Windows 7 ve 8 için en iyi başlat menüleri!

Hem Windows 7, hem de Windows 8'de çalışan 3 modern başlat menüsünü inceledik!

Windows 7 ve 8 için en iyi başlat menüleri!
Start Menu Reviver

Başlat menüsünün değerini çoğumuz Windows 8'de onu kaybettikten sonra anladık. Bazılarımız yeni giriş ekranına ayak uydursa da bir kısmımız, başlat menüsünün yokluğunu hissetti. Bu yazımızda hem Windows 7'de, hem de Windows 8'de çalışan modern başlat menüsü alternatiflerini inceleyeceğiz.

Start Menu Reviver

Kutucukları temel alan Start Menu Reviver, listemizde Windows 10'un başlat menüsüne en çok yaklaşanı. Menü, sol sütunda önemli sistem işlevleri için kısayollar gösterirken ikinci sütunda en sık kullandığınız uygulamalar sıralanıyor. Yüklü tüm uygulamalarınızı görmek için All Apps kutucuğuna dokunmanız yeterli.

Kutucukların renk şemasını değiştirmeniz mümkün olsa da, onları yeniden boyutlandırmak mümkün gibi görünmüyor.

Start Menu 7 (Start Menu X)

Windows 10'daki başlat menüsü gibi bu menüyü de sağ üst köşesindeki simge yoluyla tekrar boyutlandırabilirsiniz. Start Menu X, normalde başlat düğmesine bastığınızda veya Shift + Windows klavye kısayolunu kullandığınızda ekrana geliyor. Windows 8'de ise Windows tuşuna basarak veya başlat düğmesine çift tıklayarak başlat menüsüne ulaşabiliyorsunuz. Klavye kısayolunu sağ alt köşedeki çark simgesine tıklayarak ulaşabileceğiniz Options'dan değiştirebilirsiniz. Buradan farklı bir görünüm, başlat menüsü için farklı bir simge de seçebilir, sanal uygulama gruplarınızı yönetebilirsiniz.

JetStart

JetStart

RocketDock veya ObjectDock gibi araçlara benzerlik taşıyan bir araç olan JetStart, hızlı gezintiye ve uygulamalar arasında arama işlevlerine odaklanıyor. Yapılandırılabilir kategoriler ve dört kenar menüsüyle gelen JetStart, birden fazla programı aynı anda çalıştırabilme yeteneğine de sahip.

JetStart, varsayılan olarak Başlat düğmesine yeni bir işlev eklemiyor. Varsayılan klavye kısayolu olan Windows + S, Windows 8'de kullanımda olduğundan onu Preferences altından değiştirmeniz gerekiyor. Dilerseniz JetStart'a başlat tuşunu atayabiliyorsunuz. Araç çubuğunu düzenlemeniz halinde en çok kullandığınız programlara hızla erişebilirsiniz.

JetStart'ı çok beğenirseniz, 21 dolara satışa sunulan, fare düğmeleriyle programları çalıştırmaya izin veren, multimedya klavyeleri destekleyen ve bir başlangıç yöneticisiyle gelen JetStart Pro'yu gözden geçirmelisiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Orjinal metro menüsü alışınca kolay gereksiz diye düşünüyorum uygulama kurmanın.

@27 Ara 2014 00:14 Metro arayüzde kullanıcı tarafından klasörler içerisine düzenleme imkanı verilse iyi olurdu. Kullanacağım programı "ara" seçeneğinden aratarak bulmak çok saçma geliyor bana.

son derece gereksiz....

1.eh iştede diğerleri kötü ve gereksiz başlangıç menüsü daha çok yakışır win 8.1 u1 e.

Win8.1 çok iyi ??

Ben win 8 kullanmaya başladıgım günden beri Start 8 başlat menüsü programını kullanıyorum çok çok memnunum

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir