Windows 11, ekran görüntüsü almayı da yapay zekaya bağlıyor

Microsoft, arama motoru Bing'i OpenAı yapay zekasıyla güçlendirmeye çalışırken aynı zamanda daha çok kullanıcı edinmek için popüler Microsoft uygulamalarını da Bingle çalışacak şekilde düzenliyor olabilir.

Windows 11, ekran görüntüsü almayı da yapay zekaya bağlıyor

Microsoft OpenAI'ye büyük yatırım yaptı ve şimdi bunun kaymağını yemek istemesi çok normal. Şirket Bing arama motorunu yapay zekalı Copilot uygulamasıyla zenginleştirdikten sonra Bing'in pazar payında ciddi bir yükseliş meydana gelmişti.

Microsoft şimdi Bing'i daha da ileri götürecek bir adım atarak, onu Windows 11 uygulamalarıyla entegre hale getirmek istiyor.

Microsoft'tan sızan bilgilere göre Windows 11'in ekran görüntü alma uygulaması yakında Bing ile koordineli şekilde çalışabilir. Henüz resmen açıklanmayan bu özellikle, kullanıcı bir ekran görüntüsü aldığında doğrudan Bing'e göndererek, Bing'ten benzer görselleri internette aramasını isteyebilecek.

Elbette bu Google'a görsel yüklemek için uğraşmak istemeyenler için tek tıkla sunulan pratik bir çözüm. Ancak henüz hakkında bir açıklama yok. Sorun şu ki, Microsoft kendi uygulamalarıyla bu tür bağlantılar kurduğunda hemen tekelcilik suçlamaları başlıyor ve on milyarlarca dolarlık davalar açılıyor.

Ya Bing yerine Google'a görsel gönderirlerse?

Benzer bir sonla karşılaşmaması için Microsoft'un bu özelliği eninde sonunda tüm arama motorlarına bağlaması gerekecek. Bu da ekran görüntüsü alıp görseli Google arama motoruna göndermeyi tercih eden kullanıcıların ortaya çıkmasına sebep olacak. Microsoft belki de bu yüzden yeni özelliği henüz yayına almadan bekletiyor. Bing'in yeterince tercih edilen bir arama motoru olmasını bekliyor olabilir.

Bu arada Microsoft'un ünlü Paint yazılımı, yeni güncellemeyle Image Creator oluyor ve muhtemelen yapay zeka görüntü oluşturmaya da destek verecek. Elbette yine OpenAI'nin görsel üretme uygulamalarından birini kullanacak.