Windows tabanlı oyunlardan ses çıkmadı!

Sürekli Xbox cephesinden haberler veren Microsoft, PC oyunlarını ve oyuncularını gözden çıkarttı mı?

Windows oyun sektörüne yeni bir yön mü çiziyor?
Fuar katılımları bundan sonra olmayabilir

Her yıl gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük fuarlarından da birisi olan E3 oyun fuarı, bu yıl da geride kaldı. Fuar esnasında birbirinden farklı marka, en iyi oyunları ile karşımıza çıktılar ama ne hikmetse Microsoft'tan elle tutulur herhangi bir PC oyunu gelmedi; tüm duyurular Xbox cephesinden yapıldı.

Öyle görünüyor ki Microsoft, E3 fuarının yeni Windows tabanlı oyunları tanıtmak için doğru yer olmadığını düşünüyor. Firmanın oyun bölümünden sorumlu olan Phil Spencer ise durumu şu şekilde dile getirdi; "Firma içerisinde herhangi bir oyun stratejisi geliştiriyorsak ya da oyun odaklı bir gelişme varsa, bu benim işim ve şunu söyleyebilirim ki Windows platformunda oynanan oyunlar, tarihimiz boyunca hiç bu kadar üst seviyede seyretmemişti. Özellikle World of Tanks ve League of Legends'ın pazarda yarattığı büyüme göz ardı edilemeyecek cinsten." Spencer, sözlerine şu şekilde devam etti; "E3 fuarı kelimenin tam anlamıyla bir perakende fuarı. Son kullanıcıya doğrudan ürün satmak için geliştirilmiş, bir nevi ana görevi konsol oyunlarını tanıtmak olan bir şov. Hal böyle olunca bizler de Windows tabanlı oyunlardan konuşmak için bu zemini doğru bulmadık. Pek tabii Windows oyun yelpazesi ve üreteceği yapımlar, Microsoft'un genel geçer başarısı için büyük önem taşıyor, bunun da farkındayız."

İşi daha da ilginç yapansa, Spencer'in konuşmasının bir noktasında, E3 ve benzeri oyun fuarlarında boy göstermektense, ürettikleri oyunlara direkt olarak şampiyona ya da farklı etkinlikler yaparak dikkat çekebileceklerinden bahsetmesi oldu... Evet, bu E3 fuarında Microsoft, Windows tabanlı oyunlarıyla kendisini göstermedi ama birçok dev firma, halen PC için ter dökmeye çalışıyor ki The Witcher 3, GTA 5, The Crew, Civilization: Beyond Earth ve daha birçok isim, PC'nin konsollardan halen on adım ilerisinde olduğunu göstereceğe benziyor.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

PC'de rekabet çok, baskın olması çok zor, konsolda topu topu 3 firma var.

world of tanks? oynayan var mı onu ya 40 saniye reklam çıkıyordu zorla bekliyordum oynayan var mıdır diye düşünüyordum.

microsoft süper oyunlar yapıyordu harbiden ne oldu

Windows nedense bana diger butun firmalardan daha yakin daha samimi gelmistir. Paylasmak istedim

PC, konsoldan 10 adım ilerdemi?? Bu tesbit kime ait?

Windows banada daha yakın gelmiştir.

Ms oyunları çok yaratıcı ve müthiş

Bence son noktaya geldi E3 sadece başlangıçtı konsolların oyun sektörünü avucuna almış gözüyle bakıyor herkes bunun başlıca nedeni sistem gereksinimi istememesidir

Konsollar PC'yi ne zaman gecer? Benim icin World of Warcraft ne zaman konsolda oynanabilirse o zaman... Saygilar.

yahu oyun dediğin konsolda oynanır yıl olmuş 2014 hala pc yi oyun makinesini sananlar var. tam şaka gibi ya....

@23 Haz 2014 16:12 OYUN HİKAYE önemli olan windows projesinin devam ettirebilmek. Microsoft elindeki en önemli ürünü öldürmek istemiyorsa oyun çıkarmak, güncelleme yayınlamak ve hertürlü desteği vermek zorunda. Konsol- bilgisayar ikilemine sadece oyun çerçevesinden bakmayın.

İnsanların Linux dağıtımlarına ya da kısmen OSX e yönelmemesinin en büyük sebeplerinden biri Windows un oyun çeşitliliği. Oyun olmasa Linux dağıtımları Windowsla rahatça rekabete girerler.

İnsanların Linux dağıtımlarına ya da kısmen OSX e yönelmemesinin en büyük sebeplerinden biri Windows un oyun çeşitliliği. Oyun olmasa Linux dağıtımları Windowsla rahatça rekabete girerler.

windowsta oyun cephesinin önemli kalelerinden birisi games for windows live ın kapatılmasıyla oldu her ne kadar şikayet edilen bir uygulama olsa da microsoft un oyun desteğini gösteren bir uygulamaydı ve o kale de maalesef yıkıldı

Rise of nationals cok sarıyo bu oyun ?? hala oynarım Generals Age of red alerd ve rise ?? degişilmez sıkılmam hiç

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir