Windows 8 klavye ve SMS'de çığır açacak!

Windows'da görmeye hiç alışmadığımız bu iki işlev, Windows 8'de çok önemli bir yer tutacak!

  • Zeynel A. Öztürk

Windows'un bir sonraki işletim sistemi Windows 8, Microsoft'un şimdiye dek pek dokunmadığı tablet piyasasına iddialı bir giriş yapacak. Windows, çok eskiden beri bir sanal klavyeye sahip olsa da henüz yayınlanmayan işletim sistemi sanal klavyenin görünümünü yenileyerek dokunmatik ve tablet dostu bir hale getirdi.

Windows 8'deki klavye aynı zamanda yüz simgelerini ve Windows Phone işletim sisteminde duyulabilen geri bildirim seslerini de içeriyor. 7989 yapısının kodlarında ortaya çıkarılan diğer ayrıntı ise işlev başına lisanslama. Bunun anlamı ise Microsoft'un işletim sisteminin temel bir sürümünü de sunabileceği. Bu yaklaşım, Apple'ın iPhone'u temel bir yazılımla dağıtarak App Store'u pazarlamasına oldukça benziyor.

SMS desteği ve fazlası

Windows 8'in 7989 yapısında keşfedilen ilginç bir keşif ise genellikle mobil iletişimde kullanılan kısa mesaj desteği. Muhtemelen tabletlerde bulunacak bu özellik ile Windows 8 temelli tabletler, direkt olarak metin mesajları gönderebilecekler. Dikkate değer diğer keşiflerin arasında coğrafi konum özelliği de bulunuyor. Bu özelliğin kullanıcının zaman dilimini algılamakta kullanılacağı düşünülüyor.

Bununla beraber Windows 8'e eklenen birçok yeni özelliğe rağmen, Microsoft'un belirsiz açıklamaları geliştiricilerin kafasını karıştırdı. Visual Basic, .Net ve Silverlight'a uyum sağlayan programcılar, geliştirme araçları olarak sadece HTML5 ve Javascript'in kullanılacağı açıklamaları üzerine şaşkına dönmüşlerdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

güzel bir fikir

güzel fir fikir..

geliştiriciler sadece html ve javascript ile devam edeceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar :D
visual basic, c# c++'dan bile güçlü platformlar yolda :)

Şu an benim için Windows un tek cazibesi .NET platformu. C# gibi bir dilden vazgeçeceklerse Windows un hiç bir artısı kalmaz. Son birkaç haftadır C# öğrenmek için windows kullanıyorum. Yoksa her zaman Ubuntu favorim.

Html5 ya da java ile photoshop yazılabilir mi?
Microsoft en güçlü olduğu alan olan program alanında kendi bindiği dalı kesecek kadar da salak değildir. Html5 ve ve java desteği zaten var.

Bence proglamlama için HHTML 5 ve JavaScript ek bir seçenek olarak gelecektir, sonuçta HTML 5 ve JavaScript ile her program yazılamaz, ayrıca Microsoft'un Silverlight'tan vazgeçeceğini hiç sanmıyorum, özellikle yeni çıktığı zamanlara göre çok ilerledi, birçok site Adobe Flash yerine Silverlight tercih etmeye başladı(bende kendi sitemde video'lar için Silverlight kullanıyorum, Expression Encoder içerisinde sitenizdeki video'lar için kullanışlı Silverlight tabanlı video player'lar var)

xpsp3+mac-os tema (FlyakiteOSX) :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost