Windows'unuz uyku moduna girmesin!

Hiç istemediğiniz bir anda Windows'unuz "uykuya mı dalıyor?" İşte onu uyanık tutmanın yolu...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows'unuz uyku moduna girmesin!
Insomnia açıkken Windows asla uyumuyor

Büyük bir dosya indirirken, dosyalarınızı kopyalarken veya virüs taraması yaparken PC'nizin uzun süre açık kalması gerekir. Ancak Windows'unuzun güç ayarları, ona birkaç dakika dokunmadığınızda monitörünüzü, sabit diskinizi ve hatta PC'nizi kapatacak şekilde ayarlanmış olabilir.

Ücretsiz bir araç olan Insomnia ise bu işe kesin bir çözüm getiriyor. MSDN tarafından geliştirilen uygulamanın tek amacı, PC'nizi açık tutmak. Insomnia'yı PC'nize yüklemeniz gerekmiyor. Araç çalışır durumdayken sabit diskiniz, monitörünüz, ağ kartınız, USB bağlantılarınız kapanmıyor, PC'niz uyku moduna girmiyor. Bu sayede uzun bir indirme, tarama vb. işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Insomnia penceresi açık olduğu sürece tüm pencerelerin üzerinde görünüyor ve bu sayede aracın çalıştığını unutmuyorsunuz. Bununla beraber aracı sistem çubuğuna küçültmeniz mümkün.

İndirin: Windows için Insomnia (32-bit ve 64-bit)

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

masaüstü bilgisayarlar için iyi olur fakat laptop lar için bu özellik kendiliğinden var zaten :D

@03 Şubat 2012 17:39 Bazen bazı özellikler çalışmayabiliyor. Mesela 3 yıldır kullandığım laptop'ım bir sorun nedeniyle uyku moduna girdiğinde asla ama asla uyandırılamıyor ve güç tuşuna basılı tutarak kapatıp açmam gerekiyor. 3 yıldır driverları güncel tutsam da çözüm olmadı ve laptopı ilk aldığım zamanlarda da bu sorunla çok uğraşmıştım ama çözüm bulamamıştım. Yıllar sonra yine kafaya taktım ve araştırırken şans eseri bu programı keşfettim. Yalnız link + 18 site.

Plan ayarlarını değiştirerek de pekala windows uyanık kalabilir.

denetim masası-güç seçeneklerinden sistemin uyuması engellenebilir ve ekran kapatılabilir.Böylece ekranın harcadıgı elektrikten tasarruf edilebilir

Windows'un kendi güç ayarlarıyla yapılabilecek bir işlem için ekstra bir yazılım niye? MSDN'in daha önemli işleri yok mu acaba?!?!

Ne gerek var bu araca ya denetim masasından değiştirirsiniz olur biter bide programmı yükliyceğim onun için he acemi kullanıcıalr için iyi ona bişe demem

gereksiz. bilgisayarın ayarlarını yaparsanız gerek yok. fazlalık.

Bu kadar lüzumsuz bir program chipin ön sayfalarında kendine nasıl yer bulabiliyor? Bilgisayarının uyumasını istemeyen adam güç ayarlarından uyku modunu kapatır. Niye program indirme gereği duysun ki?

NE gerek var güç ayarları bölümünden pc uyku girme zamanını hiçbir zaman yaptığımız ve ekran koruyucu fln kapalı ise zaten pc kapanmıyo.gereksiz bişe bence...

MSDN böyle boş işlerle uğraşmasın. Güç seçeneklerinden ayarı yaptığında zaten pc kapanmıyor. Çok gereksiz bir program. Böyle manasız içeriklerin anasayfada yayınlanması da çok komik.

Bence faydalı bir program, şöyle ki: Güç ayarlarına girip ayarları bir bir kapatmak, sonra aynı ayarları tekrar açmak (ve bu ayarları hatırlamak) yerine sadece bir program çalıştırmak daha kolay olabilir.

pc sitesinde balık vermeyipte tutmayı öğretseniz... Win7 de bu ayarlar öyle kolayki ,denetim masasında güç seçeneklerinde bu ayarlar basit bir şekilde yapılabilir.

Benım guc ayarlarından uyku modu kapalı olmasına ragmen notebook uyku moduna gecıyor.Onun ıcın bu tür bir hata ıcın ıyı bır program.Bakalım çalışacak mı

Benim bilgisayarım uyku modundayken çoğu zaman tekrar uyku moduna girmeden açılmıyor. bana da yardım eder misiniz?

benim bilgisayarım laptop ve ekranı indirince uyku moduna giriyor ve download yapmıyor. Bu program bunu çözebilir mi ?

Kurumsal kullanımlarda windowsun her işlevini kontrol edemeyen kullanıcı yetkileri vardır. Kullanıcı hiçbir zaman uyku modunu kapatamaz. Genellikle windows media playeri açık tutarlar uyku moduna girmesin diye. Böyle bir uygulama da yararlı olur tabiiki. Aşağıdaki yorumlarda bu uygulama için gereksiz yazanlar, bilgisayarın kişisel oyun bilgisayarı olduğu fikrinden öteye düşünemiyor sanırım. Gerekli bir uygulama. Faydalı elbette. Teşekkürler

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play