Windows Çift Tıklama Sorununa Çözüm

Çift tıklama sorununa sahip bir fareniz mi var? Gelin onu, Windows içerisinden düzeltelim!

  • Ali Ruhi Öztürk
Windows Çift Tıklama Sorununa Çözüm

Kendi kendine çift tıklayan bir fare gerçekten can sıkıcı olabilir. Tek tıklamayla gerçekleşmesini beklediğiniz eylemler, dosya sürükleme ve diğer bir çok eylem beklediğiniz gibi çalışmayabilir. Eğer böyle bir sorunla karşı karşıya kaldıysanız, aşağıdaki üç çözümden biri işinizi görebilir.

1 - Tek tıklamayı aktif hale getirin

Sorun, Windows'un bir ayarını istemeden değiştirmeniz yüzünden ortaya çıkmış olabilir. Dosya Gezgini içinden Görünüm > Seçenekler > Genel sekmesine gidin. "Öğeleri aşağıdaki gibi tıklayın" başlığı altında "Bir öğeyi açmak için çift tıklayın" seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun. Eğer üstteki "Bir öğeyi açmak için tek tıklayın" seçeneği işaretliyse, farenizin kendi kendine çift tıkladığını düşünmüş olabilirsiniz.

2 - Başka bir fare deneyin

Eğer ilk çözüm işe yaramadıysa, farenin kendisinde bir sorun olabilir. Bundan emin olmak için farenizi farklı bir bilgisayara takarak test edebilirsiniz, ya da başka bir fareyi kendi bilgisayarınızda test edebilirsiniz.

Eğer fareniz başka bilgisayarlarda da aynı sorunu gösteriyorsa, farenin bozuk olduğunu varsayabilirsiniz. Ayrıca yabancı bir fare sizin bilgisayarınızda düzgün çalışıyorsa kendi fareniz kesinlikle sorunlu demektir.

3 - Fare sürücüsünü yeniden yükleyin

Eğer fareniz sadece sizin bilgisayarınızda sorunlu çalışıyorsa, sürücüde bir sorun olabilir. Sürücüyü yeniden yüklemek için Başlat menüsüne sağ tıklayın, buradan Cihaz Yöneticisi'ne tıklayın. "Fare ve diğer işaret cihazları" menüsünü açın ve buradan farenizin sürücüsüne sağ tıklayın. Açılan menüden "Cihazi kaldır" seçeneğine tıkladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Fare olmadan bunu yapmanın yolu ise şöyle: Klavyenizden Windows tuşuna basın, yön ok tuşlarını kullanarak güç ikonunu seçin ve Enter'a basın. Arından yine ok tuşlarıyla "Yeniden başlat" seçeneğini seçebilirsiniz.

Bilgisayarınız yeniden açıldığında Windoows otomatik olarak fare sürücüsünü tekrar yükleyecektir. Bu tüm basit fareler için işe yarayacaktır, ancak kendi sürücülerini gerektiren bir oyun fareniz varsa, onun sürücüsünü de tekrar yüklemeniz gerekecektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bu tür sorunlar genelde farenin düğmesinin bozulmasıyla oluşur.

Sen de yorum yaz