Windows'a var, Linux'a yok!

Donanım devi, Linux kullanıcılarını nasıl bir kenara itti? İşte Linux'çuları üzen karar...

  • Gökay Özbudak
Windows olmazsa olmaz!
Firma, Windows'dan vazgeçmiyor...

Linux üzerinde uzmanlaşmış bir firma olan Tiger Computing'den Keith Edmunds, bir Western Digital disk sürücüsüyle yaşadığı problemden sonra, Western Digital'le görüşünce hiç de beklemediği ve şaşırdığı bir cevap aldı.

Caviar Green WD20EARS sürücülerinde bir problem olduğunu düşünen Edmunds, Western Digital'le görüştü ve tanımlayıcı(diyagnostik) yazılımın yeni bir sürümünü istedi. Edmund'un Western Digital'in sitesinden indirdiği yazılım, sürücüleri tanımadığını söylüyordu. WD'den gelen cevap Edmund'u oldukça şaşırttı;

"Western Digital teknik desteği Linux sistemlerindeki sabit disklerin yalnızca fiziksel kurulumunu desteklemektedir. DLG yazılımını kullanarak test etmek istiyorsanız, diski işletim sistemi Windows olan bir sisteme kurmanız gerekiyor çünkü Linux'la uyumlu değil."

Yalnıca test için...

Kullanıcılar kendini dışlanmış hissedebilir...

Olay karşısında oldukça şaşıran Edmund, WD teknik desteğe gerçekten de yalnızca bir test yapmak için Windows satın alması mı gerektiğini sorunca, öncekine benzer bir cevap geldi; "Ne yazık ki, konu olan sürücü yalnızca Windows'da test edilebiliyor. Biz disklerimizi ve yazılımlarımızı yalnızca Windows üzerinde test edilmesi için üretiyoruz. Diğer işletim sistemleri konu olduğunda yapacaklarımız sınırlı. Kulağa adil gelmeyebilir ama size karşı dürüst oluyorum ve anlayışınız için teşekkür ederim."

Olay sonunda Edmund, yalnızca bir test için Windows almaya zorlanmasına hem sinirlenmiş hem de oldukça şaşırmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

ben de yarın WD almayı düşünüyordum :) napalım alternatiflere yöneleceğiz :)

The future is open. Gün gelecek bunu söyleyen insan buna pişman olacak

helal... linuxcunun bilgisi de bu kadar olur.. zeki adam aleti alırken hiç fark etmemiş mi neyi destekleyip neyle uyumlu olduğunu.. madem yüzde 1 lik linux kullanıyorsun sakız alırken bile soracaksın linuxcular çiğneyebilir mi diye..

Bu ve bunun gibi firmalar olmasa zaten windows biter Microsoft erir çünkü kimse ücretsiz yazılım dururken ücretlisini almaz!!!!

vay arkadaş ya zihniyete bak, tmm Windows paralı, kimsenin de bişey dediği yok. onlar para için çıkarıyolar bu işletim sistemini karşılığını da alacaklar tabi almak zorundalar. ama Linux ücretsiz olduğu için tabi taşlayın gitsin demi. destek oluyum yokk. bir gün herkez anlıycak Linux'un kıymetini.
ben windows işletim sistemimden yazıyorum bunları şu an.
kim bilir Linux kullananların tepkisi nasıl olmuştur bu olaya.

Microsoft rules diyorum :D

Windows satın alalım 250 TL cebimizden çıksın mis gibi linux-pardus kullanıyorum.Gayet güzel ve temiz bir sistem ben size göre değil ( WD ) siz bize göre ayak uydurun :) sonuç da ben beğenirsem alırım.Beğenmezsem almam :D WD almayacağım,kesinleşti.

gayet normal birşey pardus kullanıyorum gerçekten kullanımı kolay ve görsellik olarak iç acıcı aynı donanıma sahip makinaya göre xp den daha verimli çalıştığını söyleye bilirim ki gel gelelim bu melete program kurmak çalıştırmak sıkıntı zaten birçok programın uyumu veya desteği yok sadece pisi ( depo ) dan indirdiğiniz bazı programlar ı kura biliyorsunuz.

Adam dürüst davranıyorum demiş ama firmadaki yüzsüzlük, dizboyu.

Yapacak birşey yok.Kimse ona orjinal kullansın da demiyo.Zaten bugün linux camiası kendi kendine cebelleşiyosa bundaki en büyük etken bill apçanın anti linux yaklaşımıdır ve gayet başarılı olmuştur.

Elinde dirext x gibi bir teknoloji ve kapalı kaynak kod varken kimse açık kaynak koda yönelmez.Şahsen bende çekirdeği herkese açık bir sistemi kullanmak istemem. Microsoft +1 rep aldı bir daha tebrikler.

Açık kaynak kodu konsolunda kullanıpta kaynak kodlarını vermeyen sony'e bannnnnnnnnnnnnnn -5 rep herkese iyi forumlar.

niye ki...??? linux zaten açık kaynak kodlu değil mi...???
herkes bununla öğünmüyor mu...??? oyurup yazıversin bir sürücü diagnostik olsun bitsin... yada birilerine rica edip yalvarabilirde...

linux kullanıyorsan ayağını uzatamazsın bile anca büker yatarsın 2 büklüm... ama Windows' sun varsa ayağını keyfine göre uzatır, ayağına göre yorgan sahibi olursun...

saygılar...

sasirmadim nedense? msw nede olsa

Helal olsun WD ye yalakalık yapmamış :)

WD kendisini bulunmaz hint kumaşımı sanıyor acaba bu kadar alternatif varken. Kendisi kaybeder.

Ahanda Linux'un yaygınlaşamamasının nedeni :(

windows işte böyle köle eder kendine :)) iyi ki biz parayla almak zorunda değiliz:D

WD almadığıma sevindim. :)

zaten bırakın harici diski bazı usb belleklerde bile aynı sorun yaşanıyor takıyorsun linuxe tanımıyor tanıyor güvenle kaldır diyorsun kaldırdı gözüküyor ama hala bağlı çekip çıkarıyorsun usb den tam olarak yani güvenli olarak kaldırıladığı için içindeki datalar bozuluyor. ve bir nokta daha varki o da linuxun harici disk ve usb belleklere zarar verme ihtimali bu bir olasılık sayılsada yazma ve okuma esanısında hdd den garip sesler geldiğini duyabilirsiniz. bu noktada hiç bir harici diski ve hiçbir usb belleği linuxte kullanmamaya çalışıyorum. sistem beleş olabilir ama bir harici disk bu gün 250 tl uçarsa o paraya zaten ms windows alırsın.

Güzel kardeşlerim, fazla bilgisayar bilgisi olmayan arkadaşlar Linux'ta zorlanabilirler, ama büyük firmaların çoğu Linux kullanıyor. Özellikle de büyük serverların çoğu linux tabanlı çalışıyor. 3D stüdyoları eskiden Irix ile çalışırken şimdilerde Linux'a geçiş yaptılar. Oracle'ın sitesine girin, orada Linux'a direkt destek vardır, çünkü Oracle sistemlerinin çoğu Linux'ta çalışır. Siz gidipte gündelik kullanımınıza göre konuşuyorsunuz. Birçok kişi ve firma Linux kullanıyor. Günümüzde Linux profesyonel kullanımda tercih edilen bir sistem özellikle. Ve benim bir şirketim olsa gidip de WD almam bu durumda. Ve kaybeden WD olur.

Günümüzde Autodesk Linux tabanlı komple sistemler satmakta. Örneğin dijital efekt yazılımı olan Inferno'yu nasıl alırım diye araştırdım, adamlar makineyle beraber satıyorlar ve makine Linux tabanlı.

Program kurulum olayına gelince, Pardus nispeten yeni bir sistem olduğu için kurulum paketlerinin sayısı sınırlı. Ben Türk sistemi kullanmak istiyorum diyenler Pardus'u kullansın ve destek versin. Ama yok ben rahat ve yaygın kullanım istiyorum diyorsanız Ubuntu kullanın. Ubuntu'nun kurulum paketleri sebil gibi. Neredeyse tüm programların kurulum paketleri Ubuntu için mevcut. Fazla zorluk çekeceğinizi zannetmiyorum.

Ve son olarak, çoğu HDD üreticisi tarama ve hata tespit yazılımlarını platformdan bağımsız hazırlıyorlar. Yani hafifleştirilmiş bir Linux versiyonu üzerine programlarını kuruyor ve bunu açılış CD'si olarak sunuyorlar. Böylelikle işletim sistemi derdi olmadan programı çalıştırabiliyorsunuz. Burada WD'nin yaptığı resmen Windows yardakçılığı, başka hiçbir şey değil.

WD yaptığı açıklama talihsiz 1 açıklama ,Lunix yaygın olarak kullanılmıyor olabilir fakat (Bizim ürünlerimiz windows altında çalışır.Lunix kullanlar umrumuz dışı hade yol alın) benzeyen cevabı hoş karşılamadım ,yalakalıkla alakalı 1 durum değil Microzoftun Tekelciliği ,Burdan MicroZorta sesleniyorum;Orjinal Win7/64 ve Office2010 kullanıyorum ve 5 kuruş'da vermedim

Habere yorum yazanların tamamı, haberi yanlış anlamış. Haberde WD disklerin Linux desteği yok demiyor. Sadece WD disklerin test yazılımı olan DLG yazılımının Linux sürümü yok diyor. Yoksa herhangi bir WD diskini satn alıp, Linux'ta kullanabilirsiniz. Tıpkı benim gibi...

250 gigabaytlık WD diskimde Ubuntu Ve Mandriva kullanıyorum. Hem de 4 yıldır. Bu 4 yıllık sürede pek çok farklı Linux dağıtımı kurup kaldırdım bu WD diske...

WD kendisini bulunmaz hint kumaşımı sanıyor acaba bu kadar alternatif varken. Kendisi kaybeder.
-----------

he linux kullanan 1-2 kişi almassa firma batar batar.

Linux fanatikleri önce bilgisayarlarındaki windowsu silsinler öyle konuşsunlar.
WD haklı %1 lik kullanım oranını mı düşüneceksin yoksa %99 u mu? (MACOS dahil bu %99 a)
Sizler işletim sistemi tavsiyesinde bulunurken iyi, bir firma işletim sistemi tavsiesinde bulununca kötü:) işinize gelene eyvallah diyorsunuz.

Piyasada Yalnızca WD Yok.

su an en iyi hdleri samsung uretiyor. .
elektronik aksam en saglam yeni samsunglarda.
+ 50~90mb/s hiz da gayet makul.
segatelerdeki kart devresi kablolari cok ince bazi kisimlarda bu da uzun vadede nemli ortamlada devre omrunu kisaltiyor.
tabi bu benim gorusum.

drivera gelince ..
hd lerin kilit fonksionlarina bioslar bile erisebiliyor.
yani standard bir hdnin tum driverlari zaten biosta var.
yani yakin gelecekte driver uyumsuzlugu gibi bisey olmaz.
anca bazi smart fonksionlarini islemede veya uyku modu kontrolu gibi onemsiz konularda gecici kariskliklar olabilir onlar da kisa vadede cozulebilecek seyler windows driverlarini inceleyerek.

Sorun Keith Edmunt'un kendisinde. Linux altinda o kadar diagnostic yazilimi varken firmanin urettigi ilkel yazilima mi kalmis? Sen nasil sistem yoneticisin arkadas demezler mi adama?

satın almam olur biter nasıl olsa serbest piyasa parama sözüm geçer ...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play