Windows XP hala üçüncü sırada!

15 yıl önce ortaya çıkan, 2 yıl önce resmi desteği kesilen Windows XP, ölmemekte kararlı!

Windows XP hala üçüncü sırada!

Microsoft'un Windows XP'ye sunduğu desteğin tamamlanmasının üzerinden tam iki yıl geçmesine rağmen birçok kullanıcı, işletim sisteminden ayrılabilmiş değil.

Netmarketshare'in Mart 2016 verilerine göre Windows XP, masaüstü işletim sistemi piyasasının yüzde 10,9'unu elinde bulundurmaya devam ediyor. Bu oran, Windows XP'yi kullananların sayısının Apple'ın masaüstü işletim sistemi OS X 10.11 El Capitan'ı (yüzde 4,05) veya Windows 8.1'i (yüzde 9,56) kullananlardan çok olduğu anlamına geliyor. Bununla birlikte Windows 10, Şubat ayında büyük bir sıçramayla yüzde 14,15'e yükseldiğinden Windows XP'den daha çok kullanıcısı bulunuyor. Ancak bu verilere internete bağlı olmayan Windows XP bilgisayarlarının dahil olmadığını söyleyelim.

2001'de yayınlanan işletim sisteminin bugün halen bu kadar yüksek bir kullanım oranıyla karşımıza çıkması Microsoft'u bile şaşırtıyor olsa gerek. Firma, zamanında Windows XP'yi tanıtmak için 1 milyar dolardan fazla para harcamış olsa da, bu kadarını muhtemelen kendisi de beklemiyordu.

Windows XP neden bu kadar popüler oldu?

Beraberinde getirdiği birçok yeni işlev ve Microsoft'un zamanlaması, Windows XP'nin başarısında önemli rol oynadı. Başarısız kabul edilen Windows ME'nin ardından önemli geliştirmelerle gelen Windows XP, Windows NT çekirdeğini kullanarak işletim sistemini beklenen kararlılık ve güvenilirlik seviyesine ulaştırmıştı.

Halen Windows XP kullanıyorsanız ve bilgisayarınız daha yeni işletim sistemlerini kaldırabilecek durumdaysa, bizce güvenlik açıklarının sizi etkileyebileceğini hesaba katın ve daha modern bir Windows'a veya Linux'a geçmeyi düşünün.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

#4EverXP ................

Microsoft'un Windows 10'a zorla güncelleştirmeleri olmasa XP hala 2. sırada olurdu ama işte...

yanlız xp çok iyi ve stabil directx10-11-12 kullanmıyacaksanız forever xp

Devlet dairelerinde hala xp kullanıyorlar bu devam ederse xp ölmez

3. ve 4. millenium faciaları sayesinde sağ kaldı... halbuki Windows diye tutturmasalar yerine geçecek çok alternatif var...

Tamam verin Windows 7 lisans ücretini geçelim

aslında en düzgün işletim sistemi xp dir. Microsoft desteğini kesmese bir de donanım üreticileri sürücü yayınlamaya devam etse Windows 10 vs nal toplatır.

Microsoft desteği çekmeseydi birinci sıradaydı.

microsoft un kendi hatası bazı eski oyunlar xp de çalışıyor...benim 2. bilgisayarım xp li

Bir ay önce paraya kıyıp Win 10'lu lap top aldım. Bilgisayarı açıyorum, chrom'a girip webde geziyorum, aslında xp'li emektarda da aynı şeyi yapıyordum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir