Windows 10'da neler oluyor?

Windows 10'un "mecburi yükseltilmesiyle" ilgili tartışmalarda neler yaşandı; şimdi ne olacak?

Windows 10 güncelleme tartışmaları nasıl çıktı

Microsoft'un Windows 10'a ücretsiz geçiş için sunduğu fırsat ve yükseltme politikası, internette sayısız kullanıcının öfkesiyle karşı karşıya kaldı. Peki sorun, tam olarak nereden kaynaklandı, kullanıcıları memnun etmesi gereken bir kampanya, neden Microsoft'a yönelen bir nefrete dönüştü?

Windows 10 yükseltmesi, çoğumuzun ilk gün, gözü kapalı kabul ettiği bir fırsattı. Ancak Windows'un önceki sürümlerine, genellikle Windows 7'ye alışan bazı kullanıcılar, durduk yerde açılabilen "Windows 10'u Alın" pencerelerinden sıkılmaya başladılar. Bu hatırlatıcılar, küçük şikayetlerin yanında, internette eğlence konusu oldu. GWX uyarısı bir defasında canlı yayında bir hava durumu sunucusunun karşısına çıkarak, haritanın üzerini kapladı.

Sorun nedir?

Yükseltme hatırlatmalarından kurtulmak için kullanıcıların "önerilen güncellemeleri" kapatmış olmaları ve karşılarına çıkan her uyarıyı yok saymış olmaları gerekiyor. Yani yükseltmeyle uğraşmaktan ziyade, onu iptal etmekle uğraşmanız gerekiyor.

Bir uyarı penceresinde Windows 10 yükseltmesini iptal etmenin veya yeniden planlamanın tek yolu, dışarıdaki bir web sayfasına giden bir bağlantıya tıklamaktan geçiyor. Microsoft'un Windows 7 ve 8 kullanıcılarına karşı bu derece saldırgan bir tavır izlemesi, doğal olarak birçok müşterisinin tepkisine yol açtı.

Tepkiler

Haklı olarak öfkelenen kullanıcılardan gelen tepkiler sonucunda Microsoft, GWX'e yükseltmeyi iptal etmeye veya yeniden planlamaya yönelik yeni bir uyarı ekledi. Firma tam anlamıyla geri adım atmamış olsa da, mağdur kullanıcıların sıkıntısını azaltacak bir hamle yapmıştı. Ancak her şey burada bitmedi ve "Windows 10'u Alın" (GWX) uygulamasıyla ilgili yanlış bilgiler, medyada dolaşmaya başladı.

The Register'a göre GWX planlayıcısını kapatma seçeneği, Microsoft tarafından tamamen kaldırılmıştı. Ancak durumu inceleyen ZDNet yazarı Mary Jo Foley, Register'ın yazısının "yanlış alarm" olduğunu söyledi ve bu uyarının yalnızca Windows 10 yüklemesini ve EULA şartlarını kabul ettikten sonra göründüğünü vurguladı.

Microsoft, The Register'ın raporuna daha sert bir karşılık vererek web sitesini kınadı. Ancak daha önce de ortaya çıkan Windows 10'un kendi kendine yüklendiği raporları, bu son haberle birlikte biraz daha güçlendi ve organizatör Todd Kleinpaste, Microsoft'un yükseltme politikasının yasal olup olmadığının incelenmesini Electronic Frontier Foundation'dan talep etti. Microsoft'un davranışının "kötü niyetli" olduğunu söyleyen dilekçe, basındaki olumsuz haberlerin yayılmasını biraz daha hızlandırdı.

Computerworld'den Preston Gralla, bir adım daha ileri giderek Windows 10'un "malware" (kötü amaçlı yazılım) olduğunu söyledi. Microsoft'un en önemli yazılımının virüslerle karşılaştırılması, elbette hoş ve adil değildi.

Windows 10, Windows 8'e kıyasla önemli geliştirmelere sahip olsa da, yükseltme konusunda izlediği saydam olmayan politikalar, onun itibarini zedeliyor. İyi olan ise büyük Windows 10 Anniversary Update güncellemesine oldukça yaklaşmış olmamız. Dahası Microsoft'un ücretsiz yükseltme süresi Temmuz sonunda tamamlanacağından, tartışmaların kaynağı olan pazarlama teknikleri, yakında geçmişte kalacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Bence o ekran çok sinir bozucu..

Para vererek aldığımız işletim sistemi bilgisayarıb patronu zannediyor kendini bunu kullanacaksın diye diretmelerde bulunuyor. Bunu türk yazılım firması yapsaydı mahkeme üstüne mahkeme açılırdı. Tüketici hakları ayaklanırdı.

Sonuna kadar haklısın dostum, ama bir pardus işletim sistemi bunu yapsa hemen davalık oluruz...

Çok büyüttüler ya, kullanacaksınız neyin isyanı bu? Destek bitince mecburuz sevmiyor olsakta.

@13 Haziran 2016 09:00 Niye mecbur? Oyun oynamadığın sürece bir sıkıntı yok. Diğer yazılımlarınız da lisanslı ve uzun süre güncellemeyi düşünmüyorsanız/gerek yoksa, durup dururken 10'a neden geçeyim arkadaş? Allah bilir ne uyumsuzluklar çıkacak? Tonla para verip XP zamanında aldığım (hala oynanabilir, oynanan) oyunların %50'si 7'de çalışmıyor mesela. Ne olacak şimdi, donanımlardan bahsetmiyorum bile. 200 Dolarlık tarayıcı elimde patladı, kaybımı karşılayacak mı?

@13 Haziran 2016 09:00 kardeşim ben istediğim sistemi kullanırım microsofta ne?? windowsu bedavaya da satmıyor hangi sistemi kullanacağıma karar verme hakkı yok

Windows 7 ye döndüm. Mutluyum. Chrome windows 7 den desteğini çekene kadar da devam edeceğim.

Sadece Windows update konusunda basina buyruk bir isletim sistemi olmasi bile buyuk sorunlara gebe. Daha kac defa updateler yuzundnen coken veya problemerle bogusan kullanicilarin hikayesini dinleyecegiz goreceksiniz. MS Windows 8'den bu yana kuduz gibi davraniyor. Windows 7 ile yola devam. Windows 10 ile yapabileceginiz herseyi yapiyor ustelik kafada agritmiyor.

Tipik malware. Tam bir casus yazılım. Bedava ve ısrarcı olmalarının nedeni.

kırk yılın başında microsoft bedava bişey veriyor ama sizler nankörlük yapıyorsunuz koyun kutusuna o pcleri geri verin o zaman 10 en iyi windows oldu beğenin yada beğenmeyin.

Herkes cart curt ediyor ama bu yazdıklarını bile Windows'tan yazıyorlar. Anlamıyorum. Beğenmezsen kullanmazsın. Bu kadar basit.

@14 Haziran 2016 19:13 Windows var Windows var! Gül gibi Windows 7 ile malware ve NSA casusu Windows 10'u bir mi tutalım?!

Herkesten binlerce kez özür dilerim 2 sene önce Microsoft Sales Depertmana o küçük pencere önerisini ben yazmıştım. ''İşletme sistemin eski 10'a geç'' penceresi çıkarsa hem yeniye zaten hevesliler geçer hem de prestij imaj sağlamak için yeniyi tercih ve psikolojik baskı ile her kullanıcı öyle yada böyle geçer diye yazdım. Uyanığın biri orda bunu değerlendirmiş hay klavyem kırılaydı da yazmasaydım. İnanın ciddiyim yine 2014'te aynı öneriyi Chip'te bu platformdada yazmıştım. Fikir ürünümü çaldılar

Siz hastasınız, hasta. Çalmanın zevkinden mahrum kaldınız. İlk günden bu Windows 10 paralı olsaydı, 700TL'den pro satsaydı, şimdi buralarda Win10 çalmanın türlü yollarını öğrenmeye çalışıyor olurdunuz. Türlü sitelerde İSO'lar uçuşuyor, 1511 içeren Türkçe win10 arayışları, resimli anlatımlar, oturum açmadan ne nasıl yapılır, virüslü torentler vs vs vs.... Su akacak yolu bulur, önüne geçmeye kalkan sele kapılır. Sizi hasta eden Microsoft değil " istemezuuuk "diyen troll internet yazıları.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir