Windows 11'in Başlat menüsüne widget'lar geliyor

Microsoft, Windows 11'in Başlat menüsünde yeni bir özelliği test ediyor. "Başlat menüsü yardımcıları" ismindeki bu özellik ile kullanıcılar yüzen bir ada içinde widget benzeri işlevlere sahip olacak.

Windows 11'in Başlat menüsüne widget'lar geliyor

Microsoft, Windows 11 için yenilikler yapmaya devam ediyor. Son gelen haberlere göre, şirket işletim sisteminin Başlat menüsünde yüzen widget'larla dolu bir paneli test etmeye başladı.

Microsoft özelliği henüz duyurmamış olsa da X platformunda paylaşım yapan Albacore, "Başlat menüsü yardımcıları" ismindeki bu özellik ile kullanıcıların yüzen bir ada içinde widget benzeri işlevlere erişebileceğini söylüyor. Görünüşe göre geliştiriciler, bu adada farklı uygulamalar için widget benzeri bilgiler sağlayan küçük uygulamalar oluşturabilecek.

Eğer Microsoft bu yeni Başlat menüsü özelliğini kullanıma sunmaya karar verirse, Windows 10X ve Windows 11’de kaldırılan "Canlı Karolar"ın yerini alabilir. Windows Phone günlerinden kalan Canlı Kutucuklar, Başlat menüsünde widget benzeri bilgiler sunan animasyonlu ve dönen ikonlardı, ancak uygulama geliştiriciler tarafından yaygın olarak desteklenmedi.

Microsoft Canlı Karoları ilk olarak Windows 8'de, şirketin Windows Phone işletim sistemiyle arasındaki boşluğu kapatmaya çalıştığı dönemde tanıtmıştı. “Göz at ve git” şeklinde tasarlanan Canlı Kutucuklar sayesinde bir telefona ya da Başlat menüsüne hızlıca bakabiliyor ve ihtiyacınız olan bilgileri görebiliyordunuz.