarlara girip varsayılanı değiştirmek zor değil.

Evet değil fakat buna bile çok üşenen insanlar var maalesef. Microsoft'un yaptığı da bencillik. @31 Temmuz 2015 13:11

Adam haklı, firefox açıldığında varsayılan tarayıcı olarak ayarla dediğimizde bile seçimimiz geçersiz oluyor. Windows ayarlarından yapmak şart, microsoftun bu yaptığı pek doğru değil.

Yani ? Ben illa firefox kullanıcam dersem kim engel olabilir ? Altı üstü iki adımda ayar değiştiricem. Sanki varsayılan olması çok şey değiştiriyomuş gibi laf ediyorlar. Bunca zaman ie varsayılandı da ne oldu ? Herkes farklı tarayıcılar kullandı. Kullanıcı sayıları düşmeye başlayınca laf edecek yer arıyolar. Edge bence çok ta güzel olmuş. Eklenti desteği de geldiğinde müthiş bir tarayıcı olacak.

ne kadar saçma ya, neresi zormuş, windows 10 u yükledikten sonra firefox u açınca varsayılan olsun mu diye sordu, bu çıkan küçük diyalog penceresinde evet e tıklamak mı zormuş? çok saçma konularda eleştiriyorlar

Ya siz salak filan mısınız acaba adamlar bilmem kaç yüz dolara işletim sistemi çıkartıyor içinde internet tarayıcısı olmayacak mı. Ya da kendi yazmadığı kodu niye koysun firefox ile mi çıkartacak. Tabii ki edge varsayılan tarayıcı olacak.

@31 Temmuz 2015 14:03 En iyisi siz kendinize biraz akıl ekletin.

kıskananlar çatlasın......

Chrome sorunca varsayılan tarayıcıyı chrome yaptım ve ayarlarımdada chrome varsayılan tarayıcı gözüküyor ??

Çok gereksiz sırf bu saçma nefretten dolayı Firefox'u bırakıyorum.

Sen gibi samimiyetsiz birine ihtiyacımız yoktu, iyi oldu bırakman :) @31 Temmuz 2015 14:57

Firefox windows 10 da edge tarayıcısına göre %30-40 daha fazla işlemci kullaniyor sanırsam bunun nedeni optimasyon sorunu ileri sürümlerde bu düzelir diye düşünüyorum.

Yahu anlamıyorum su varsayılan tarayıcı kavgasını, iyide kardesim işletim sistemi microsoftun ve elini kolunu tutan bağlayan yokki git kendin neyi istiyorsan varsayılan tarayıcı onu yap, yapamayan varsa e bu kimsenin sorunu değil, sen de bir işletim sistemi yaz sat ve kendi tarayıcını koy varsayılan yap tutanmı var, tekel vs safsata ne tekeli neyin tekeli, neyi kullanacaksam buna ben karar veririm edge kullanmayacaksam firefox vs kullanacaksam varsayilan da yaparim, bunu yapamayan pc kullanmasin

@31 Temmuz 2015 15:İleri zealı kardeş. Sen bunları yapabiliyor olabilirsin ama sokağa çıkıp srduğunda on kişiden dokuzu kığrom gullanıyom diyor. Nedenini sorduğunda en iyisi oy'muş' diyor. Sen çevredeki insanların oluşturduğu güruhu biraz daha incele bence. Ayrıca hiç bu işlemlerle ilgisi olmayan insanlarda bilgisayar kullanıyor ve bu hiç azımsanmayacak bir rakamı oluşturuyor. İşte tekel davaları da bu yolla indiregandi edilen kullanıcıların bilgilendirilme haklarını koruyor.

Ayarlar'dan gayet kolay bi şekilde varsayılan tarayıcı atanabiliyor firefox'un etekleri tutuşmuş belli

Microsoft: Görüldü.

ahahjgjdghdfjh @31 Temmuz 2015 16:11

Acele ile win10 kuranlar sanki bilgisayarla çok Mühim işler yapıyor

Siz yorumumu yayınlamazsınız ben de taki bırakıyorum.

@31 Temmuz 2015 17:41 gene seveceksin ve gireceksin siteye biliyorsun s.ken sevilir seven s.kilir

@31 Temmuz 2015 20:31 bir harf eksik yada fazla yazmayda o edepsiz kelime değişmez bu yazıyı onaylayan chip e gitsin

@31 Temmuz 2015 17:41 Benimki de belki 10 larca defa onaylanmadı. Önemli olan yazdığının chip editörlerinin fikirlerine aykırı olup olmadığı sadece !

yav he mozilla. .

kıskanmış yaa :D canım benim sen sıkıntı etme hala mozilla kullananlar olur :D

herkezin hayatına kimse karışamaz istediğini kullanmak isteyen kullanır hantal firefox kullanmak isteyen olmaz diye yapmışlardır

Saçmalamış Ayrıca Edge gerçekten çok iyi bir tarayıcı olmuş ben artık varsayılan olarak Edge'yi kullanıyorum.

taw adam tabiiki kendi tarayıcısını kayıracak neden seni düşünsünki :)

@01 Ağustos 2015 11:10 İki kelime araştırma yapıp zamanında Microsoft'un tekelleşme yüzündne mahkemeden neden ceza yediğini araştırsan zor olmaz sanırım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir