Windows 8.1'e Başlat menüsü hala gerekli mi?

Başlat düğmesi, Windows 8.1'le birlikte geri döndü. Ama asıl dönmesi gereken şey hala yok!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8.1'e Başlat menüsü hala gerekli mi?

Windows 8.1'e eklenen Başlat düğmesi, üçüncü parti başlat menüsü üreticilerine göre ek araçlara olan ihtiyacı ortadan kaldırmadı.

Windows 8.1'in masaüstünde bir başlat düğmesi olsa da ve eski Windows kullanıcılarının işini bu sayede bir miktar kolaylaştırsa da Stardock, Classic Shell ve diğerlerini geliştirenlere göre hala üçüncü parti Başlat menülerine ihtiyaç var. Bilindiği gibi, 8.1'deki başlat düğmesi, klasik bir başlat menüsü açmıyor ve bu haliyle, sadece oraya yerleştirilmiş bir düğme gibi duruyor.

Stardock pazarlama ve satış müdürü Robert McElroy, "Windows 8.1'de Microsoft'un sunduğu başlat düğmesi, artan müşteri tabanımızın gözünde başlat menüsünün yerine geçmiyor" diyor. McElroy'a göre yıllarca alışılan klasik Başlat menüsünün işlevselliğini sunacak bir menüye hala ihtiyaç duyuluyor.

Üçüncü parti başlat menüsü geliştiricileri, Windows 8.1'deki Başlat düğmesi yüzünden havluyu atmış değiller. Birçoğu, yazılımları için güncellemeler yayınlamış bulunuyor. Windows 8.1, başlat düğmesi dışında onu direkt olarak masaüstünden başlatmanıza izin veren bir seçenekle geliyor. Bu seçeneği daha önceden sunan Classic Shell geliştiricisi, 8.1'in henüz beta aşamasında bile olmadığını, henüz kendisinin bile tam olarak ona sahip olmadığını ve konuşmak için çok erken olduğunu söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 45 Yorum

başlat gereksiz bence ben alıştım

başlat logosu geri geldi fakat hala daha menü ortada yok. Şahsen hala eski menüyü arıyorum. O gelene kadar Quick Launch'ta kendi Programlar Menümü oluşturdum mecburen. Windows 8 çok satsa da Vista gibi sakat bir işletim sistemi olarak tarihteki yerini çoktan aldı. 8.1 çok fazla değişikliğe nedne olmayacak.

@15 Tem 2013 14:29 Quick launch ile kendi program menünü oluşturacağına metro arayüzde bir program grubu oluşturmak çok mu zor acaba?

@15 Tem 2013 14:29 Fosilleşmişin arkadaş sen .! Biraz yenilikçi ol adamlar uzaya gidiyor sen hala kolaylık ve basitlik peşindesin, biraz yenilikçi ol araştırmacı, öğrenici ve öğretici ol, bak gerisi nasıl geliyor sonra

Ya zaten başlat dediğiniz şey metro arayüzü oluyor windows 8'de. Neden inatla başlat menüsünü istiyorsunuz anlamış değilim. Windows 8'de programları bulmak için windows tuşuna basıp sadece programın ismini yazmak yeterli. Zaten direk arama sonuçları çıkıyor. Bu kadar kolay bir şekilde programları bulmak varken neden hala eski başlat menüsünü geri istiyorlar anlamıyorum. İnsanların biraz yeniliğe açık olması lazım. Bana göre eski başlat menüsü daha kullanışsız. Biraz kullanıp metro arayüzüne alışsanız emin olun siz de aynı şeyi söylersiniz.

Başlat gereksiz bende alıştım

Başlata gerek yok bence böyle güzel

hala daha papağan gibi başlat menüsü nerde yeeaa diyen sivri zekalılar hakikaten baydınız artık. gidin başka bir eko sistemde yaşayın.....

@15 Tem 2013 14:53 sivrilen zekalar nerene battıda kendini üst seviyelerde görüyorsun..insanlara zeka testi yaparken sen neresindesin önce onu ölç...ilk defa bilgisayar kullanan biri için başlat menüsü ilk aradığı şey bilgisayarı kapatabilmek için..herkes üniversite menuzu doğmuyor anne karnında ilkokuldan başlıyorsun haliyle onun için başlat menüsü ilk orta ve lisesi sayılır windows'un..adam gibi işlevleri kolaylaştıracaklarına zorlaştırırlarsa olacağı budu..Mac işletim sistemi neden tercih ediyorlar insanlar yada telefonlarda iosu çünki basit bir arayüzü var ve tercih sebebi işini kolay yapıp hallediyorsun..bilgisayarı kapatmak için 3-5 işlem yapıyorsan haliyle başlat menüsü ihtiyaç oluyor..

@14:21 Yeniliklere ayak uydurabilmek önemli bence de alışılması lazım artık

Hiç bir windows sürümünde kullanmadığım bir buton

@15 Tem 2013 14:58 windows 95'i başlat olmadan nasıl kullandığını çok merak ettim bak şimdi.

bence de çok gereksiz başlat menüsünü isteyenler bilgisayar kullandıkları süre boyunca kaç defa başlata tıklayıp işlem yapıyorlar ?

@15 Tem 2013 15:01 İnsanların bir kısmı bilgisayarlarını sadece browser çalıştırmak için kullanıyor olabilir, ama hepsi değil.

@15 Tem 2013 15:01 arkadaşım kullanmıyorsan yorum yapma gereğide duyma..zaten yok windowsta başlat menüsü 8.1 de bile bilgisayarı kapatmak için basit bi yöntem yok...milletin istediği eski alışkanlıklarını seçenekli hale getirmek makul ama diretmek sadece 3.parti yazılımlarının artmasına sebep oluyor..ben windows 8 kurupta başlat menüsü yüklemeyen kimse görmedim ilk kullanıcılar yeni pc alanlar malesef başlat meüsü olmadan bilgisayarı nasıl kapatacaklarını bile bulamıyorlar...paint hesap makinesini metroda bulabilmeleri zaten mümkün değil metroyu kolay bulmuyorlar..

@15 Tem 2013 15:01 Hergün gerekli başlat menüsü...bilgisayarı kapatırken başlattan kaptıyoruz..başlat menüsünden girip çalıştır butonuna iki tıkla erişiyoruz aynı işlemleri metroda ekranı sağ üst köşeye götürüp başlangıça tıklayıp ordan sağ tuşu tıklayıp tüm uygulamaları seçip mouse ile çalıştırı bulmak durumundasın o kadar uygulama içinden..farazi benzer bir çok şey var..ama herkes bunları kullanmıyor diye sadece bilgisayarı internet için kullananların başlat gereksiz cümlesi bencil saçma sapan bir düşünce..yenilikle alakası yok mevzunun kolaylıkla alakalı bir durum...

arkadaş başlat menüsü dediğiniz şeyin komple açılmış hali zaten metro giriş ekranı. adam size menüden daha iyisini vermiş. bir kaç tık yerine direkt olarak çalıştıracağınız programa tıklayacaksınız. bir nevi masaüstü yani. nedir derdiniz hala anlamış değilim. yapmayın etmeyin. biz türk milleti olarak her zaman yeniliklere kolayca uyum sağlarız. bu özelliğimiz binlerce yıl at sırtında yaşamamızdan genlerimize işlemiştir.

win+q veya win+s kısayolu artık tam ekran açılmadığından başlat menüsüne ihtiyacı kaldırdı bence çünkü bulmak istediğiniz şeyi yazmanız yeterli oluyor ve arama işlemi gerçekten çok hızlı. Birde masaüstünde win+s yapmadan direk bir harf tuşuna basınca aramaya başlasa çok daha süper olacak.

Başlat menüsüne 8,1 de üçüncü parti zırvalarınada ihtiyacımız yok, 8 bu haliyle gayet iyi, gelişen teknolojiye geç bile ayak uydurdu. Gericiler gitsin xp kullansın.

Win 8 de başlat menüsünün olmaması microsoftun bir ayıbı bence ...İnsanlar alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçemez.sen koy kardeşim başlat menüsünü isteyen kullansın isteyen kullanmasın...

boşuna demedik Win8 ikinci Vista faciası olacak diye....MS bir şeyler yaparken illa yüzüne gözüne bulaştırıyor işleri....

@15 Tem 2013 16:23 Kime göre Sana göremi bunu nasıl bir karar mekanızmanla çözebildin .? Bana görede En güzel Win sürümü !En stabil en hızlı en kullanışlı ve rahat.? Sen alışkanlıkarını değiştirmiyorsun diye KÖTÜmü oldu Windows 8

Chip Online niçin insanlara üçüncü parti program özendirmeye çalışıyorsun. Sistemim dahili olan bileşenini göstermek yerine üçüncü parti programı haberini yapıyorsun. Kullanmayı tavsiye ediyorsunuz. Windows 8.1 beta'nın başlat menüsünü anlatan ayrıntılı tek makale görmedik. Üçüncü parti programın reklamını yapıyorsun. Bu işten birim kazanan adam ne diyecek tabi ki kötüleyecek Bu programlar ücretsiz değil hatta pahalı. Chip Online bu işten birim kazanmaya başladığını düşünmeye başladım. Ayriyeten diğer eleştir yorumlarımı yayınlamamış tınız. Siz bilirsiniz.

@15 Tem 2013 16:24 Hiç beğenmeyeceksiniz değil mi? Ne denirse desin hoşunuza gitmeyecek. Bırakın şu muhalif olmayı da bir teşekkür edin. İşin içinde emek var sonuçta.

Windows 8 de win+q başlat menüsünden daha kullanılışlı başlat menüsündeki gibi basamak basamak atlamaya gerek kalmadan ekranda bütün uygulamaları görebiliyorsun.win 8.1 ile gelen başlat düğmesi istenirse bütün uygulamaları görecek şekilde ayarlayanabiliyor bu varsayılan olarak gelse daha güzel olurdu

Başlat menüsüne hiç gerek yok o menüye kim ihtiyaç duyar anlamadım. Windows tuşuna basıp programın adını yazmaya başlayın, direk program çıkıyor. Yok denetim masasına-program ekle kaldıra bi kerede gitmek mi istiyorsun? O zaman Win + X kısayolunu dene.

bence de w8 öncesi bir başlat menüsüne hiç gerek yok, metro akar

Ustalar Windows 7 kullanır. Acemiler, Çömezler ve yeni yetmeler ise Windows 8 kullanır.

@Coskun.Abi Yeni şeyler öğrenmek istemeyenler Windows 7 kullanır. Yeniliklere açık olanlar ise Windows 8 kullanır.

@Coskun.Abi Peki paşam sen öyle diyorsan bize laf düşmez...

@Coskun.Abi Yine mi sen!

@mazandarani stardocks'un 10 sene önce yaptığı temalar XP yi win 8.1 den daha orjinal hale getiriyordu ... Online işletim sistemleri var sonra sürüyle.. Yenilik win 8 'in neresinde ? Dosya kopyalama hızı dışında bir fark görmedim , bir hafta kullandım sıkıldım 7 ultimate 'e terfi ettim :) ...

@Coskun.Abi Yazılımcıyım, Windows 8 kullanıyorum. NOKTA!

metro kadar saçma ve kısıtlı kullanım imkanı sunan bi sistemi nasıl kullanabiliyorsunuz. skype kullanmak bile başlıca bi sorun. ben aynı anda online oyunumu, face messenger, skype, winamp açıyorum ve arada explorer ile geziyorum . metroyu öven arkadaşlar bu programları aynı anda metroda kullansın görelim. görev çubuğu ve başlat menüsü şarttır ve ekranın istediğim yerini istediğim boyutta ve konumda kullanabilmemde önemlidir. metro gereksiz ve tarihe gömülmeye mahkum bir arayüzdür.

@15 Tem 2013 18:41o dediklerin basitçe kullanılabiliyor, sen beceremiyorsan sistem ne yapsın, sen o mantığını tarihe göm bence...

Başlat Menüsünü isteyen sadece Türkler sanan cucuk beyinliler Almanya dayım ve Almanlarda istiyor Başlat menüsünü.kapak.

Doğduğunda ölmeye mahkum olarak doğmuş bir işletim sistemi olduğunu belli etmişti Win 8 başlat menüsü olmayışı ve metro ara yüzü nedeni ile.Bir Vista vakası daha.O başlat menüsü geri gelecek demedi demeyin göreceksiniz..

Valla ben ilk günden alıştım ve köklü yenilikleri her zaman severim. klasik baslattan daha fazla işlev sundugu apaçık ortada sadece alışmaya bakacaksin biraz kurcalayacaksin.

@15 Tem 2013 23:03 kısa ve öz aynen katılıyorum.

Alt ve f4e aynı anda basın bi

@15 Tem 2013 23:48 sende ayrı bi hastasın,işsiz ergen.

Ağlamayın artık Başlat menüsü diye. Onun devri kapandı!

#DirenBaşlatMenüsü...

saçma bir muhabbet başlat menüsü, artık baydı valla..

unutun artık şu başlat menüsünü devir başlat menü bitirip tablet devri açma :D

Sen de yorum yaz