Windows Vista SP1 çıkış tarihi tekrar değişti

Eğer Windows Vista SP1'i bekliyorsanız, daha önünüzde 2 koca ay olduğunu hatırlatalım

  • Selçuk İslamoğlu
Windows Vista SP1 Nisan'da
SP1 tarihi: Yine bekletecek

GÜNCELLEME: 4.02.2008: Microsoft, bugün yaptığı ikinci bir açıklama ile Vista SP1 çıkış tarihini, Windows Server 2008 lansmanı nedeniyle ertelediğini açıkladı. Vista SP1 Mart ortalarından itibaren download'a sunulacak. Hemen ardından otomatik güncelleştirmelerle gelecek. Malesef Türkçe Vista SP1 için Nisan başını beklememiz gerekiyor.

Service Pack 1, iki "dalga" halinde gelecek. ilk dalgada sadece İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca ve Japonca sürümlere uygulanacak. Türkçe Vista, diğer 36 ülke ile beraber ikinci dalga içinde yer alıyor. İkinci dalga, ilkinden 2 hafta sonra yayınlanacak.

Microsoft Vista SP1 ile güvenlik, performans ve kararlılık konusunda geliştirmeleri vaadediyor.

Service Pack 1'de özetle:

- Şu ana kadar çıkmış tüm yamalar
- Dosya kopyalama, ağ dolaşımı gibi bir çok ana konu başta olmak üzere bir çok performans ve kararlılık geliştirmeleri
- Yeni tür donanımlar için destek ve standartlara uyumluluk

bulunuyor. Elbette, Service Pack 1 ile iki en önemli Vista crack metodu OEM BIOS ve Sınırsız süre kullanımı tarihe karışıyor.

Güncellenmenin ertelenme nedenlerinden biri olarak da, tüm hataları kapatıp, bir çok kişi için en iyi performansı ve düzeltmeleri yapmadan sürülmek istenmemesi gösteriliyor.

Detaylı bilgi için : Microsoft Basın Açıklaması

Okuyucu Yorumları

Toplam 46 Yorum

Çok iyi sabırsızlıkla bekliyordum

hack yöntemide bulundugunda indirecegim.

Ya bizim geçenlerde yüklediğimiz sp1 değilmiydi?Bu ne peki?

Vista sp1 rc ile hali hazırda çalışan loaderler mevcut. 3 gün sonra çıkacağı belirtilen kararlı sürümde de buna önlem almazlarsa sp1, kurulmasının hemen akabinde ve illegal şekilde lisanslanabilir.

Geçenlerde yüklediğimiz sürüm kararlı sürüm değil, kararlı sürümlerden önce yada diğer bir deyişle betalardan sonra piyasaya sürülen; kullanıcının güvenle test etmesine olanak tanıyan, bazen üzerinde ufak değişiklikler uygulanan, bazense değiştirilmeden final sürüme dönüştürülen RC (release candidate) sürümdü. ''Final'' adayıda deniyor. Umarım rc sürüme nazaran performans anlamında daha fazla geliştirme ve uyumluluk içerir.

ben vistadan bıktım kardeşim herşeyle uymuyor genellikle visatadan çok şeyle yapabileceğim donanım var ama vista ile olmuyor ne yazık ki ben xp'ye geri döndüm hem de hızlandı pc'im ya vista ile ölüyormuşuz haberimiz yok visatanın verdiği özellikleri isterseniz xp ile de yapabilirsiniz selamalar

Vista çıkmadan önce kırılmasının mümkün olmadığı söyleniyordu şimdi de sp1 için söyleniyor hatta xp için wga problem olacak deniyordu ne diyelim umarım dedikleri doğru çıkar bu sefer.
Gerçi dx10 kartların satılması için bir açık bırakılacağından şüphem yok ticari manevralar olacaktır.

CHIP Online Notu: Kırılmasının mümkün olmadığı söylenmiyor. Eski kırılma yöntemlerinin artık kullanılamayacağını söylüyor.

vay be güzel haber, bekliodum sp1'i ne zamandır erkenden gelio. iyi oldu bu...

ya arkadaşlar bende vista kullanıyorum tamam güzel işletim sistemi sorunum yok ama vistayı her zaman öven selçuk islamoğlu bey bana lütfen vistanın xp den gözle görülür farkını anlatırmısınız.veya pm den gönderebilirsiniz

üye adı : serkanyuregir

CHIP Online Notu: http://www.chip.com.tr/blog/selcuk/Vista-RAM-imin-hepsini-yiyor_235.html

serkanyuregir arkadşımın sorusuna ithafen. sadece şu yeterli olacaktır sanırım sorunuz için . xp zamanla ahntallaşır ağırlaşır yavaşlar vista ise kullandıkça hızlanır performans artar. xp de sık sık ntrl bulunamadı ctrl+alt+delete ile karşılaşırsınız vista da olmaz vs. vs. vs. aradaki farkları görmek için cncelikle kullanmak lazım

Valla çinli nope kardeşler açıkladı microsoft ne yaparsa yapsın...kırarız gene diye:D.. microsoft bence lisans ücreti peşinde koşmayı bırakıp çevrimiçi reklamcılık ve bu tabanlı yazılım sunan altyapıya doğru adım atmalı...Bugün google ın dogru düzgün lisans ücretiyle sunulan hizmeti yok.. ama microsoft u pazarda yerle bir etti... Bill amcanın oturup düşünmesi gerek artık...

1. dalga 4 şubatta 2. dalga ne zaman ???

Evet, 2.dalga ne zaman?

Bakın yazıda ne deniyor. İkinci dalga ilkinden 2 HAFTA sonra...

sayın chip online adminleri ve okuyucuları altta yazdığım soruyu sorarken hiçbir kastım yoktu zaten bende vista kullanıyorum ve gerçekten performans konusunda özellikle core2 duo larda vistanın bariz bir üstünlüğü var. Sadece 400 milyonluk bir işletim sisteminin xp ile arasında uçurumlar olması gerektiğini düşünüyorum.

eğer yanlış birşey sorduysam özür dilerim.

64bit sürümünü merak ediyorum sadece 32 bitte xpye devam

Evet iyi oldu gecenlerde indirdim service pack 1 onu silmem i lasim simdi final versionu indirmem icin

insan oğlunun yaptığı herşeyi yine insanoğlu kırar.. sp1 miş 2ymiş bunlar fasafisoymuş..kendini kasmayı bırakıp googleyi örnek alsın artık ms.. Google=internet kullanıcıları gibi bişey oldu artık.. Zoruna gitmesin ms Bu mesajıda kırılmış XPden yazıyorum :-) anladınız siz onu...

sen türkiyeyi ikinci dalgaya koy saygı gösterme daha da orijinal almamızı bekle yeni PC aldığımozda orj vermeseler turkcesı olmazdı belkı de
ayrım yapmadan tek seferde cıkar sunu wın

bugün 4 şubat hala çıkmadı

400 doloar bayıldım Ulktimate ve bu sabah itibariytle bilgisayarımdan defettim ve Sp1 umurumda değil. Bu kadar çok bürokarasinin olduğu bir işletim sistemi ancak resmi dairelerde kullanılabilir...

Onlar öyle zannetsin oem ve biostan her türlü kırarız onu :D

eee niye çıkmadı yoksa haber yalanmı...

arkadaşlar bu 64 bit için mi çıkıyor?

Peki ne zaman türkçe versiyonu gelecek

bunlar resmen son kullanıcıyla dalga geçiyooo..

Atalım artık şu microsoft'u ! Bu kadar zenginmiyiz ya :S

cok kotu oldu bu ya, o kadar heveslenmiştik erken gelio die. gerci tahmin etmeliydim MS bu geciktirir, ama dedikleri gibi herkes icin en iyi sürümü hazırlicaklarsa beklemeye deger...

(Elbette, Service Pack 1 ile iki en önemli Vista crack metodu OEM BIOS ve Sınırsız süre kullanımı tarihe karışıyor.)(alıntı)

sp1 gelirse bazı önemli ayıntıları unutmamamız gerekir.

Microsoft da iyice kafa bulmaya başladı. Bu kadar rezil bir durum olamaz. Vista'nın çıkış tarihini kaç defa ertelemişlerdi. Şimdi de aynı şeyi Vista'nın hizmet paketi için yapıyorlar. Vista kullanıcısı olduğum için çok pişmanım, çook!

Sevgili chip yazarları;
Eminim yazıyı okumalarına rağmen sp1 için kesin çıkış tarihini ''benim gibi'' anlayamayan arkadaşlar mevcut olmalı :)
Şu sebeple yazıyorum; 4 şubatta bizi alakadar etmeyen ilk dalga geliyor denmiş yazıda, ondan hemen 2 hafta sonra ise türkçenin de dahil olduğu diğer 36 dil.
Yazının ilk kısmı ve başlıkta ise nisan deniyor. Son bir umut yine sizlere sorayım nisan mı? şubat mı? hangisi? Lütfen türk halkını aydınlatın :)) (nisanda çıkacağını bile bile bu kadar yazdım bir umut)

Sayın Barricade,

Microsoft'un ilk açıklaması 4 şubat şeklindeydi. Ama 4 şubat günü ikinci bir açıklamayla, İngilizce sürüm için Mart ortaları, diğer diller için Nisan başı şeklinde düzeltme yapıldı. Biz de haberimizi düzenlerken o bölümü malesef kalmış. Tekrar düzeltip, özür dileriz.

gözünü seviyim xp sp2 nin

vista kullanıyorum çok mutluyum sp1 çıksın onuda kuralım bizi dandik linuxlara muhtaç etmesinler

Bence bunlar bahane büyük bir ihtimal ile sp1 kırıldı ve Microsoft bu durumu düzeltmeye çalışıyor yada daha büyük bir sorun var heh :D

Max_Real Qnx

bende vistadan memnunum=) alışması zor oldu bi XP bi Vista değiştirip durdum şuan 2 PCyide Vista yaptım=) zamanında XPyede zor geçmiştim , Vistada öyle oldu bi kaç sene sonra XP kalmaz bence =) sistemine güvenen herkese öneriyorum/ SP1'in sınırsız süre olayı çıkmadan da yüklemem zaten=)

daha öncede demiştim şimdide diyorum bu vistanında xp ninde spleri yalan oldu

xp 2008 hazıranından sonra destegı bıtıyor mecburuz vıstaya bı yerde...ama bu ertelemeler hiç mantıklı gelmiyor vista sıstemı gercekten cok kasıyor ama xp nınde tarıhe karısma zamanı geldı hey gıdı gunler hey.

Vista'yı sp1 kurup kullandım birçok hata giderilmiş gayet stabil çalışıyor. Ama sp1 olmada kesinklikle önermem çünkü sinir krizleri geçirmenize sebep oluyor gerçektende!

VoiCe ==> Vista Kullanıyorum. Görsel olarak çok güzel ama kullanış iyi değil! Sebebi ise pc çok kasıyo çok yavaş bi program. Windows En Güzeli şuanda. Bence bi an önce Vista'ya el atılmalı Diye düşünüyorum..

Microsoft'un genel politikası gibi bir şey oldu çıkış tarihlerini bir veya birkaç kez ileriye atmak. Her seferinde tarihler değiştiriliyor.
Crack önlemlerinin pek işe yarayacağını sanmıyorum. Çıkışından kısa süre sonra kırılacağından eminim.
Ayrıca da bir ziyaretçi, 2008 Haziran sonrası XP desteğinin kesileceğini yazmış. Bu pek de kolay değil. Vista, gereksiz bir şekilde fazla sistem gereksinimine sahip. Her bilgisayar da bu ihtiyacı karşılayacak konfigürasyona sahip değil. Microsoft'un 2008 Haziran'da XP desteğini kesmesi demek, Linux karşısında geriye doğru büyük bir adım demek.

Windows Vista işletim sistemi çok iyi ve zamanla daha iyi bir düzeye geleceğinden hiç kuşkum yok. Yalnız burada Microsoft istediği kadar kırabilme tekniklerini değiştirmeye uğraşa dursun bir şekilde tekrar sınırsız kullanımı lisanssız olarak yaygınlaşacaktır. Microsoft yöneticileri bu işletim sistemlerini sundukları Ülkelerin ekonomik durumlarını da gözardı etmeden ücretler belirlemeliler. Ne zaman ki uygun ücretler talep ederler o zaman lisanslı ürün kullanımı artar. Onların uygulamış olduğu yüksek ücretler maalesef lisanssız proğramların kullanımında bir patlamaya sebep vermektedir. Burada suçlu kullanıcılar değil bu konuları bu hale getirenlerin bizzat kendileridir.

Saygılarımla,

yagmurr_sevdasi@hotmail.com

bende sp1 var kullanıorum ve gayette hızlı üstelik programı kırdım da :)

Ya arkadaşlar biz ne desek boş adamlar bu alemde tek. Umarım biran evvel SP1 çıkarda şu update işini biraz hafifletirler ve bir okadarda güvenlik konusunuda sağlama alırlar...

Chıp ekibine gerekli bilgileri bizlere ulaştırdığı için teşekkürler.

Vista, insanları görselliği ile büyülüyor. Ben Vista'nın görsellik dışında XP'den herhangi bir artısını görmedim...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play