Windows ve Mac OS'un 20 ortak yanı

MacOS kullanan Windows'u, Win kullanan MacOS'u suçladı: İşte "çalıntı" iddiası arasında 20 benzerlik

  • Ali Güngör

İki dev markanın hayranları senelerce birbirini suçladı, oysa onlar birbirini örnek aldı: İşte 20 ortak özellik

Forumlarda ve yorumlarda Windows ve Mac kullanıcıları Windows 7 ile Mac OS X 10.6 Snow Leopard'ın özelliklerini karşılaştırıyor. Güzel yorumlar da var ancak genellikle bir süre sonra marka hayranlığı yüzünden tartışmacılar karşı tarafı dinlemeden sadece konuşuyor. Bu konuşmalar öyle bir noktaya varıyor ki, taraflar farkına varmadan aynı şeylerden bahsediyor!

Bu bir rastlantı değil, bilgisayar tarihinin iki önemli figürü olan Bill Gates ve Steve Jobs, iki dev şirketin başında bilişim dünyasını şekillendirdi. Kendi aralarında geçen diyalogların bir kısmını hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz. Ancak bu iki rakibin yönettiği iki rakip şirket olan Microsoft ve Apple yıllardır karşı karşıya. Arada birbirlerini kopyacılıkla suçlasalar da aslında ikisi de bir diğerinden bol bol esinlenmiş.

Hayranlar arası tartışmalar kimin, neyi, kimden aldığı konusunda kızışırken, biz bu 20 özelliği sıralıyor ve işin aslını ortaya koyuyoruz.

İşte hepsi galerimizde, Mac ve PC'nin 20 ikiz özelliği...

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Aslinda bir alt galeri daha acip...
Macintosh'un linux'tan caldiklarini da anlatmak faydali olabilir :D

aşalım bunları, yapay zeka ne zaman? aynı ayakkabıyı parlatıp duruyorlar, şimdiye kadar sattı da.. ya sonra..

hardware yakası süper gidiyor, super makinalarımız var.. software de bu böle degil..-

100 binlerce kişilik dünyanın en büyük yazılım kadrosu ısırıklı pis kurtlu çürük bir elmadan mı esinlenecek?

zaten bu büyük firmaların bir yol haritası önceden hazırlanır ve bu yol üzerinde hangi özellik ne zaman yerleştirilecek diye belirtilir ve uygulanır. Bu durumda rakipler zaten daha önce hazırlanmış özellikleri birbirlerine silah olarak kulanıyorlar, yani MICROSOFT' UN kimseden birşey çaldığı yok ama pis kurtlu apple herzaman birilerinden birşeyler çalar...!!!

INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Chip umuyorum beni gaza getirmiyorsundur :D bu mevzu uzayacak galiba :D neyse ilk yorumu macoscu arkadaşlar yapsın :D

Aslında birbirlerinden birçok şeyi esinlenmişler.
İyi bir özelliğin benzerini yapmak elbette güzel.
Birde her iki işletim siteminin de fiyatları düşse, süper olacak...

ptarikte Macintosh kimseden birşey çalmamıştır, çünkü Mouse ve grafiksel arayüzü ilk kullanan bilgisayar zaten macintosh.

Doğal bir durum ondaki özelliği beğenip kendine aktarması.

Zaten Bill Gates önce Steve Jobs ile çalışmıştır.Sonra bilgisayar üretmek için gereken bilgileri Apple'dan çalıp Microsoft'u kurdu

Pirates of the silicon valley filmini izleyin her şeyi daha iyi anlıcaksınız

Microsoft, Apple'a Yazılım üreten bir firmaydı. Hiçbir zaman çırak olmadı. Kendi uzmanlık alanı vardı ve bu uzmanlığı işletim sistemi üretecek kadar geliştirdi. Madem Apple ustaydı Microsoft çıraktı neden Apple Microsoft'a kendisi için yazılım üretmesi karşılığında para verdi?

infoman, Microsoft, Mac OS X'e yazılım üreten bir firmaydı. Microsoft ta mouse ile kullanılan pencereler ve dropdown menulerden oluşan grafik arayüzünü ilk kez Apple'da gördü, ve Windows'u buradan yola çıkarak hazılardı.
Ayrıca, Apple'ın yazılım konusunda Microsoft'tan daha uzman olduğu iddia edilemez. Çünkü Apple sadece kendi donanımları için yazılım üretiyor, ki bu durumda stabil yazılım üretmek çok daha kolay. Microsoft un yazılımları ise dünyanın Apple dahil, tüm bilgisayarlarında çalışıyor.

Ayrıca Apple'ın işletim sistemi üzerinde daha çok 'icat' yapmasının, daha çok yeni fikir üretmesinin nedeni de, asıl amacının bu olması, ve hareket alanını fazla olması. Mesela, multitouch mousepad yaptığında, bunu anında işletim sistemiyle destekliyor, veya time capsule yaptığında, veya aydınlatmalı klavye yaptığında.
HP, Dell, Sony böyle şeyler yapamıyorlar, çünkü Windows açık kaynaklı değil, ve geliştirdikleri şeyleri işletim sistemine gömmek yerine sistemin üzerinde çalıştırmak zorunda kalıyorlar. Bu da sistemi yavaşlatıyor, insanlar da genelde bu tip yazılımları siliyorlar.

Esinlenme olmasa idi hiçbir şey buralara kadar gelmezdi zaten. Çalmak konusu ise ağır bir ifade. Birebir aynısını değilde daha iyisini yapıyorsan esinlenmedir o. Ama Bir programı alır ismini a yapar sonrada ben yaptım die çıkarsan o düpe düz hırsızlıktır.

Apple microsoft ikilisini hırsız die suçlayan arkadaşlar. Bi düşünün.
intel - Amd ikilisi mesela Amd intelden sonra çıktı piyasaya ve intelin bacaklı olduğu dönemlerdeki gibi işlemci üretiyor. Amd hırsızmı ?

Asus anakart üretiyor. Gigabyte ta üretiyor yeni bir özellik eklediklerinde hırsızmı oluyorlar ?

Yazılımda. Adobe photoshopu yaptı. Sonra Corel firmasi da benzer bir yazılım Photo painti çıkarttı Adobe den mi çaldılar ?

Sony playstation yaptı microsofn nintendo yu birbirlerinden esinlendiler geliştirdiler. Aksi halde Sony PS3 ü bu kadar güzel yapabilirmiydi ?

Sen de yorum yaz