"Windows 8 Metro ile açılmasın" diyenlere

Windows 8'in Metro arayüzüyle değil klasik masaüstüyle açılmasını istiyorsanız, işte basit çözüm!

Metro'yu atlayıp masaüstüne gitmek isteyenlere

Windows 8'e başlat menüsünü geri getirmeye yönelik çalışmalara daha önce rasatlamıştık (burada ve burada). Şimdi ise Thinix adındaki bir şirket Windows 8'li PC'lerin direkt olarak masaüstü ile açılmasını sağlayacak bir ürün sunuyor.

Thinix, yayınladığı basın bildirisinde RetroUI adındaki "yöntemi" şöyle anlatıyor: "Kullanıcı oturum açtıktan sonra klasik Windows masaüstünü görüyor ve aynı Windows XP ve Windows 7'de olduğu gibi onu kullanabiliyor. Kullanıcı isterse Metro arayüzüne dönebiliyor ve Metro işlevlerini kullanabiliyor."

Yazılımı Windows 8'in "Modern" arayüzünü (eski adıyla Metro) tamamen kapatmak için de kullanabiliyorsunuz. Thinix'e göre bu işlev, Windows 8'e geçmek isteyen ancak yeni arayüzü öğrenmekle zaman kaybetmek istemeyen şirketlerin işine yarayabilir.

14 günlük deneme sürümünü bedava olarak kullanabileceğiniz yazılım, 4.95 dolar karşılığında satılıyor. Kar amacı olmayan kullanıcılara ise yüzde 50 indirim fırsatı sunuluyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

windows için bir vista fiyaskosu daha , pc kullanıcıları windows7 yi zor bırakır gibi

Sırf şu özellik için bir çok trojenli uygulamacık çıkaracaklar. Akıllı bir microsoft çalışanı küçük bir uygulama yapsa süper olur. Sırf bu yüzden w8 geçmiycem. Yaşasın W7 :)

metro arayüzünü kapatmak için 5 dolar... zaten işletim sistemi 20 dolar. her şeyi paraya dökmeye çalışmalarından bıktım. dandik bi uygulama için herkesin kullanmak isteyeceğini biliyolar açgözlüler para kopartmaya çalışıyolar. inşallah cracki çıkar da para kazanamazlar.

windows 7 varken luzumu bile yok. hele bir service pack 2 ciksin ben o zaman gorurum windows 8'in halini :))

@09 Eyl 2012 20:48 windows 7'ye Service Pack 2 hayal bence. Ufak tefek güncelleştirmeler olabilir ama yeni bir SP şu an için çıkmaz. Zaten çıksaydı Windows 8 çıkmazdı diye düşünüyorum. Çıkarsa gerçekten müthiş olur tabi ama kullanıcıları Windows 8'den daha da uzaklaştıran bir hamle olur bu, ve Microsoft'un gözünü şu aralar para bürüdüğünden pek mümkün değil dostum yeni bir Service Pack.

Zaten Windows 8'in masaüstü var. Desktopa bastığında masaüstüne gidiyor. Bilgisayarın her açıldığında bunu otomatik yapması için 5 dolar verilmez ki.

METRO arayüzü gelmesin diye manuel çözümler var zaten. 5 dolar niye vereyim ki. saçma. başlangiç klasörüne masaüstü göster kısayolunu atıyorsunuz o kadar.

Micosoft, Windows 8 konusunda başarılı olamazsa Windows 8'e hizmet paketleri yoluyla başlat seçkesini ve başlangıçta masaüstünün gelmesini sağlayabilir.

MS buyuk yanlis yapti. Cok kotu bir arayuzu harika diye millete zorla itelemeye calisiyorlar. Cok kullanissiz bir isletim sistemi. En azindan metro arayuzunu kapamanin bir yolunuda sunmaliydilar.

Windows 8 Release Preview kullanıyorum. W8'de başlat düğmesi yok. İnsanların W8'e alışması epey zaman alır. Tutmayabilir de W8

zamanında win7-xp için de bu gibi tartışmalar olmuştu "win7 kötü XP süper" diye, masa üstüne klavyenin sol alt tarfında bulunan windows logosuna tıklayarak kolaylıkla geçiliyor, 3 yıl sonra donanımlarla beraber bakış açıları da değişecek, windows geleceği gördüğü için windows oldu...

Yeni efsane Win7.Win8 çok güzel ama şu dayatma olmasa denetim masasından açılışda nasıl açılacağını seçsek olmazmı.WIN7 STARTERDE MASA ÜSTÜ RESMİNİ DEĞİŞTİRMETİ BİLE ENGELLEYEN ZİHNİYETTEN NE BEKLENİR.LINUX şimdilik geride ama gelecek Linux'da

MS yeni bir WinME/Vista faciasi olmasin diye el altindan yazdirip dagittiriyordur bu yazilimi. Fiyati da cok dusuk tutulmus.

Modern UI çok abartıldı. Ön yargılı tavırlar bir kenara bırakılmalı ve başlat menüsüyle Modern UI'i yan yana koyup aradaki farka bakılmalı. Modern UI çok şık ve kullanışlı. Kaç kişi başlat menüsünü özellikle Windows 7'e geçenler sık kullanıyor? Masaüstündeki kısayollar ve görev çubuğuna pinlenmiş kısayollar (ben dahil) ister ev olsun ister iş olsun işinizi fazlasıyla görüyordur. Başta alışması biraz zaman alır. Bunu herkes kabul ediyor çünkü öncelikli amacı DOKUNMATİK EKRANLAR için tasarlanmış bir arayüz. Bunu unutmayalım.

başlat'a bir amaç için bastıysanız eninde sonunda birşeye tıklayacaksınızdır. metro bunun için çok daha geniş ve kullanışlı bir alan sunuyor. üzerindeki app'lar de gayet kullanışlı. basitçe alışın, gerçekten iyi bir fikir üzerine kurulmuş bir yenilik bu. insanların windows 8 vista'ya benzeyecek demesi bile alışkanlıklarından kaynaklanıyor. vista, xp ve windows 7 arasında çok büyük bir hız farkı vardı, windows 7 ve windows 8 arasında...sanırım windows 8 daha hızlı

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir