Windows 8, 100 PC'den 1'ine girmeyi başardı

Windows 8 Kasım ayında PC'lerin yüzde kaçına girmeyi başardı? İşte cevabı!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8, 100 PC'den 1'ine girmeyi başardı

StatCounter'ın Windows 8 kullanım rakamlarını geçtiğimiz günlerde bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise Net Applications, Kasım ayındaki işletim sistemi kullanım oranları verilerini açıkladı.

Net Applications'ın raporuna göre Windows 8, şu an dünya çapındaki tüm PC'lerin yüzde 1.09'unda kullanılıyor. Listede yer alan, Windows RT'den bahsettiğini düşündüğümüz "Windows 8 Touch" girdisi ise yüzde 0.02'lik bir pazar payına sahip. Net Applications'ın ibresi Windows 8 için Ekim ayında yüzde 0.41'i, Eylül ayında ise yüzde 0.33'ü göstermişti.

Kasım ayında en çok kullanılan işletim sistemi ise tahmin edebileceğiniz gibi yüzde 44.71 ile Windows 7 oldu. Düşüşünü sürdüren Windows XP, yüzde 39.82 ile ikinci sırada kalmayı başardı. Windows Vista yüzde 5.70 ile üçüncü sırada yer alırken, Mac OS 10.6, 10.7 ve 10.8 sırasıyla yüzde 2.19, 2.18 ve 2.14'lük oranlarla Linux ve Windows 8'in hemen üstünde konumlandılar.

Windows 8'in bu ay Linux'u, önümüzdeki ay ise Mac OS'ları geçmesi bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

bence Microsoft şimdiden durum kurtarma peşine düşmüştür bile. Büyük bir modifikasyon bizi bekliyor gibi

geçemezzz vista faciası 2 :) seriye bağlıyor:D

@03 Ara 2012 15:47 Microsoftta senden daha akıllı bir mühendis yok ne yapsınlar. keşke bir sana sorsalardı önceden

Bilgisayardan anlayanların oranı çok az bunu anlayana sivrisinek saz :)

çok beklerler...

@03 Ara 2012 16:57 Adamlar oturduğu yerden oran sallamıyorlar herhalde. Böyle giderse geçeceğini söylüyorlar. Neye dayanarak çok beklerler dedin senin nedenini de öğrenelim.

@03 Ara 2012 16:57 hehe öyle :D, bir iki şey okuyup ona iyi buna kötü diyorsunuz acaba windows8 i kullandın mı hiç ya da kullandığın halde güzellikleri göremeyecek kadar önyargılısın bilemiyorum zaman her şeyi açıklar bekleyelim görelim ;))

hala Vista ve hele hele komik iskpi

hala dandirik xp ve vistanın kullanım oranlarına bakınca insanın hakikaten kahkaha atası geliyor tam rezalet ya :)

xp yi anladıkta hala Vista kulanavarmı be. tablet veya dokunmatik ekranınız varsa 8 yoksa benim gibi 7 e devam. aslında win8 i sadece 3d çıkaraymış daha iyiydi milet apışırkalırdı , şuan ms nin yaptığı aynışey.

linux windows 8 i geçmiş :)))

Valla ben kullaniyorum artik..gayet hizli alustim..yalniz kendimi cep telefonunda gibi hissedyrm..uygulama ekle kaldir felan..cok saglam oldu bu win8

biz tnctr olarak ilk modifikasyonlara başladık

Başlat menülü Windows 8 tadından yenmiyor valla, Windows 8'in Başlangıç Ekranı mahkumlarına söylüyorum.

@03 Ara 2012 22:36 başlat menüsüne ihtiyacın yok Win8 de arama butonundan istediğni ayağına çağırabiliyorsun açıp bi bakmamışsın bile konuşuyorsun öle

windows 8e önyargıyla bakanları hiç anlayamadım ve anlayamıcam... insan denemeden nerden bilebilir ki.. yavaş diyen de yok bi tek metro arayüzü olduğu için hızlısını kullanmaktan vaz mı geçilir..

@03 Ara 2012 23:46 Oyunlarda biraz sorun yaratıyormuş bildiğim kadarıyla, fakat onun dışında çok iyi olduğunu söyleyebilirim.

@03 Ara 2012 23:46 kesinlikle katılıyorum, denemeden test etmeden kurup ayar çekmeden herkes atıp tutuyor şimdiye kadar kullandığım en hızlı, stabil ve nedense hafiflik hissi veren şık işletim sistemi win8 metroya gelince sorun deyil, hatta iyi diyebilirim, başlat menüsümü hiç aradığım yok ihtiyaçta hissetmedeim...

Bilgisayardan anlayanların oranı az, bunu anlayana sivrisinek saz ----------------------------------------------------------------------------------- Hala xp,vista diyenlere davul zurna az

ben wndows 7 kullanıyorum ama uzun yıllar xp kullanıdım. vistayı hiç denemedim (internet kafeler hariç) orada kullandığım vistalar servis paketi 1 yüklüydü ve en az windows 7 kadar stabil çalışıyorlardı ve düşünün internet kafenin bilgisayarları çok düşük donanımlı aletlerdir. vistaya ve emektar xp ye ve onların kullanıcılarına haksızlık etmeyelim lütfen -------------------------------- Microsoft un ölü doğduğu iddia edilen işletim sistemi bile linux ve apple nin mac os işletim sistemlerinden daha fazla tercih ediliyor hele hele mac os un 12 yaşına basmış olan sevgili xp yi geçmesi için önünde daha bir 10 yıl falan var 10 yıl sonra macos ve 22 yaşına girecek olan xp aynı seviyelere gelirler bizlerde o zaman windows 10 veya 12 yi falan konuşuyor oluruz.

@04 Ara 2012 01:41 Yalnız Mac os sadece Mac bilgisayarlarda kullanılabiliyor. Yani seçim sırf işletim sisteminden kaynaklanmaz.

win7 cok iyiydi ancak şuanki %5 e bende girerek win8 kullanmaktayım

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play