Wozniak, robotlardan korkmaktan vazgeçti...

Apple'ın ortak kurucusu Steve Wozniak, birkaç ay önce yaptığı gelecek tahminini 180 derece birden değiştirdi...

  • Ali Ruhi Öztürk
Wozniak, robotlardan korkmaktan vazgeçti...

Apple'ın ortak kurucularından Steve Wozniak, Mart ayında geleceğin "korkutucu" olduğunu ve insanlığın bilgisayarların evcil hayvanları olacağını söylemişti. Woz'u ciddiye alıp evcil hayvan olmaya hazırlananların hevesleri kursaklarında kalabilir.

Yaptığı bir röportajda Woz fikrini değiştirmiş gibi görünüyor: "Fikrimi tamamen değiştirdim, ve bunun için birçok sebebim var. Moore'un kanunu makinelerin insanlar gibi düşünmesini sağlamayacak. Makineler insanları geçtiği zaman bile insanlar kadar sezgisel olamayacak ve kendilerini bir sonraki aşamaya taşıyacak düşünce zincirini kuramayacak" diyen Woz, "robotlar bu tarz şeyleri akıl edemezler" demeyi de ihmal etmiyor. Wozniak, sözlerini şu şekilde tamamlıyor: "Makineler düşünmeyi öğrenebilirler. Ancak bunu başarsalar bile bize düşman değil bizle ebedi bir dostluk içinde olurlar."

Kısacası Steve Wozniak'a göre, isyankar robotlar konusunda şimdilik içimiz rahat olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Zaten o bilgisayarları insan yapıyor neden onu yapana düşmanlık duysun. Mesela sahibi bir köpeğe bakınca köpek onunla dost oluyor onu ısırmıyor.

dengesiz bir adam olduğu yıllar öncesinden belliydi zaten. ciddiye alanlar düşünsün.

öyle bir teknoloji için en az 1000 yılımız var farkındasınız değil mi?

@10 Ekim 2016 00:17 Kesinlikle, bir kere öyle bir davranış, düşünce verisi için o androidimsinin taşıması gereken depolama alanını düşünemiyorum bile. Üstünde taşımasa bile (kablosuz iletişim vb. yoluyla) o kadar bilgiyi saklamak çok zor.

adam zaten aklı gidip geliyor uçak kazasından sonra.

şiddetle alakalı case leri silin sorun kalmaz robotta eğer robot şiddeti öğrenecekse o cihazda varolması gerekir sonradan öğrenilmeyecekler listesinde şiddet eklersin şiddet ve türevlerini

Sen de yorum yaz