Windows 10'da Yerel Hesap Oluşturma

Windows 10'da Yerel Hesap Oluşturma Nasıl Yapılır? Hiç de sandığınız kadar zor değil...

Windows 10'da Yerel Hesap Oluşturma Nasıl Yapılır?

Bilgisayar kullanımında mahremiyet son derece önemli. İster iş bilgisayarınız olsun, ister kişisel bilgisayarınız; ortak kullanımlı bir bilgisayara sahipseniz kişisel bilgilerinizi korumak konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. İşte yerel hesap oluşturma konusu da burada devreye giriyor. Bilgisayarınızda bir yerel hesap oluşturduğunuz zaman, bilgisayarınızı kullanacak olan kişi farklı bir oturum açarak bilgisayarınıza girmiş oluyor ve bu durumda sizin oturumunuzdaki dosyalarla hiçbir bağlantısı kalmıyor. Sizin hesabınızın da sadece sizin tarafınızdan bilinen bir şifresi olacağı için ortada hiçbir problem kalmıyor.

Windows işletim sistemlerinin önceki sürümlerinde yerel kullanıcı oluşturmak daha kolaydı. Bu işlem denetim masası üzerinden kolaylıkla yapılabilirdi. Windows 10 sürümünde ise bu işlem biraz daha farklılaştırılmış durumda. Windows 10 sürümüne aşina olmayan pek çok kişi yerel kullanıcı oluşturma adımını bulamadığını söylüyor. Biz de bu yazımızda size Windows 10 sürümlü bilgisayarınızda nasıl yerel kullanıcı oluşturabileceğinizi ve kişisel bilgilerinizi güvence altına alabileceğinizi anlatacağız. Özellikle bilgisayarınızı başka kişilerle ortak kullanıyorsanız, bu işlem sizin için hayat kurtarıcı olacak.

Windows 10'da Yerel Hesap Oluşturma Adımları

Öncelikle bilgisayarınızın ayarlar bölümüne gidin. İsterseniz başlat menüsündeki ayarlar seçeneğinden ya da bildirim merkezindeki tüm ayarlar sekmesinden bu alana ulaşabilirsiniz. Ayarlar bölümünde hesapları seçtikten sonra ekranın sağ alt kısmında "Bu bilgisayara başka birini ekle" seçeneğinin olduğunu göreceksiniz. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra isterseniz e-posta girebilirsiniz ama başka kişilerin de bilgisayarı kullanacağını ön görerek "Eklemek istediğiniz kişinin e-posta adresi yok" seçeneği sizin için daha mantıklı olacaktır.

Bir sonraki adımda karşınıza çıkacak ekranda da isim bilgilerini doldurmayın ve "Microsoft hesabı olmayan bir kullanıcı ekleyin" seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkacak olan diğer ekranda ise kullanıcı bilgileri ve parola girmeniz yeterli. İleri dediğiniz takdirde yerel hesabınız oluşturuldu bile.

Yerel Hesap Sahibinin Yetkileri

Bilgisayarınızdaki yerel hesap, yönetici yetkilerine sahip değildir. Yani, diğer hesaplar üzerinde herhangi bir yetkisi yoktur. Üstelik isteğe bağlı olarak yerel hesap yetkilerini kısıtlayabilir ya da arttırabilirsiniz de.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Bir windows 7 deki kolaylığa bakın bir de şuna. Ah M.S ah...

Bir Cleverman Klasiği olarak sistemlerimde hep üç hesap vardır. Birinci hesap yönetici hesabıdır. İkinci hesap kısıtlı günlük kullanım hesabıdır. Üçüncü hesap ise bakım/onarım ve yedek yönetici hesabıdır...

Sen de yorum yaz