Windows Phone'u Google'a sorduk!

Windows Phone'un yavaş ama kararlı yükselişinin bir kanıtı da, Google'ın içerisinde gizli...

Windows Phone'u Google'a sorduk!

Windows Phone platformunun, pek çok kişinin ümit ettiğinden çok daha yavaş bir başlangıç yaptığı ortada. Ancak geçen yıllarla beraber, Windows Phone'un büyümekte olduğu ve Microsoft'un çabasının meyvelerini vermeye başladığı da kanıtlanmış durumda.

Yeni bir platform yaratmak, hiçbir zaman kolay bir şey olmamıştır. Pek çok insan, yeniliğe sevgi ile yaklaşıp onu kabul etmez. Yeni bir platformun markette tutunabilmesi için ise, Instagram, Facebook ve Twitter gibi popüler olan uygulamalara ihtiyacı vardır. Bu anlaşmaların sağlanması ise büyük firmalar için bile her zaman kolay olmayabilir.

Ancak Windows'un mobil platformu, yeni bir platform yaratmanın tüm zorluğuna ve en başta yaşadığı sıkıntılara rağmen, başarılı bir gidişat göstermekte. Bunu, Google Trends grafiklerinden görebiliyoruz. Google Trends'de belki satış rakamları söz konusu değil ama Windows Phone'un aramalarda gördüğü ilginin ne kadar arttığını göstermesi açısından büyük önem taşıyor. Google Trends'in çok büyük bir kullanıcı kaynağına sahip olması ve marketin büyük bir çoğunluğunu temsil edebilme özelliği de önemli bir detay.

Eğer Windows Phone'un zaman içerisindeki büyümesine bakılır ise, çoğunlukla yükselen ve bazen ciddi artışlar gösteren bir grafiğe sahip olduğu görülebilir. Bu sabit büyüme hızı ise tabii ki Microsoft gibi bir firmadan beklenebilecek bir şey. Bu büyümenin en büyük destekçilerinden biri zaman içerisinde kullanımdan düşen eski firmaların (BlackBerry gibi) yeni ürünlerinin tutunamaması.

Grafiğe yakından bakıldığında, tüm zamana göre daha az belirgin olsa bile, belli bir artış söz konusu. Google'da yapılan aramalara göre, geçtiğimiz iki yıl içerisindeki Windows Phone'a olan ilgi, düzenli bir şekilde artış göstermiş durumda. Çok ciddi ve ani yükselişlerin bulunmamasına rağmen, Windows Phone istikrarlı ve giderek artan bir grafiğe sahip.

Buradaki en dikkat çekilmesi gereken noktalardan biri de, 2013 yılının aralık ayı, tam olarak söylemek gerekirse, yılbaşı satışları. Bu tarihin önemi, Windows Phone'un markete girmesinden beri en yüksek ilgiyi gördüğü tarih olmasında yatıyor. Başka bir deyiş ile, platform, oldukça başarılı bir Noel sezonunu arkasında bırakmış durumda.

Nokia ve Microsoft'tan gelecek resmi açıklama için bir süre daha beklememiz gerekmesine rağmen, Nokia'nın son çeyrekte önemli satışlara imza attığını açıklayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Devamı, yazımızın ikinci sayfasında...

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Windows Phone'un başarılı olması pek mümkün görünmüyor. Neredeyse imkansız...

Bence Windowsphone'dan adam olmaz.Android'in yapabildiklerinin yarısını bile yapamıyor.

@24 Oca 2014 11:42 Google, android i ilk duyurduğunda da ne kadar gereksiz ve ne derece gelecek vaad ettiği konuları tartışılmıştı.Bunları geçelim.Uzun süreli bir android kullanıcısı olarak, sağlam kernel e sahip, akıcı bir işletim sistemi olan windows phone un, daha arka plan servislerinin çalışma yapısını, kendi ram tüketimini bile ayarlayamayan, bu yüzden 3.parti yazılımlara ihtiyaç duyan android karşısında çok başarılı olacağı günler hiç uzak değil..windows phone neredeyse ios kadar sağlamken androidin yaptıklarının fazlasını yapacaktır ama program sayısı da arttıkça tabii..syg.

Birazdan wp ve ios düşmanı başıboş gerzek grezi monk yoruma damlar

Yıl 2014 zilsesi+titreşim yapılmıyor...arkaplan yok böyle tuhaf bi sistem...

@24 Oca 2014 11:52 zil sesi + titreşim var arkaplan bu güzelim arayüze yakışmaz zaten. sanat eseri gibi arayüz yapmış adamlar arkasına foto atıp katletmeyin bari.

Bu başarıda Lumia 520'nin payı büyük. Sadece ucuz olduğu için değil, hem ucuz hem de akıcı, takılmayan hızlı bir arayüz sunabildiği için. Zaten işletim sisteminin ne kadar iyi olduğu düşük donanımla ortaya çıkar. 4 çekirdekli işlemciye her programcı işletim sistemi yapar.

%0.0001'den %0.01e çıkıp en hızlı yükselme kat eden sistem mi olmuş gene..

Zilsesi+titreşim olmadıkça almayacağım

Zilsesi+titreşim olmadıkça almayacağım

Zilsesi+titreşim olmadıkça almayacağım

Zilsesi+titreşim olmadıkça almayacağım

@24 Oca 2014 17:33 Var ki zaten

@24 Oca 2014 17:33 zil sesi titreşimnaslyok ben kullanıyorum ver hemde alası

al birini vur ötekine... neyse ki hala iyi ki varsın sevgili Apple...

nokia sayesinde windows phone arttı nokia adı satıyor ben de lumia kullanıcısıyım şunu söyleyeilirim kesinlikle çok hızlı çok stabil her işinizi görebilecek kaliteli telefonlar kullanmayan bilemez ben androidten windows phone a geçtim lumia dan çok memnunum tavsiye ederim

Kullanmayanlar .. Atmaya çalışmış yok neymiş zil sesi titreşim yokmuş ben zil sesine gangnam da koyuyorum sagopa da ankaralı Turgut da

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Windows Phone'u Google'a sorduk!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir