Windows mobil pazarda giderek eriyor!

Son veriler, Windows'lu telefonların pazar payının dramatik bir biçimde dibe vurduğunu gösteriyor!

  • Cenk Atlı
Windows mobil pazarda giderek eriyor!

Microsoft, son 12 ayda mobil alandaki aktivitesini belirgin bir biçimde azalttı. Söz konusu durum firmanın mobil cihazlardaki satışının bir yılda yüzde 73 oranında düşmesine neden oldu.

Araştırma firması Gartner tarafından yayınlanan rapora göre Microsoft'un kendini geri çekmesinin neden olduğu bu boşluğu firmanın anlaşmalı olduğu partnerlerinin de yeterince dolduramadığı görülüyor. Bu doğrultuda diğer firmalara ait Windows telefonların satışının 2016'nın ilk çeyreğinde yalnızca 100 bin ünite civarında olduğu görülüyor.

Bütün bu tablo Windows telefon pazarının giderek küçüldüğü şeklinde yorumlanabilir. Bu yargıyı destekleyecek bir diğer önemli veri de bağımsız endüstri analisti Kantar'dan geldi. Buna göre EU5 olarak adlandırılan en büyük ekonomiye sahip beş Avrupa ülkesinde (İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya) Windows telefonların satışının üç ayda yarı yarıya düşerek yüzde 4.9'a geriledi.

Diğer yandan Android cihazların İngiltere pazarında payını neredeyse yüzde 10 oranında arttırarak yüzde 58.5'e çıkardığı görülüyor. ABD'de ise yine Android kullanıcılarının pazardaki oranı bir yıl içerisinde yüzde 62.4'ten yüzde 67.6'ya yükseldi.

Kantar bu istatistiklerin aslında Avrupa ve ABD pazarında Android ve iOS'un artık bir doyma noktasına ulaştığı şeklinde de yorumlanabileceğine işaret ediyor. Bu anlamda Windows telefonların yakın bir zamanda yeni bir hamleye yükselişe geçmesi söz konusu olabilir. Bununla birlikte Windows'un halihazırda pazardan çekilmeye devam etmesi de iOS ve Android arasında mücadeleyi çok daha yoğun bir hale getirecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Türkiyeye ilk geldiğinde Lumia 930 aldım çok güzel ve hoş bir telefon bence. Telefon garanti dahilinde bozuldu adamlar yerine Lumia 830 gibi özelliklerinin yarısı bir telefon verdiler. Bende avukat zoruyla paramı geri alabildim(firma adınaydı telefon). Bana deselerdi ki, aradaki farkı ver Lumia 950 verelim veya Lumia 930'un yenisini verseler memnuniyetle kabul ederdim. Bunu yapmadılar illa avukatlık olduk. Aldığım paranın 1/4ünü avukata vekalet ücretine filan verdim.Sonra androidli telefon aldım

@21 Haziran 2016 10:48 YANİ sana bir sürü zarar vermişler. microsoftun şanına yakışıyormu müşterisini kazıklamak.. bu duyurular microsoftun sonunu getirir..gerek telefonda gerek bilgisayarda. bi ara düşündüm windows telefon almak..sizin gibi birçok yerde hakkını gaspedenlerin sorunlarını, windowsu okuduk.asla bu telefonları almayız. AYIP ETMİŞ..WİNDOWS AMA TÜRKİYE AMA ABD..FARK ETMEZ.AYNI İSİMİ YÜRÜTÜYORLAR..HİLE İLE..

@21 Haziran 2016 10:48 Sorun tam olarak bu... MS ürünlerinin sonuna kadar arkasında dururdu. Birde şimdi bak. Cihazla sorun yaşarsın, bildirirsin kimse bırakın ilgilenmeyi, kaile bile almaz. Mahkemelik olmadan yüzüne bakmazlar. Yazılım kaynaklı problemlerin çözümü ise tam bir fiyasko. Bir geri bildirim kanalları var evlere şenlik, sorun çözmek için değil mağdur kullanıcı gazını almak için... Topluluk denilen birde kerameti kendinden menkul forumları var ki birkaç ukala işgüzarın oyun bahçesi.

@21 Haziran 2016 10:48 Adamlarda ticari ahlak sıfır. Bozulan bir cihazın yerine, muadil sayılamayacak bir cihaz veren bunlardan başkası yok. Olay tamamen kasıt! WM cihaz kullanmayan birinin tutupta "Hadi bu seferde bir lumia alalım" demeyeceğini bildikleri için, adamlara göre mevcut kullanıcılar aynı zamanda yeni cihazlar için de potansiyel alıcılardır. Cihazın mı bozuldu, kasten işini görmeyecek olanı veriyorlar. Hatta bozulmasını bile beklemeyip, güncelleme kanalı ile kendileri bozuyor.

@21 Haziran 2016 10:48 Ben Lumia 520 sahibiydim, bozuldu ve garantiye verdim. Yapamadıklarını söylediler ve ana şirkete mi ne gönderttiler. Microsoft'un bir iş merkezinden (ya da her ne oluyosa) bana Lumia 950 XL gönderdiler, yanında özür belgesi... Demekki bu biraz da şans işi :/

yazık etti çok yazık mikisoft

Gerilemesinin sebebi çok açık. Bu malaklar hala Dünya'da tekel olduklarını sanıyorlar.

@21 Haziran 2016 10:51 bir devir bitti haberleri yok yakinda bu isin ustasi google olacak

Market sorununu halledememesi ve winphone10un gelmemesi süreci hızlandırdı bence.marketi geniş olmayan sistemler yokolmaya mecburdur.

Beter olsun, zamanında Nokia 'yı iflas ettirmişti.

Windows un cihaz satmak gibi bir derdi olmadığını artık herkes biliyor.wp10 un gelişmesi.için ellerinde yeter sayıda denek var be surface phone ile çıkış yapana kadar da bu deneklerle sistemi geliştirmeye devam edecekler.ha mobile kapatabilirler mi evet.ama boyle bir şey yaparlarsa güven kaybederler bu yüzden mobile pazardan çıkacaklarını sanmam.ama cihaz konusunu surface phone dışında önemsediklerini sanmıyorum...

Adamlar Windowslu tel çıkarmıyorki 3 senedir

@21 Haziran 2016 15:03 NOKİA geldiğinde samsunun ve windowsun işi biter...hatta appleninde..KASIM 2016,DAN SONRA nokia gelecektir. işte o zaman telefon görün..büyük süprizleride olacaktır.. piyasaya uymak ve pirim yapmak için..ne kadar olsa eski TOPRAK derler ya aynı öyle.nokia seni bekliyoruz..bitir şu nıte 4,e güncelleme vermeyen samsungu ve milleti aldatan windowsu ve kazıkların kazığı apple,yiii bitiiiiiiiiiiir..NOKİA.. kara tren şarkısı gibi..GÖZÜM YOLDA GÖNLÜM SENDE..gel bekliyoruz.

@21 Haziran 2016 15:03 2017 nin ilk çeyreğinde çıkartacak

Surface Phone çıkacak diye L950 almıyorum. Çıksın Surface alacağım. Elimde Note4, 4GS ve Ipad var. Hepsi de Güzel. Lakin Windows Phone dışındakilerde gelecek ve yararlılık görmüyorum. Yapılmak istenilen şeye henüz ulaşılamadı. Sonunda oyuncaklar elenecekler. Microsoft çok yol aldı. Apple, Windows 10 benzeri tek sistem düşüncelerinin olmadığını ilan etti. Google gündelik hiziplere devam ediyor. Hile hurda. Tek rakip Tizen. Tizen şu an bütün cihazlara tek sistem olayını çalışıyor ve başarıyor.

@ZiyaretBitti Daha çok beklersin. Firma yıl sonu itibarı ile surface üretimini durdurma kararı aldı. Daha öğrenemediniz mi; Microsoft var olanı satamadığı her zaman, satacak bir "yok" bulmuştur. Standart uygulaması budur. Bir çeşit gaz alma amaçlı tuhaf bir uygulama. Lumia ile vaatlerini yerine getiremeyen ve dolayısı ile de hızlı bir şekilde kullanıcı kaybetmeye başlayan firma, kasten ve bilerek piyasaya "Durun, Gitmeyin, Bekleyin Surface Phone Geliyor", dedikodusunu yaydı. Alın size surface..

@27 Haziran 2016 09:36 MS'in Surface satmaya ihtiyacı yok ki onun yerine satan bir sürü donanım şirketinin satan ürünleri varken :) W10Mobile için de acilen donanım şirketleriyle anlaşıp iyi reklam kampanyaları düzenlemesi lazım, yoksa pazar payı genişlemez.

Biraz amiyane olacak ama bu firma tarafından kazıklanmış biri olarak; Microsoft hakkında karşılaştığım her başarısızlık haberinden sadistçe bir keyif alıyorum. İnsanları kandırabileceklerini sanan bu gibi uyanıkları sürünür görmek yüreğimin yağlarını eritiyor. Beter olsunlar...

Sen de yorum yaz