Windows'tan sonra Linux'u vuran problem!

Son zamanlarda Windows'u zor durumda bırakan problem, meğer Linux'ta da varmış!

  • Zeynel A. Öztürk
Linux da 'otomatik çalıştır'a karşı savunmasız!
Larimer, USB bellek ile ekran koruyucusunun kırılabildiğini gösterdi

Bir güvenlik araştırmacısı 'otomatik çalıştır' türü saldırıların düşük güvenlik seviyesine sahip Linux PC'leri nasıl etkileyebileceğini ortaya çıkardı.

Conflicker ve Stuxnet gibi Windows solucanlarının USB belleklerden ağlara yayıldığı biliniyor. Bu tabi ki otomatik çalıştır özelliği etkin olduğunda meydana geliyor. Ancak geçtiğimiz günlerde Microsoft, eski Windows sürümlerindeki otomatik çalıştırma özelliğini devre dışı bırakan bir yama yayınlamıştı.

IBM'in X-Force güvenlik bölümünden Jon Larimer tarafından yapılan araştırmada, otomatik çalıştırmanın Linux PC'lerini de etkileyebildiği ortaya çıktı. Larimer, yaptığı sunumda bir özel bir kod içeren USB bellek ile bir ekran koruyucusundan şifre girmeden nasıl kurtulduğunu gösterdi.

Larimer'in de belirttiği gibi tanıtım, Ocak ayında yaması sunulan GNOME Evince belge görüntüleyicisindeki bir açığı kullanıyor ve makinede entegre 'açık azaltma' özelliği devre dışı bırakılmış. Araştırmadan çıkan sonuç ise şu: Bir Linux cihazında otomatik çalıştırma işlevi farklı ve kötü amaçlar için kullanılabilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

AppArmor'u kapat linux 'ü savunmasız hale getir ondan sonrada windows la karşılaştır, bu arkadaşlar açıkça HİLE YAPIYORLAR!

linux kullanan varmı yaaa?

Tabi bu "açık" 3 den fazla makinede çalışır mı bir de o var...

"Larimer'in de belirttiği gibi tanıtım, Ocak ayında yaması sunulan GNOME Evince belge görüntüleyicisindeki bir açığı kullanıyor ve makinede entegre 'açık azaltma' özelliği devre dışı bırakılmış."

Önemli nokta burası. Linux'da bunun önlemi alınmış ama adamlar devre dışı bırakıp test etmiş. Demekki bu konuya atılan başlık yanıltıcı.

Tum sistemler yazilim diler ile yapilmis o yuzden bu sistemlerde acik bulunmasi cok normal bir sey ve bunu her sistemde bekleyelim, ozelikle cok kulanilan sistemler, windows gibi.

saygilar
Turkmen Kerkuk

Viruslerin linux icin yazilmis olmasi lazim yoksa windows icin yazilan virusler linux makinelerinde calismaz ayrica ubuntu icin yazilan virus pardusda da pardus icin yazilan virus debianda calismaz vs...

artık teknoloji öyle bir hale geldiki virüs programları bile bu kötü gidişata yetişemiyor dünya kötüleşiyor

linux da sorunsuz ve kusursuz değil, %1'lik bir kullanıcı kısmı kullanınca hataların keşfedilmesi uzun sürecektir tabiki.

Tabii ki hiçbir işletim sistemi kusursuz değildir, olur o kadar diyoruz...

Hani o Linuxu övenler nerde????? Yorum yazamıyorlar değil mi =)))) yok linux öyle yok linux böyle al işte :D:D:D siz Linux

Bahsedilen açık bildiğim kadarıyla kapatıldı.
Linux'de bir açığın kapatılması windows kadar uzun sürmüyor. Ayrıca hiçbir linux kullanıcısı güvenlik ayarlarını düşürmez.

kullanılsa bile hemen kapatılır açık kaynak bunun için süper bir olay windows ta bu olay hep beklemek gerekir windows kapamasını beklersiniz :D

hatasız yazılım olmayacağına göre gayet doğal.ee windows tan daha güvenli olduğu açık :) hacker lar %90 gibi bir kitleyi hacklemeye çalışacağına neden %1 le uğraşsın.birde o yüzde 90 nın neredeyse %50 si viruslere karşı bilinçsiz.linux kullananların çoğu zaten bilinçli kullanıcılar :)

var ben kullanıyorum ve cok da memnunum linux dan craklı windows kullanacagıma kapı gıbı lınux u kullanırım:D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost