Windows 9'dan yeni kareler sızdı!

Windows 9'un yeni özelliklerini gösteren çok sayıda yeni ekran görüntüsü internete sızdı!

Windows 9'dan yeni kareler sızdı!

Windows Threshold'un 9834 numaralı yapısından sızan kareler eğer gerçekse, Microsoft'un bir sonraki işletim sisteminin yeniliklerini görmeye başladık demektir.

Daha önce konuşulan uygulama merkezi, içeriye taşınan Charms çubuğu gibi yenilikleri sızan karelerde görmek mümkün. Fotoğraflar, gerçek gibi görünseler de bazı tutarsızlıklar yok değil. Örneğin fotoğraflardan bir tanesindeki Internet Explorer hem eski sürüm, hem de düzgün görünmüyor.

Fotoğraflar sahte bile olsa, Microsoft içinden gelen bilgilere göre hazırlanmış olabilir.

Daha fazla fotoğraf için ikinci sayfaya göz atabilirsiniz.

Yeni başlat menüsü ve fazlası

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

işallah performanslı bir yazılım olur windows

Eminim sızmıştır.

Facia, 8'den ne farkı var şimdi bunun...

Aero Glass Nerede ms!

@12 Eyl 2014 18:22 Aynen AeroGlass'ı geri istiyoruz.

Çok kötü ya bir değişiklik yok adam gibi. Ulan yeni sistem çıkartıyorsun sen!

Yine zorla satacaklar. Teknosa görevlisinin dediği gibi "Windowssuz bilgisayar satmamız yasak".

@12 Eyl 2014 21:09 sende teknosadan alma , freedos satan bir sürü mağaza var.

Bence artık her iki kesimide mutlu edebilecek bir işletim sistemi olmuş. Windows 8 ve üzerinin avantajlarının farkında olmayanlar var. Windows 8 ile birlikte gelen Mağaza uygulamaları normal uygulamalardan farklı olarak yalıtılmış şekilde çalışır. Bunun anlamı uygulamalar birbiri ile etkileşemedikleri gibi sistem dosyalarına asla erişemezler, bilgisayarın hiç bir ayarını kullanıcının haberi olmadan değiştiremezler. Ayrıca Mağaza'ya yüklendikleri için Microsoft tarafından sürekli kontrol edilirler. Bütün bunların anlamı çok çok daha güvenli olmalarıdır. Virüs problemi, sisteme zarar vermeleri imkansız sayılabilir. Şimdi sistemi daha da güçlendirdiler ayrıca Mağaza uygulamaları ayrı pencerelerde çalışabiliyor yani tıpkı bir tablette olabilecek TÜM uygulamaları normal bilgisayarınızda kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Hatta Minion Rush benzeri oyunları bile. Yani yüzbinlerce yeni uygulama kullanılabilir durumda, bunları Mac yada Linux'ta yapamazsınız. Ayrıca bu sızıntının sistemin en son hali olmadığını hatırlayınız. İşletim sisteminin bu ayın 30'un da ilk önizlemesi çıkıyor. Microsoft 3 ay arayla 3 önizleme sürümünün ardından Windows 8'i çıkarmıştı yani 9'a yaklaşık olarak 1 yıl var diyebiliriz. Henüz ortaya çıkmamış birçok özellik olacağını unutmayın. Sızan diğer özellikler arasında birden çok masaüstü kullanabilme gibi şeylerde var. Ayrıca simgeleri de baştan aşağıya yeniliyorlar. Son olarak, Microsoft gözle görülür değişiklikleri (Tema, Masaüstü) sonlara doğru tamamlar ki tepkileri tam olarak ölçebilsin. Yani şimdilik açıkları kapatıyorlar. Umarım okumuşsunuzdur :D

raskoln microsoft için genelleme yaptı raskoln microsoftun geleceğinin karanlık olduğunu söylüyor raskolndan söylemesi

Ark sistem aynı işlevlerde farklılık olcak 128 bite bile cıkabilir...

Windows 8'i Windows 9 diye kakalıyacaklar.Maksat Windows 8 Deki kötümser havanın tozunu almak...Aha müthiş diyebileceğimiz fark yapacak hiç bir görüntü ve özellik mevcut değil

Aynı şeyi makyajlayıp satıyorlar...

İğrenç köşeli tasarım ne zaman kalkacak onu söyleyin bana.

abi beğenmeyen kullanmasın lütfen. bence Windows muhteşem bir işletim sistemi. :) <3

yok aga bişey başlat felan için yeni sistemi olur güncelemeler yükseltmeler derken felan sistem alüst oludu windows 8.1 de şimdi bu gene ayni olay bir başlat için bu kadar beklemeye gerek yok dalga geçer gibi 2 görsel değiştir alsana windows 9 böyle işmi olur windows 7 bence şuan en iyi seçenek gibi gözüküyor windows git gide batiriyor sistemi ve yaptiklari şeylerden emin değil gibiler adam gibi bişey değilmiyor windows 9 böyle gelecekse hiç gelmesi aynı windows 8 windows 8.1 gibi olçak 2 şey değiştirip alin kullanın diyeçekler microsorft bence baya bir hata yapıyor banim yazim yanlişi yapmamdan fazla

Bence bu windows 8 için uptade. Windows 9 daha farklı olabilir

Görünüme ne taktınız arkadaşlar harbiden windows amaç değil araç. Stabil olsun, geri dönük olsun, hızlı olsun isterse siyah beyaz ikonlar olsun banane.

@gcb1903 KISIM 1 Görünüm ve ara yüze neden bu kadar "takılındı" : Yeni Windows' ların beyaza yakın görüntüsü gözler için zararlıdır. Gözün asıl odaklanacağı kısmın aydınlatılması doğaldır ama diğer kısımlar da aydınlıksa göz odaklanmakta sürekli güçlü çeker.(kutuplardaki soğuk çöllerde gözlüksüz bir nesneyi görmeye çalımak gibi) Siz fark etmeseniz de bu gözleri çok daha çabuk yorar. İnsanların Windows Vista ve 7 sürümlerindeki görüntüyü istemelerinin en önemli nedenlerinden biri de budur. Belki siz bilgisayarı kısa sürelerle kullanıyor olabilirsiniz ya da tüm uygulamaları tam ekranda çalıştırıyor olabilirsiniz ama tüm insanlar aynı şekilde kullanmıyordu. İnsanların bir çoğu ekranda bir uygulamayla çalışırken aynı zamanda bilgisayarın vereceği tepkileri de görmek için sidebar.exe adı altında çalışan ekran araçları ve görev çubuğunda göstergeleri olan programlar da kullanıyorlardı. Tabiki bunlar bilgisayarda çeşitli iş ler yapanlar için geçerli.

@gcb1903 KISIM 2 AeroGlass kullanılırkenki o dağ gibi kodlar belki yazılıma ağırlık oluşturuyordu ama insanlar açısından hem göze daha hoş ve doğal görünmesini sağlıyordu hem de tıbben(gözlere) daha az rahatsızlık veriyordu. Tamamen kaldırılmak yerine geliştirilmeleri gerekirdi. Hatta "Windows 7 Full glass" adıyla araştırıp görebileceğiniz gibi ben dahil bir çok kullanıcı Windows 7 de pencere içinde kalan ve rengi bile değişmeyen beyaz dolgudan kurtulmak için başka yollar arıyorlardı. Bir de şimdiki hâle bakın. Sadece size önceden verilen sınırlı silik renkler arasında seçim yaparak küçük bir bölümü etkileyebiliyorsunuz. Tam olarak siyah bir tema seçmeyi deneyin ve görün ne kadar saçma hatalarla karşılaşacaksınız. Tabiki geliştirmeler yapılabilirdi.

@gcb1903 KISIM 3 Örneğin: Windows 8x serisinde olduğu gibi oradan oraya köşe kapmaca oynamayacağımız ya da önceki sürümlerde olduğu gibi başlat menüsüne tıkladıktan sonra ayrı bir pence olarak açılan bir denetim masası yerine aynı başlangıç menüsü içerisinde açılan ve tüm denetimleri içeren bir menüyü herkes tercih ederdi. Hızlı,kararlı ve geriye dönük destek verebilmek adına yapılması gereken değişiklikler "yazılım" üzerinde yapılırlar. Bu değişikliklerin kullanıcı arayüzüne bu kadar etki etmesine ise gerek yoktur. Tabiki son yaptıklarının amacı farklıydı. Telefon ve masa üstü işletim ortamlarını bir araya getirip son olarak da tek bir yazılım üzerinden çalışmak.

@gcb1903 KISIM 4 Bu sebeple telefonların şimdilik bilgisayarlar kadar güçlü olmayan işlemcileriyle yapabilecekleri (kaldırabilecekleri) tarzda bir arayüz oluşturmaya başladılar. Ayrıca bundan yararlanmak için de tüm insanların rahatça anlayabileceği kadar basitlik düsturunu da kullandılar ki bu akıllıca bir yöntemdi.Böylece evkullanuıcıları için ayrı profesyonel kullanıcılar için ayrı sürümler çıkarmayıp bir adım daha tek yazılım a yaklaşmak düşüncesindelerdi. Bu sistemin bir diğer yanı da bulut işletim düşüncesi ama şimdilik bulut işletim için yeterli alt yapı (her yönüyle) bulunmamakta. Ayrıca Microsoft her ne kadar tekelleştiği söylense de insanları bulut sistemi gelinceye kadar bu eziyete katlanmaya zorlayabilecek kadar da tekel değil... daha söylenecek çok söz var ama bu konu için şimdilik bu kadar. Bilge Baykuş

O ekranın çözünürlüğü kaç yahu :)

Windows 8 vista kadar olmasada yeni bir değişimin parçası ve hayal kırıklığı windows 9, 8 i tamamlayacaktır. Windows 9 Kurulacak sistemdir.

Windows 8 vista kadar olmasada yeni bir değişimin parçası ve hayal kırıklığı windows 9, 8 i tamamlayacaktır. Windows 9 Kurulacak sistemdir.

Özlücez Seni Bill Gates , Keşke Ölmeseydin de wİNDOWS HALA GÜZEL OLSAYDI :(

Sırf şu başlat menüsü Win8.1 için update ile eklense olmazmıydı? Başlat menüsünden ve Metro arayüzünden şikayetçi olan arkadaşlara yeterli olurdu. Win9 yeni işletim sistemi satmak istiyorlarda işletmeler şimdi size neden güvensin 2-3 yılda yeni işletim sistemi çıkarılmaz ki, bu ne acele... evde ki Masaüstü PCler artık oyun meraklısının ilgisini çekiyor. Tabletler- Akıllı telefonlar zaten gündelik (internet, sosyal ağlar, casual oyunlar, film, müzyk vs..) takılanlar için hem ekonomik hemde ihtiyaçlarını gideriyorken MS hale öldürmeye çalıştığı XP dönemimden çıkamadı... Desktop PClerde Oyuncular için Windows sürümü yapsanız artık, SSD'de az yer kaplayan, arkaplanda daha az çalışan hizmetler, oyuna girildiğinde gereksiz hizmetleri ve uygulamalar kapansa...SteamOS oyuncular ve oyun yapımcılarından yeterli ilgiyi görürse ahan o zaman sadece belli başlı şirketlere çalışında burnunuz biraz sürtsün o ev kullanıcıları için Windowsunuz bedava dağıtsanız kuran olmayacak....

İçimden bir ses, bu Windows 8.2 olarak sunulacak diyor.

Windows 8, GNOME 3'e benziyordu bu UI da KDE'ye benziyor. Özgün bir tasarım bekleriz.

Arkadaşlar siz yazılım geliştirmeyi çok kolay bir şey mi zannettiniz. Hem Windows 8 yeni çıktı diyorsunuz hem de makyajlayıp satacaklar diyorsunuz. Windows 7 deki esas yenilikler Vista ile geldi. Windows 9'da da öyle olacak. Windows Vista'dan sonra hep 2.5 senelik periyotlarla yenileniyor.Windows 9 zamanında gelmiş olacak. Çok ucuz belki bedava yükseltme sunacaklar. Oyunlar da dlc furyası çıkmış gidiyor. Yarım saatlik ek oyun için gereksiz paralar alınırken işletim sistemine verilen parayı çok görmeyelim. Hayır çok geliyorsa kalırsın eskisinde olur biter. Ayrıca sanal masaüstü için bile geçilir.Çok kullanışlı olmuş.

ziyaretci Bill Gates ne zaman öldü yada Öldude bizimmi haberimiz yok senin öldu dedigin Applenin sahibi Steve Jobs olmasin : )))))

Yorumlarım neden yayınlanmıyor acaba ! Bu güne kadar hiç bir editörünüze küfür mü ettim ? kaldı ki editörlere direk saydıranların yorumları yayınlanmaya devam ediyorken benimkilerin yayınlanmamasını artık kasıt olarak görmeye başlıyorum. Sitenizin ve derginizin saygın olduğunu düşünüp burada ciddi ciddi yorum yazıyoruz ama sanırım yanılmışım.

@22 Eyl 2014 17:22 Şimdi de bu yazı havada kalıyor. Bari önceki yazılarımı da yayınlasaydınız da havada kalmasaydı...

Ben dedim 9 gelmeyecek diye haklı çıktım ama 10 un geleceğinide tahmit etmiyordum

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir