Windows 8 zoru başaracak mı?

Metro arayüzü gibi büyük yeniliklerle gelecek olan Windows 8, bir hayal kırıklığına dönüşebilir mi?

Windows 8'in işi çok mu zor?

Windows 8 ile masaüstü bilgisayarların yanında tabletleri de fethetmeyi planlayan Microsoft, bu alanda istediği başarıyı elde edebilecek mi? Bu sorunun cevabını Windows 8'in sonbahardaki çıkışından önce vermek oldukça güç, ancak şirketin işletim sisteminde yaptığı temel değişiklikler ile önemli bir risk aldığını söylemek ve bazı tahminler yürütmek mümkün.

Windows 8, dokunmatik özelliklere odaklanan Metro arayüzüyle geliyor ve alıştığımız masaüstü arayüzünü arka plana atıyor. Normal yollarla Metro arayüzünü atlamanız mümkün değil ve geleneksel masaüstüne elle geçmeniz gerekiyor. Metro arayüzündeki işlevlerin açıklayıcı olmaması, onu ilk kez kullanacak olanları (yani herkesi) zorlayacak gibi görünüyor.

Bunun yanında verimlilik ve içerik üretmeye önem verenler, Windows 8'de bir miktar hayal kırıklığına uğrayabilirler. Başlat menüsünün yokluğu ve masaüstünü varsayılan hale getirebilmek için üçüncü parti araçların gerekmesi, tecrübeli kullanıcıların canını sıkabilir. Ancak Microsoft'un Windows 8'in yayınlanma tarihinden önce işletim sistemi üzerinde değişiklik yapma olasılığı da tabi ki var.

Windows 8, bilgisayarda yaptıklarınız Facebook'daki durumunuzu güncellemek, hava durumuna bakmak gibi işlemlerden ibaret ise sizi oldukça memnun edebilir, ancak iş yerleri ve gelişmiş kullanıcılar, yeniliklere alışmakta sıkıntı yaşayabilirler.

Gartner'ın Windows 8 tahminleri bunları söylüyor

Piyasa araştırma şirketi Gartner'ın tablet araştırmaları da Microsoft için pek umut verici bir çizgi çizmiyor. Zira Gartner'a göre Microsoft, 2013'de tablet piyasasının sadece yüzde 8'ine sahip olacak (Windows 8 yayınlandıktan bir sene sonra). Gartner'a göre bu oran, 2016'da sadece yüzde 12'ye ulaşabilecek. Bu dönemde iPad ve Android tablet piyasasına hükmediyor olacaklar.

Microsoft, tabletlerin geleneksel PC'lerin yerine geçeceğini düşünüyor ve planlarını buna göre yapıyor. İyimser bir tahminle 2016'da satılan tabletlerin yüzde 50'sinin PC'lerin yerine geçtiğini düşündüğümüzde, Microsoft'un 44 milyon Windows 8 ve Windows RT'li tablet satışı yapacağını söyleyebiliriz. Ancak buna rağmen 141 milyon Windows'lu olmayan tablet, Windows'lu PC'lerin yerine geçmiş olacak.

Microsoft'un pazar payını koruması gerekiyor. Zira iş kullanıcılarına Windows olmayan cihazlar sunuldukça şirketin Office, Exchange, SharePoint ve Windows Phone platformunu aynı seviyede koruması zorlaşacaktır. Bu ise Microsoft'un tabletleri için sunacağı uygulamaların en az iPad ve Android tabletlerdeki kadar iyi çalışması gerektiği anlamına geliyor

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

MİCROSOFT İYİ OLMADIĞI SÜRECE KENDİ SİSTEMİMİZİ YAPMAMIZ LAZIM. NEDEN İYİ DEĞİL? CEVAP: EN BASİDİ WİNDOWS XP SP3 2014'TE BİTİYOR.ANCAK WİNDOWS LİVE AİLE KORUMASI ÇALIŞMIYOR.LAKİN;ESKİDEN ÇALIŞIYORDU.NE OLDUDA ŞİMDİ KAPATILDI.KAPATILMAMASI LAZIMDI.ÇÜNKÜ;BİR KERE AÇTINIZ.AYRICA DA BEN BELKİ KARDEŞİMİ KORUYACAĞIM. LİNUX DESEK ODA AYNI HEPSİ AMERİKAN,FRANSA,İNGİLİZ,İSPANYA V.B MALLARI.GERİYE UNİX KALIYOR.ODA AYNI.O YÜZDEN KİMSEYE GÜVEN OLMUYOR. HEPSİ SON DERECE YANLIŞ.

Win8 tutmakla kalmayıp win7 de tahtından edecek ahanda buraya yazıyorum demedi demeyin.

bence 2 vista 3. 98 vakası geliyor microsoft uyuyor

Windows 7'nin daha hızlısını yapıp, üzerine ayrıca kullanılabilecek metro arayüzü ve uygulamalar eklemişler. Metro'yu pek kullanmıyorum PC'de, onun dışında başarılı.

Bir zamanlar nokia telefonlarda symbian işletim sistemi vardı, nokia'ya uçuk fiyatlarda su gibi telefon sattırıyordu. Adamın biri çıktı android diye bir işletim sistemi çıkarttı onuda bedava yaptı. Düşünüyorum bu adam yada bu adam gibi bir adam çıkarda pc içinde android gibi işletim sistemi yaparda, öyle arkasında durur öyle bedava satarsa, androide destek veren üreticiler onada öyle destek verise microsoft ne olur ? Biter. Bence microsoft windows 8 ile bir nevi pc dünyasına sırtını dönüyor, ben tablete ağırlık verirsem windowsçular peşimden gelir, pc yi bırakır tablet kullanırlar diyor ama yanılıyor. PC için android gibi güçlü bir alternatif çıktığı anda windows biter bu kafayla. Microsoft dikkat etmeli. Bizde "midyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak" diye bir laf var.

tablet kullanımının artması microsoft'un işini bugünlük bozdu ama koskoca microsoft bunun önlemini almıştır diye tahmin ediyorum , düşündükleri birşey olmalı

eger pazarlama hatasi yapmazsa birakin tutmayi ipadi yerle bir eder. 1 sene windows phone 7 kullandim, o kadar hafif, pratik ve stabil bir isletim sistemi ki kullanicilarin begenmemesime imkan yok. diceksiniz o zaman windows phone neden tutmadi? tamamiyle strateji hatasi. neredeyse yilda 1 guncelleme verdiler. ama windows 8 masaustuylede entegre olcagi icin sık sık guncelleme alcaktir. unutmayin bu cihaz butun microsoft urunleriyle entegre calisacak. ustelik random olacak yeni pc'lerle de gelecek. windowsun alternatifi olmadigina gore yeni pc alan mecbur alacak. istesede tutmama gibi bir sansi yok yani.

başlat menüsü olduğu gibi kalırsa tutar.metro ara yüzü bir yandan iyi bir yandan kötü programları açmak için metroya dönmen gerek ve buda insanı deli eder hele biz pc kullanıcıları pc nin açılışına bile zor dayanıyorken metroya dönüp program açmak ne kadar mantıklı.

@03 Tem 2012 07:24 masaüstüne programların kısayolunu oluşturabiliyoruzz

yoğurt mu mayalıyon kardeşim

microsoft kendi kuyusunu kendi kazıyor.. bilgisayarda en çok kullanılan işletim sistemi windows ama microsoft tablete geçirtmye çalışıyor. ayrıca bilgisayarların yerini tabletler alamaz hem performans açısından hem oyun oynanamazlık açısından. düşünsenize bi savaş oyunu oynuyorsunuz..

Tam fiyasko oldu bazıları VISTA'ya fiyasko diyordu asıl Windows 8 fiyasko oldu satılacak son Windows olduğu kesin...

Tabletler için tamamda Masaüstü için olmaz win7 ye devam...

Bir iPad olamayacağı kesin tasarım açısından hak verin bana.

Windows 8 tam bir fiyasko. Donma problemi, programlarla olan uyumsuzluk, saçma sapan network hataları, Vpn'de olmadık kopmalar.. yahu bir vlc player bile çalışmaz mı ? Standart belgelerim dosyalarını bile açarken hata verir mi bir işletim sistemi.. Yok arkadaş, kur linux'u çak üstüne wine'ı çalıştırmadığı x86 uygulaması yok.

Metro arayuzu zoraki dayatiliyor ve reklam gucuyle abartiliyor. Balon ilk haftada sonecek. Start menusu ve desktop geri gelecek. Windows 8 bu arayuzle Vista ile ayni cop kutusundaki yerini alir.

Donanımınıza yazık, bırakın şu XP ve W7 yi; normal işlemci ve ekran kartı işlemcisinden tam verim almak isteyenler W8 e geçsin, farkı görsün. Xp ve w7 tek çekirdeği çitleyemezken w8 aynı anda 4 çekirdeği rahat şekilde çitliyor :)

@03 Tem 2012 13:17 ayın en saçma ve absürd yorumu olarak bunu seçiyorum arkadaşlar :)

tablet deyince akla tabi ki sevgili Apple ürünleri gelir. diğerleri için ise koca bir fıısssss... hadi bakim yandan yandan gidin...

Çekirge 1 sıçradı (Windows Millenium), 2 sıçradı (Windows Vista)... Bakalım akılsız çekirgenin başına neler gelecek???

linux a geçin pardus varken ne gerek windows

@03 Tem 2012 14:24 tamam über zekalı aynştayn sen takıl işin bitince bize haber ver olurmu...

Kur Ubuntu Çak Play On lİNUX depolardan istedeğin uygulamayı indir Playon linux ile windows oyunlarını oyna.Ücretsiz yazılıma alışmış ol

@03 Tem 2012 15:12 oldu şimdi çekil kenara yolu kapatma...

Windows 8 I test etmeyip ona fiyasko demek mantiksiz bence cook basarili bir isletim sistemi yapmis windows egerki strateji tuttarsaki tutar inanilmaz seyler yapacak

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir