Wozniak: Apple artık eski Apple değil!

Apple'ın ortak kurucusu ve efsane ismi Wozniak'tan, şirket hakkında şaşırtan açıklamalar geldi!

  • Levent Öztürk
Wozniak: Apple artık eski Apple değil...

Steve Wozniak, Apple'ın artık eskiden olduğu gibi "Dünya'yı değiştiren firma" olmadığını söylüyor ve Watch'un, firmanın temelinden ciddi bir ayrılış olduğunu iddia ediyor. Her ne kadar bu cümleler biraz sert olsa da, Wozniak'ın "yeni Apple" hakkında pek çok övgüsü de bulunmakta.

Tüm bu açıklamalar, Wozniak'a, Reddit AMA üzerinde yapılan bir söyleşide ortaya çıktı. Wozniak, Tim Cook'u ve firmanın halen pazarlamadan ziyade insanlara istediklerini sunan iyi ürünlere odaklanmasını onayladığını söylemekteydi. Ancak Wozniak'ın sözlerine eklediği üzere, özellikle Watch ve Apple için anlamı hakkında bazı endişeleri olduğu açıkça ortada.

Apple Watch'u beğendiğini söyleyen Wozniak, endişelendiği durumu oldukça detaylı bir şekilde açıkladı. "Apple Watch bizi mücevher marketine sürükledi ve burada bir insan olarak ne kadar önemli olduğunuzu düşündüğünüze göre 500 dolar ve 1.100 dolar arasında bir saat alıyorsunuz. Bütün bu saatler arasındaki tek fark, saat kordonları. Bu fiyat aralığında yirmi farklı saatten bahsediyoruz. Tek farkları da kordon. Açıkçası bu Apple'ın aslında olduğu firma veya dünyayı gerçekten çok değiştiren firma olma iddiasına ters düşüyor."

Ayrıca Woz, Apple'a FBI ile yaşadığı sorun ve cihaz şifrelemeleri, arka kapılar ve siber güvenlik hakkında da desteğini sunmakta. Kişisel özgürlükler tarafından geldiğini söyleyen Woz, tek sorunun bu olmadığını belirtmekte. Hayatı boyunca iki kez virüs olabilecek şeyler yazdığını belirten Woz, bu yazılımları ve tüm kaynak kodlarını kendisi yok ettiğini de ekliyor: "Bunlar tehlikeli, çok tehlikeli şeyler ve eğer bir Apple ürününde, insanların giriş yapmasına imkan veren bir kod yazılırsa, kötü insanlar da büyük ihtimalle kendileri için bir giriş bulacaklardır."

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bu wozniak doğrucu davut ama defterini dürmezlerse iyi :)

@20 Mart 2016 18:04 hiçbirşey yapamazlar emin ol akıllı adamdır eleman appleın kurusuydu la :))

Apple 2015 yılında nirvanasını yaşadı artık düşüş tabi bu zamanla olacak

@20 Mart 2016 21:40 Kurtlu elma her zaman kurtluydu, 1984 senesinde de!

eskiden apple berbatti simdi daha da berbat. 4 cekirdekli islemciyle calismayan isletim sistemi yazmayi basarmis bir firmadir apple. ayrica 80 lerde birkac bilgisayar uzmani apple os u pc de calistirmayi denedi, sistem kaynagi somurmesi sokunu yasadilar. eskiden de apple ayniydi anlayacaginiz.

"Dünya'yı değiştiren firma" bunda kasti ne biliyormusunuz: kimsenin kullanamayacagi kadar pahali bilgisayar satmak , Xerox'a ait kisisel bilgisayar, masaustu, fare icatlarini alenen calmak. Apple ve Microsoft bilgisayar cahilliginden nemalanan bos meydanlarin kabadayilaridir. Amerikalilara programlama yaptirmayi yasaklanmali: google, microsoft, apple, facebook, twitter ve amerikan oyun firmalari, Amerikalilar tembel, sistem kaynagini duzeltecek hatali kodlari ayiklamakla ugrasmak istemiyorlar

Apple denen kurtlu elma son demlerini yaşıyor...

"eğer bir Apple ürününde, insanların giriş yapmasına imkan veren bir kod yazılırsa, kötü insanlar da büyük ihtimalle kendileri için bir giriş bulacaklardır" Steve Wozniak bu konuşmasında çok yararlı bir iş yapmış, sayesinde yalandan çarpılmanın bir hurafe olduğunu öğreniyoruz. en başından beri Windows ve Mac OS`ta açık kapı vardı. "Apple eski Apple değil" lafıyla adam tavlamaya çalışıp, bu konuşmasının asıl amacı olan; Apple`ın NSA hizmetkarı olduğunu inkar edip, aklınca apple`ı aklamaya çalışıy

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost