Xbox One'a Windows 8 sızıyor!

Xbox One'ın oyun ve multimedya canavarı olduğunu biliyoruz. Ama bunu yapacağını bilmiyorduk!

  • Ertuğrul Süngü
Xbox One'a Windows 8 sızıyor!
PS4'e karşı en büyük atılım

Son rötuşları atılan yeni jenerasyon konsollardan birisi olan Xbox One, bu zamana kadar sürekli oyunları ve aynı zamanda sahip olduğu eğlence sistemi özellikleri ile gündeme geldi. Fakat yapılan yeni bir açıklamaya göre, Xbox One Microsoft'tan çok daha farklı bir destek alabilir...

Microsoft Yapım ve Tasarım grup başkan yardımcısı Steve Guggenheimer, PC'lerdeki Windows 8 işletim sistemi ile Xbox One arasındaki bağlantıya değindi. "Xbox One'nın iki adet sistem mimarisi bulunuyor; bunlardan birisi oyun motoru diğeri ise Windows 8 motorunu çalıştırmakla yükümlü" şeklinde başladığı açıklamasında, konsolun Windows Kernel üzerine kurulduğunu da hatırlattı. Konuşmasının ardından Windows 8 uygulamalarının yüksek ihtimalle Xbox One üzerinde çalışabileceğinin altını çizen Guggenheimer, aynı zamanda yeni konsol için birçok yeni uygulamanın da yazılabileceğini dile getirdi.

Windows 8 uygulamalarının Xbox One'da çalışması, Microsoft'un büyük rekabet içerisinde olduğu PS4'e karşı açık ara üstünlük sağlamasına sebep olabilir zira video ve oyunların rahat bir şekilde uygulamalar aracılığı ile paylaşılabilmesi, oyunculara önemli ölçüde esneklik kazandıracaktır. Nitekim Microsoft çoktan yapımcıların kendi başlarına Xbox One için dağıtım yapamayacağını açıklamış durumda ki bu karar değişmediği sürece Windows 8 uygulaması geliştirenlerin yapabilecekleri hiçbir şey yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

son cümlede verilen bilgi hatalı olmuş. Bahsedilen karar değişti... Aslında pek çok şey değişti. Geç oldu ama Microsoft un aklı başına geldi şu an doğru yolda ilerliyor.

evet, chip dergisi yazarları olarak bunlara dikkat ederseniz sevinirim. Biz bu haberleri an ve an takip ediyoruz ama global olarak. Bunu yapamayan insanlar olabilir. Lütfen yanlış bilgi vermeyelim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play