"Windows as a Service" nedir?

Windows 10'un eskisinden farklı biçimde, bir "hizmet" olarak sunulması ne anlama geliyor?

"Windows as a Service" nedir?

Windows 10, sayılarla gelen son Windows olabilir ancak Windows'un en son sürümü olmayacak. Microsoft, Windows 10'a sunacağı güncellemelerle ona yeni işlevler ve geliştirmeler sunacak. Windows Update üzerinden sağlanacak bu geliştirmelerden bazıları küçük, bazıları büyük (2016'da çıkması beklenen Redstone gibi) olacak.

Microsoft, bu güncelleme yöntemini "Windows as a Service" (Hizmet olarak Windows). Peki bu, tam olarak ne anlama geliyor? Aşağıda Windows as a Service konusunda aklınıza gelebilecek soruları cevaplamaya çalıştık.

Aslında bir hizmet değil

"Hizmet" denildiğinde akla genellikle PC'nizde yerel olarak yüklü değil, bulutta çalışan yazılımlar gelir. Windows'un tam sürümü olan "Windows as a Service" ise PC'nizde çalışıyor. Microsoft'un servis / hizmet sözcüğünü kullanmasının nedeni ise işletim sistemine en son işlevleri ve yamaları güncelleme yoluyla sunacak olması.

Adı Windows 365 değil

Microsoft'un Windows 365 isimli bir alan adını aldığını hatırlıyor olabilirsiniz. Firma, bunu muhtemelen başkalarının alan adını kullanıp, kafaları karıştırmasına engel olmak için yaptı. Dahası Office 365'in aksine, yeni işlevleri almak (veya yazılımı kullanmak) için aylık bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Kafa karışıklığının nedeni, Windows 7 SP1 ve Windows 8.1 kullanıcılarının Windows 10'a güncellemek için 1 senelerinin olması. 1 seneden fazla beklemeniz halinde Windows 10 için ücret ödemeniz gerekiyor. Ancak Windows 10'u bir kez edindikten sonra güvenlik güncellemeleri ve yeni işlevler, "cihazın desteklenen hayat süresi boyunca" ücretsiz olarak sunuluyor.

Windows 10 Enterprise'ın ücretsiz bir güncelleme olmadığını ancak Software Assurance üyeliği sahiplerinin yükseltme haklarının bulunduğunu belirtelim.

Sadece Windows 10'a özel

Windows 7 ve Windows 8 / 8.1, Microsoft tarafından desteklendikleri sürece güvenlik güncellemelerini almaya devam edecekler. Ancak yeni işlevler, Windows 10'a özel olacak.

Tüketiciler ve iş yerleri farklı güncelleyecek

Windows 10 Home, sisteminizi otomatik olarak güncelleyecek. Windows 10 Pro ve Enterprise'ta ise işlev güncellemelerini kapatma seçeneğiniz olacak. Güncellemeleri açık tutmanız hakinde, her zaman Windows 10'un en son sürümünü kullanıyor olacaksınız. Microsoft, bunu "şu anki branş" olarak adlandırıyor.

İş yerleri için durum biraz farklı. Farklılıklardan biri "branşlar"da yatıyor. İş yerlerine yönelik "şu anki branş", güvenlik güncellemelerini hemen alırken, işlev güncellemelerini de düzenli olarak alıyor. Ancak işlev güncellemeleri, tüketicilere ulaşmasının birkaç ay sonrasında iş kullanıcılarına ulaşıyor (bu işlevlerde sorun olmadığından emin olmak için).

İşlevler

Windows 10'un bazı özellikleri, ilk günden sunulmayacaklar. Buna Edge web tarayıcısının eklenti desteği ve OneDrive'daki henüz tam olarak bilinmeyen bir işlev var. "Uzun Vadeli Hizmet branşı"nda olanlar ise Edge web tarayıcısını hiç almayacaklar. Bunun nedeni, bu branşın güncelleme almaması ve güncelleme almayan bir işletim sisteminin Edge'i yüklemesinin pek bir anlamının olmaması.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

kısacası microsoft elinizi serverlarına bağlamak istiyor. yeni sürüm istiyorsan update yapacaksın ben de senin bilgilerini alacağım diyor. ayrıca windows update ile sürüm güncellemek ne zaman stabil oldu da bunda olacak o da bir soru tabi. bu saçmalık microsoftun sonu olursa hiç şaşırmam.

bu kadar kötü görünen bir sistemi kim kullanmak ister o da merak konusu tabi. en dandik linux dağıtımları bile bundan hoş ve kaliteli görünüyor. şu resimdeki sağ üstte arama kutusunun dandikliğine bakın. microsoft her şeyi kareli yapmak için bu kadar zorlamasaydı kendini iyiydi. google ve apple da sade tasarıma geçti ama microsoft gibi çirkin görünmüyorlar. gayet sade ve hoş tasarımları var ikisinin de. ama microsoft sade kelimesini yanlış anlıyor sanki her şey paintte çizilecekmiş gibi.

bu politaka daha cok değişir ömür boyu diye bir şey olmaz apple yolunu izliycekler büyük ihtimal

Şu yeni Windows a geçme olayından da kurtulmuş olacağız. Ver güncellemeyi her bilgisayar güncel kalsın.

Microsoft'un Windows 7'ler için acilen SP2'yi çıkarması gerekiyor; çünkü Windows 7 SP1'i update etmek fiber internet bağlantısı ile bile saatler alıyor. Durum vahim...

Ne güzel çalışıyor adamlar. Niye bu kadar eleştiriliyor anlamadım. Biri gider onu kullanır diğeri başkasını. Kare tasarım da güzel. Ama yarı yolda bırakma ihtimali olan bi şirket var o da başka bi mevzu

Buraya yazanların %96 windows kullanıyor ve kullanıcak (zira dünyadaki kullanım oranı bu ! ) hala sallıyorlar :) ne yaman çelişki bu :)

"Microsoft'un servis / hizmet sözcüğünü kullanmasının nedeni ise işletim sistemine en son işlevleri ve yamaları güncelleme yoluyla sunacak olması." diyor ya işte Red Hat de aynı işi yapıyor.Apple'da benzer bir şey yapıyor sanırım.Çünkü Mavericks , Yosemite vs diye gidiyor sistem güncellemeleri ... Gerçi üç firma da farklı ama bende bir fikir uyandırdı.Teşekkürler.

"Windows as Service" mükemmel bir strateji! Tabii düşündüğüm gibiyse! Tek bir anayapı üzerine kurulu farklı versiyonlar. Bu donanım ve 3. parti yazılımlar açısından uyumsuzluk sorununu büyük ölçüde ortadan kaldıracak, dünyanın sürekli güncel olmasını sağlayacak ve Microsoft'un yerini sağlamlaştıracaktır. Mükemmel!..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir