Windows 95, Xbox One ile geri döndü!

Efsane işletim sistemi Windows 95, muhtemelen tahmin bile edemeyeceğiniz bir cihazda geri döndü!

Windows 95, Xbox One ile geri döndü!

Yakın zamanlarda, Windows 95 garip yerlerde karşımıza çıkmaya başladı. Geçtiğimiz ay bir geliştirici, Windows'un tarihi masaüstü işletim sistemini bir Apple Watch üzerinde çalıştırmayı başarmıştı. Şimdi ise bu işletim sistemi, Microsoft'un son oyun konsolu Xbox One'da karşımıza çıkıyor.

YouTube kullanıcısı vcfan, Xbox One üzerinde çalışan Windows 95'in bir videosunu yayınlamış durumda ve anlaşıldığı kadarıyla, Microsoft'un Evrensel Windows Platformu sayesinde bunu başarmak çok zor olmamış.

vcfan, açık kaynaklı bir DOS emülatörü olan DOSBox'ı Xbox'a bir UWP uygulaması olarak aktardığını söylüyor. Xbox One, özelleştirilmiş bir Windows 10 sürümü çalıştırıyor ve her ne kadar UWP uygulamaları bu yaz Anniversary Update ile beraber genel olarak kullanıma sunulacak olsa da, geliştiriciler şimdiden Microsoft'un birkaç hafta önce sunduğu "dev kit" sayesinde bu uygulamaları çalıştırabiliyor.

Ancak vcfan'ın söylediğine göre Windows 95, Xbox One üzerinde çok da mükemmel çalışmıyor. vcfan, sistemin "sadece cpu yorumlayıcısını kullanmasından dolayı yavaş" çalıştığını söylüyor ve 64 bit üzerinde bazı problemler çıkabildiğini de ekliyor.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

OOOO skandal işletim sistemi! neden skandal işletim sistemi dediğimi defalarca yazdım zaten, koca kişisel bilgisayar sektörü içerden çökertildiğinden, yani koskoca sektörde Windows`tan başka satın alacak bilgisayar bırakmadıklarından dolayı insanlara Windows 95`i dayatarak büyük satış elde etmesine rağmen gene efsane işletimi olamıyor (yapay yollardan hileyle elde edilen başarı olunca böyle oluyor), çünkü üzerinden 21 sene geçmesine rağmen millet hâlâ Windows 95`e küfür ediyor ayrıca Windows 98

@22 Mayıs 2016 19:03 Windows 95 ciktiginda, bilgisayar alacak paran vardi Win95 in dayatmasina mi takildin dostum. Keske almasaydin o zaman. Zorla alacaksin demediler ya.

@23 Mayıs 2016 13:17 Size zorla kötü bir ürünün dayatılmasını kabulleniyorsanız ve bundan herhangi bir rahatsızlık duymuyorsanız, bu görüşünüz sadece sizi bağlar bizi ilgilendirmez. Diyelim çölde susuz dolaşıyorsun ve çölde ilerinizde 3 tane su satıcısı var, ikisi temiz biri kirli su satıyor, kirli su satan diğer 2 su satıcısını öldürüyor, sadece tek su satıcısı kaldığından sende sucunun yanına vardığında susuzluktan ölmemek için sidikli suya para ödemek zorunda bırakılıyorsun. Jeton düştü mü?

@22 Mayıs 2016 19:03 O zaman bilgisayarların hepsinde Windows 95 yoktu ve Windows'un karşısında bugünden daha fazla rakip vardı. Gerçekten Windows 95 başarılı bir işletim sistemidir.

@23 Mayıs 2016 23:36 Saysana o rakipleri!

@23 Mayıs 2016 23:36 Neymiş o rakipler burada bi yazsana bizde öğrenelim! "Gerçekten Windows 95 başarılı bir işletim sistemidir" Bu lafı sarf etti ve evren patlayıp yok olmadı!

Seneye microsoft 1 nisan şakası olarak çıkarsın. Yakın zamanda lumia için windows 3 yapmıştı 1 nisan da.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir