Windows'a yok, Android'e var!

Microsoft, efsane yazılımı için Windows'lu cihazlardan önce Android'li cihazları düşünüyor!

  • Ömercan Çelikler
Windows'a yok, Android'e var!

Microsoft'un CEO koltuğunu devralan Nadella'nın her platformda Microsoft yazılımlarını görmek istediğini biliyoruz. Bunlardan bir tanesi olan Office yazılımının tabletler için geliştirilen özel dokunmatik sürümü şu anda iPad cihazları için indirilebilir durumda. Mary Jo Foley'e göre Microsoft için sırada Windows ve Surface tabletler değil, daha öncesinde Android tabletler var. Yani Microsoft, kendi platformlarından önce, Android'li tabletler için çalışmayı tercih etmiş durumda.

Daha önce Windows tabletler için Office yazılımının bu sonbaharda geleceğini bir kaç defa duymuştuk ama Foley, Office yazılımının 2015 ilkbaharına kalabileceğini söylüyor. Microsoft resmi bir açıklama yapmaktan kaçınıyor fakat şirkete yakın isimlerden elde edilen bilgiye göre ön izleme sürümünün bu sonbaharda, final sürümünün ise 2015 ilkbaharında yayınlanabileceği düşünülüyor.

Çok yakın bir zaman önce iPad için Office yazılımlarını AppStore'da yayınlayan Microsoft, AppStore'da 3. parti ofis uygulama geliştiricilerinin de önünü kesmişti. 3. Parti uygulama geliştiricileri bu boşluğu doldurmak için kendi ofis yazılımlarını geliştirip kullanıcılara sunuyordu. Şu anda bu durum Android için de mevcut.

Nexus cihazlarda şu anda Google'ın kendi geliştirdiği, basit QuickOffice yazılımı bulunuyor. Bazı cihaz üreticileri ise, 3. Parti uygulamalarla anlaşarak cihazlarını bu ofis uygulamalarıyla satışa çıkarıyor. Ya da Google Docs kullanarak ofis dosyalarınızı düzenleyebiliyorsunuz ama iPad'in Office uygulaması kadar başarılı bir çözüm olmadığı gerçek.

Microsoft'un Office yazılımını Windows tabletler için neden sona bıraktığını anlamak oldukça güç. Bakalım 2015 ilkbaharında Windows cihazlarda nasıl bir dokunmatik ofis deneyimi yasayacağız...

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

acıdı tabi dandroidçilerin hallerine kıyamam.

windows phone başındaki adam kimse ona 3'ün 1 verilir. Böyle bir adı(windows) hala geliştirip kıskandıracak bir marka yapamadığı için. Millet hala windows phone denince 3 kez 5 düşünüp hayır dedirttiği için.

İşte bende bunu anlamıyorum onlar bir Youtube bile vermesin sen kalk office ver

@07 Haz 2014 16:38 parasıyla bedava değil

windows masaüstünde zaten office var ki 'metro' versiyonu çok eksik olur gelmesin bence (rt cihazlar için office rt mevcut)

Microsoft aslında mantıklı davranıyor. Tablet kullanım oranlarına bakınca iOS, Android ve sonrada Windows'a çıkması mantıklı. Tabii kendi platformu için 2015 İlkbahara ertelerse komik olur.

Microsoft bu cihazları neden çıkarıyor anlamıyorum zaten wp için hazırladığı xbox uygulamaları, skype, facebook uygulamaları rezalet, office diye reklam verip duruyor iş telefonu diyor daha sunum bile hazırlanmıyor, yazıcı desteği yok, diğer platformlara daha fazla önem veriyor belli. Wp pişmanlıktır.

windows lu tablet cok yok piyasada o yuzden pastadan pay alabilmek icin cok daha yaygin platformlari tercih etmeleri mantikli

Böyle saçma sapan bi şirket microsoft :/

Ms Androidden kazandığı paranın binde birini kazanamıyor ki WP cihazlardan. WP dediğin TR gibi ülkelerde popüler dizilere para karşılığı reklamını yaptıran, daha 40 fırın yemesi sonra da biraz adam gibi cihazlar üretmesi beklenen platform.

İmam bunu yaparsa cemaat ne yapar?

Pazarın yüzde 97'sine sahip olamadığı için yapması gereken davranıştır. Ancak şu davranışı da yapması gerekir. Sayın tüketiciler ben bir devrim yaratmak istedim Windows 8 , Windows Phone 8 ile ama nafile söz Windows 9 , Windows Phone 9 ile ortalığı yıkıp kıracağız. O zamana kadar macos, ios ve android türü yazılımlar kullanın.

bu microsoft saf ya google wp ye bir youtube uygulaması yapmıyo microsoft hala

Microsoft um en iyi ürünü Office

tabiki onlarda biliyor android daha fazla kişiye hitap ediyor. hem android i kullanacaklar kendi tabletlerine daha iyi sürümünü verecekler

Microsoft sadece Androidden elde ettiği gelir ile Windows Phone'un bakımını takımını reklamını yapabilecek durumda iOS dan bahsetmiyorum bile telif hakkı gelirleri yeter de artar bile

Bence Microsoft'un yeni ceo su android için hizmet eden bir ajandan başka bir şey değil, Microsoft'u yavaş yavaş batırmak üzere.

kaz gelecek nyerden tavuk esirgenmez

Sen de yorum yaz