Xbox One detaylı testte!

Microsoft'un yeni nesil konsolu sonunda elimize ulaştı! İşte detaylı testimiz ve son kararımız...

  • Zeynel A. Öztürk
Xbox One detaylı testte!

Tüm hizmetlerinizi, oturma odanızda aynı anda kontrol edecek bir konsol... Microsoft'un büyük planı, oyunları, kablolu TV'yi, müzik ve filmleri tek sisteme sığdırmaktan geçiyor. Aşırı iddialı gibi görünse de Xbox One, bunların altından kalkabilecek kadar güçlü.

Peki Xbox One, sonradan vazgeçtiği "24 saat internete bağımlılık" gereksinimiyle oluşturduğu olumsuz havayı dağıtabilecek mi? Dahası rakibi Sony'den E3 2013'te yediği darbeleri unutturabilecek mi?

Rakibi Sony PlayStation 4'ten 100 dolar daha pahalıya satılan Xbox One, güçlü çıkış oyunları sayesinde ismini kurtarmaya başlamış durumda. Peki son derece yaygın selefi Xbox 360 karşısında ne kadar şansı var? Tüm bu soruların cevabını detaylı testimizde aradık.

Xbox One'ın tasarımı

Kutudan çıkan her şey...

Xbox One'da ilk fark edeceğiniz detay, onun tam bir canavar olduğu. 274 x 79 x 333 mm ölçülerindeki cihaz, PlayStation 4'ten ve Xbox 364'ten görünür biçimde daha büyük. Konsolun ilk tasarımı, ilk Xbox'un siyah plastik tasarımına geri dönüyor.

Xbox One'ı kutusundan çıkardığınızda ilk fark edeceğiniz detaylardan bir tanesi, Blu-ray sürücüsünün yanına yapıştırılmış olan uyarı etiketi. Uyarı, Blu-ray sürücüsünde bir disk varken sistemi taşımamamız gerektiğini söylüyor. Pek de hoş görünmeyen bu etiketi rahatça, konsol üzerinde iz bırakmadan çıkarabiliyorsunuz. Dev sistem dik duracak şekilde tasarlanmadığından onu çok fazla taşımanız gerekeceğini de düşünmüyoruz.

Cihazın siyah tasarımının üzerinde slot yüklemeli diskin yanı sıra bir tek parlayan Xbox logosu dikkat çekiyor. Konsolun arka tarafında ise birçok portla karşılaşıyorsunuz. Bunlar arasında ethernet, HDMI çıkışı, güç, S/PDIF, bir çift USB 3.0 portu ve IR çıkışı var. Özel çıkışlardan biri Kinect'i bağlamanıza izin veriyor. Bunların yanında uydudan veya kablo yayınından gelen sinyali Xbox One'a aktarmanıza izin veren HDMI girişine sahipsiniz. Cihazın sol yanında ise üçüncü bir USB portu bulunuyor.

Yeni Kinect'in tasarımı

Xbox One'ın tasarımı hakkında konuşurken yeni Kinect'ten bahsetmemek saçma olur. Sistemi yeni sihirli gözü takmadan da çalıştırabiliyorsunuz ancak bu, eşsiz ve en etkileyici işlevleri bir kenara bırakmanız anlamına geliyor.

Yeni Kinect de bir önceki Kinect'ten fark edilir derecede daha büyük bir gövdeye sahip. Bunun yanında PlayStation 4 Camera gibi ekranın üzerine monte edilmek üzere değil, onu TV'nizin önünde yerleştirmeniz için tasarlanmış. Aynı konsolun kendisinde olduğu gibi sağ tarafında yanan, beyaz bir Xbox logosu bulunuyor. Aktif olduğunda logonun soluk, kırmızı bir renk yaydığını görüyorsunuz.

Kinect'in altında ise onun sabit durmasını sağlayacak bir lastik bulunuyor. Dolayısıyla yeni Kinect'in TV'nizin önünden kayıp düşmesi oldukça güç. Cihaz yukarıya veya aşağıya eğilebildiğinden oturma odanızda rahatlıkla çalışabileceğini söyleyebiliriz.

Özellikleri, kurulum

Yeni gamepad, eskisi ile yan yana...

Xbox One, bir konsoldan fazlasını sunuyor. Öyle ki Microsoft, E3 2013'te oyunları bir kenara atıp medya işlevlerini ve kablo entegrasyonunu göstermekle suçlanmıştı. Üstelik bunlar, ilk aşamada sadece ABD'de çalışacak özelliklerdi.

Xbox One'ın, etkileyici TV ve oyun işlevleriyle geldiğini kabul ediyoruz. Konsol, TV özelliklerini öne çıkarsa da bu, şimdilik ABD'de daha çok hissedilecek.

Xbox One'ın her gün internete bağlanma gereksinimi ise önemli seviyede düşürülmüş görünüyor. Konsolu kutusundan çıkarıp kurduğunuzda giriş ekranına bile gelmeden "1. gün yamasını" indirip kurmanız gerekiyor. Bunun ardından ethernet kablosunu sökebilir veya router'ınızı parçalayabilirsiniz - tek oyunculu oyunlar için internete ihtiyacınız yok.

Kurulum

Xbox One'ın kurulumu PS4'e göre biraz daha uğraşlı olsa da o kadar karışık bir iş değil. Güç ve HDMI kablolarının yanı sıra, Kinect'i de özel kablosunu kullanarak sisteme bağlamanız gerekiyor.

Konsolla TV izlemek istiyorsanız (ki şu an Türkiye'de bu mümkün değil), bunu sistemin HDMI-in portunu kullanarak yapmanız gerekiyor.

Xbox One'ı ilk açtığınızda ekrana "birinci gün yamasını" indirmeniz için bir sihirbaz geliyor. Giriş ekranına ulaşabilmek için 2GB'lık ilk gün yamasını yüklemeniz şart. Ancak hemen Xbox One'ın internetini kesmeyin; tek oyunculu oyunlar internetsiz oynanabilse de buluttan gelen birçok işlev var.

Mağazaya girin ve sıradaki uygulamaları indirin. Bunun ardından kurulum tamamlanacak.

Xbox One Guide

Bu özellik ilk aşamada Türkiye'ye sunulmasa da ABD'liler, HDMI girişini kullanarak konsollarını bir kablolu TV kutusuna dönüştürebiliyorlar. Dahili kılavuz, kanallar arasında dolaşmaya, TV programları arasında arama yapmaya izin veriyor. Tüm bunları Xbox'un gamepad'ini veya Kinect'i kullanarak yapabiliyorsunuz.

Xbox One, üye olduğunuz Netflix gibi akış hizmetleriyle de bütünleşerek aradığınızı bulmanızı kolaylaştırıyor. Örneğin The Matrix'i seyretmek isterseniz, Xbox One Guide bunu nereden izleyebileceğiniz konusunda size yardımcı oluyor. Ancak akış hizmetlerinin çoğunun Türkiye'de çalışmadığını belirtmekte fayda var.

Medya ve oyunlar, TV ekranınızı ikiye bölerek paylaşabiliyorlar. Uygulamalar, aynı Windows 8'de olduğu gibi ekranın belirli bir bölümüne sabitlenebiliyor. Bu sayede örneğin Call of Duty'de çatışırken haberleri seyredebiliyorsunuz.

Snap işlevi ve Game DVR ile kayıt

Windows 8'in giriş ekranına benzer bir giriş ekranına sahip Xbox One, Snap özelliği sayesinde iki uygulamayı aynı anda çalıştırmanıza izin veriyor. Oyun oynarken ekranın bir köşesinde Internet Explorer'ı açık tutmanız mümkün.

Ancak en büyük TV'ler hariç bu işlevin çok faydalı olduğunu söylemek zor. FIFA oynarken bir kenarda gerçek bir karşılaşmayı seyretmek geçerli bir kullanım olabilir, ancak pratikte ekranı bölmek dikkatinizi fazlasıyla dağıtıyor. Web tarayıcısı, Skype aramaları gibi basit işlevler için ekranı bölmek daha çok işinize yarayabilir.

Snap işlevini Kinect'le kullanmak daha da kolay. Sadece "Xbox snap Skype" dediğinizde işlevi çalışır hale getirebiliyor, Skype'ı ekranın bir kenarına sabitleyebiliyorsunuz. Sadece "switch" diyerek uygulamalar arasında geçiş yapmak, aynısını gamepad'le yapmaktan da daha kolay.

Bir uygulamayı ekrandan kaldırdığınızda tüm işlevselliğini kaybediyorsunuz. Örneğin o sırada bir Skype çağrısı yapıyorsanız, çağrınız sonlanıyor.

Snap işlevini kullanırken oyun performansının düşmemesi bizi etkiledi. Ancak bu işlevi muhtemelen çok sık kullanmayacaksınız.

Game DVR

GameDVR sayesinde oyunlardaki en can alıcı anları arkadaşlarınızla paylaşmanız mümkün hale geliyor; "burada olacaktın ki görecektin" cümlesi neredeyse tarihe karışıyor. Entegre işlevi etkinleştirmek için Kinect'e "xbox record that" demeniz yetiyor. Oyun içinideki son 30 saniyeniz, 720p çözünürlüğünde sabit diske kaydediliyor.

PS4'teki kayıt işlevine benzer şekilde, Xbox One'daki Game DVR işlevi de giriş ekranını kaydedemiyor ve geliştiriciler onu belirli bölümler için devre dışı bırakabiliyorlar.

Game DVR'nin PS4'teki kayıt işlevinden en önemli farkı ise sürekli kayıt halinde olmaması. Ancak oyunlar, dilediklerinde DVR'yi harekete geçirecek şekilde programlanabiliyorlar. Örneğin Battlefield 4, rütbe atladığınızda veya bir başarı kazandığınıza bu anı kaydediyor.

Xbox One, kayıtlarınıza PS4'e göre daha rahat erişim imkanı sunuyor. Upload studio sayesinde kayıtlarınızı Microsoft SkyDrive'a yükleyebiliyor, bilgisayarınıza MP4 olarak indirebiliyorsunuz. Kayıtlarınızı herhangi bir araçla düzenleyip istediğiniz siteye yüklemeniz mümkün. Yani Xbox One'daki kayıt işlevi, videoyu sadece Facebook ve PSN'ye yüklemeye izin veren PS4'e göre çok daha esnek.

Xbox One şu an PS4'teki Twitch veya Ustream gibi canlı akış yapma işlevlerine sahip olmasa da bizce oyuncular, videolarına direkt olarak erişip onları düzenleyebilmeyi ve paylaşabilmeyi takdir edecekler.

Smartglass

Xbox 360'ta ortaya çıkan, menüleri tablet veya cebinizle gezmenize izin veren ikinci ekran deneyimi Smartglass, Xbox One'da gelişerek geri dönüyor. Smartglass artık ikinci ekranı kullanarak uygulamaları çalıştırabiliyor. Bazı oyunlar ise yardımcı uygulamalara sahipler. Örneğin Dead Rising 3, telefonunuzla saldırı ve geri çağırma emirleri vermenize, hatta oyun içi haritasına bakmanıza izin veriyor.

Smartglass'ın en beğendiğimiz işlevi ise sunduğu ekran klavyesi oldu. Konsolun ekran klavyesine göre yazmayı daha rahat hale gerine işlev, mesajları okumanızı ve cevaplamanızı son derece kolaylaştırıyor. Smartglass ile web adresleri girmeniz ve Bing'de arama yapmanız da mümkün.

Windows 8 Smartglass uygulaması ise kendi özel işlevleriyle geliyor. Windows 8'li cihazınızdaki bir web tarayıcı sayfasını direk olarak konsola aktarabiliyorsunuz.

Yeni gamepad ve yeni Kinect'in sundukları

Xbox 360'in gamepad'i, en iyi konsol denetimlerinden biri olarak değerlendiriliyordu. Bunda gamepad'in doğal renkleri, tetiklerin tam yerinde olması ve her tür oyuna uyum gösteren asimetrik analog çubuk düzeninin etkisi büyük. Xbox One'ın gamepad'inde ise Microsoft, küçük değişikliklerle yetinmiş. En önemli değişiklik, Xbox düğmesinin artık ortada değil üstte yer alıyor olması. Bu, ona yanlışlıkla basma ihtimalinizi düşürüyor.

Gamepad artık daha hafif ve elde pürüzsüz hissedilen, mat bir yüzeye sahip. Analog çubukları kavramak, üzerlerindeki dokulu lastik sayesinde daha kolay.

Tetikler ise force feedback ile güncellenmiş. Bu, ateş açtığınızda veya arabanızı yolun dışına çıkardığınızda bu durumu geri beslemeyle parmaklarınızda hissedeceğiniz anlamına geliyor. Şimdilik büyük bir yenilik gibi görünmese de gelecekte zeki bir oyun geliştiricisinin ortaya çıkıp onu işe yarar hale getirmesi mümkün.

Xbox One ile PS4'ün DualShock 4'ünü karşı karşıya getirirsek, Xbox One'ın denetimini tercih edeceğimizi söyleyelim. Ancak Sony'nin gamepad'inin One'ın denetiminde de olmasını istediğimiz birkaç ek özelliği var.

Xbox One'ın gamepad'i AA pillerle çalışmaya devam ediyor. Sony ise DualShock 3'ten bu yana gamepad'ine şarjlı pil entegre ediyor. Microsoft, bu işlevselliği "Play and Charge Kit" adı altında, 25 dolara, ayrı bir şekilde satıyor.

Xbox One'ın denetiminde DualShock 4'ün aksine hareket işlevleri bulunmuyor. DualShock 4 ise temelde Move'la entegre olarak geliyor. Kinect'e sahip olduğunuzdan bu eksiği atlamanız mümkün, ancak PS4'ün denetimindeki touchpad, hem oyunlarda, hem de büyük "inventory" ekranlarında bizce ona ayrıcalık kazandırıyor.

Xbox One'ın gamepad'i, omzundaki düğmeler haricinde harika bir gamepad. Onu tutmak keyifli bir iş; pili de bir Xbox 360'ın gamepad'i kadar dayanıyor. Siyah renk de bizce yerinde bir seçim olmuş.

Xbox One Kinect

Kinect 2, muhtaç olduğu geliştirmeleri tam anlamıyla sunuyor. Xbox One'ın PlayStation 4'ten 100 dolar daha pahalıya satılmasının nedeni de zaten bu. PlayStation Camera 59.99 dolara satılsa da Kinect'in işlevlerinin yanına yaklaşamıyor.

Yeni Kinect, fiziksel oalrak Xbox 360'ın Kinect'inden daha büyük. Bunun yanında sizi çerçeve içinde tutmak için hareket de etmiyor. Microsoft, bu işlevin yerine yeni Kinect'te optik zoom'a yer vermiş. Kinect'in açısını elle değiştirmeniz mümkün, ancak bunu sadece ilk kurulumda yapmanız gerekiyor.

Xbox One'ın arayüzünü neredeyse tamamen Kinect'i kullanarak dolaşmanız mümkün. Sistemi başlattıktan sonra sadece sesinizi kullanarak bir oyunu çalıştırabilirsiniz. Bununla birlikte komutları algılamada Apple'ın Siri'si kadar iyi olmadığını gördük, ancak bunun zaman içinde güncellemelerle iyileştirilmesi muhtemel. Bir başka küçük sorun ise ekrandaki oku elinizle yönetmek biraz zor olması. "Kasılarak" çalıştığını tarif edebileceğimiz işlev, "tıklamanızı" zorlukla algılıyor.

Yine de Kinect'in temel işlevleri kullanmayı eğlenceli ve rahat bir hale getirdiğini düşünüyoruz. Bir filmi duraklatmak, giriş ekranına dönmek, "snap" işleviyle ekrana yerleştirdiğiniz uygulamalar arasında geçiş yapmak Kinect ile oldukça kolay. Ancak basit komutları bırakıp işi bir adım öteye taşımak isterseniz canınız sıkılabilir. İlginç biçimde bazı çok temel komutlar da sorun çıkarabiliyor. Örneğin "Xbox on" dediğimizde cihazın bunu zorlukla algıladığına şahit olduk.

Yeni Kinect'in infrared özelliğini kullanarak "Xbox on" dediğinizde TV'nizin otomatik olarak açılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu işlevi kullanmasanız daha iyi; çünkü TV'niz zaten açıksa bu sefer konsolunuz onu kapatıyor.

Kinect'in ilginç, aynı zamanda biraz da korkutan bir özelliği ise yüzleri tanıyabilmesi ve buna göre oturumunuzu açabilmesi. Kinect sadece oturum açmakta yüzünüzü algılamakla kalmıyor, gamepad'i tanıdığı bir kişiye verirseniz profili otomatik olarak değiştiriyor.

Yeni Kinect'in infrared özelliğini kullanarak "Xbox on" dediğinizde TV'nizin otomatik olarak açılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu işlevi kullanmasanız daha iyi; çünkü TV'niz zaten açıksa bu sefer konsolunuz onu kapatıyor.

Kinect, sunduğu seçeneklerle Xbox One'ın arayüzünü tamamlıyor. Konuşma, vücut hareketleri ve denetim girişi arasında rahatlıkla geçiş yapabiliyorsunuz. Sunulan seçeneklerin sayısı ise etkileyici.

Bu arada Kinect'in kapalıyken de (daha doğrusu bekleme modundayken) sizi sürekli olarak dinlediğini söyleyebiliriz. Aksi halde sanırız "Xbox on" dediğinizde sistemi açamazdı. Kinect'i kullanmayabilirsiniz, ancak onun getirdiği ek ücretten kurtulma şansınız yok (Xbox One bildiğiniz gibi PS4'ten 100 dolar daha pahalı, en azından yurt dışında).

Kinect'teki dahili Skype desteği ise çok başarılı. Skype sayesinde Wi-Fi üzerinden ücretsiz videolu sohbetler yapabiliyorsunuz. Kinect'in optik zoom'u sayesinde katılımcıların yüzleri, her zaman çerçeve içerisinde kalıyorlar.

Xbox One uygulamaları

Xbox 360 gibi Xbox One da bir seri uygulamayla geliyor. Bunların çoğu video akışına yönelik, ancak SkyDrive, Skype gibi dosya paylaşımı ve iletişim araçlarına da sahipsiniz.

Performans ve oyunlar

Performans

8 çekirdekli AMD işlemci, 8GB DDR3 RAM ve 32MB çok hızlı ESRAM ile gelen Xbox One, depolama olarak 500GB'lık bir sabit diske sahip. PS4'ün aksine mekanik sürücünüzü rahatça, garantinizi bozmadan çıkarmanız ve onu bir SSD ile değiştirmeniz pek mümkün değil.

Windows 8'i kullandıysanız, yeni Xbox One'ın arayüzünde hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. Kutucuklardan oluşan giriş ekranı, Pins, Home ve Store olarak 3 bölüme ayrılmış. Arayüzü bir miktar özelleştirmeniz, kutucukların rengini değiştirmeniz mükün. Ancak ekranlarınız, genel olarak son eriştiğiniz uygulamalardan ve oyunlardan oluşuyor.

Oyunlar

Xbox One'da herhangi bir oyunu oynayabilmek için onu kısmi olarak sabit diske yüklemeniz şart. Kurulum süreleri PS4'e göre biraz daha uzun, ancak fark çok da büyük değil. Örneğin Madden for Xbox One'ı yüklerken yüzde 25'e ulaşmak, 6 dakika aldı. PS4'te ise aynı aşamaya 2 dakikada geliyorsunuz.

Yükleme süreleri iki sistemde de bize sorun teşkil etmiyor. Eve gelir gelmez yeni oyununuzu sürücünüze yerleştirmek iyi bir fikir olabilir. Bu sayede siz hazır olana kadar oyununuz da yüklenmiş olacak.

Xbox One'ın PS4'e göre bir avantajı, oyunları oynayabilmek için diski takmanızı gerektirmemesi. Oyunu yükledikten sonra Xbox One sizden diski takmanızı istemiyor.

Grafik ve oynanışa gelirsek, öncelikle Xbox One'daki oyunların 720p, PS4'tekilerin ise 1080p'de çalıştığını söylemeliyiz. Dolayısıyla Battlefield 4, Call of Duty: Ghosts and Assassin's Creed: Black Flag gibi oyunların PS4 sürümleri, daha keskin görsellere sahipler. Ancak bu farkı görebilmek için ekrana dikkatle bakmalısınız.

720p ve 1080p arasındaki farkı Microsoft'un gelecekteki oyunlarda kapatması gerekecek. Ve bu gelişmeyi merakla bekliyor olacağız.

Xbox One, grafik açısından PS4 kadar güçlü olduğunu gösterecek özel oyunlarla geliyor. Büyüleyici görünen Ryse: Son of Rome ve Forza Motorsport 5'in, PS4'teki oyunlardan geri kalır bir yanı yok.

Xbox Live ve kararımız!

Xbox Live

Xbox One artık daha fazla çevrimiçi işleve sahip, dolayısıyla Xbox Live için 60 dolarlık ödemeyi yapmamak, daha da kısıtlı olmanız anlamına geliyor. Game DVR ile kayıtlarınızı karşıya yüklemek ve oyunlarınızı buluta kaydetmek için Gold hesabına ihtiyacınız var. Tabi ki çevrimiçi oyunları oynayabilmek için bir Gold hesabı satın almış olmanız şart.

Xbox 360'daki hesabınız Xbox One'a otomatik olarak aktarılıyor. Xbox One'daki Live ise 360'tan bildiğimiz Live ile hemen hemen aynı hizmet. Arkadaşlarınıza mesaj gönderebiliyor, sesli grup sohbetlerine katılabiliyor ve direkt olarak oyuna girebiliyorsunuz. Sesli mesaj kaydedip göndermeniz ise artık mümkün değil.

En azından kaliteli bir hizmet için ödemede bulunuyorsunuz. Live, sunucuları ilk gün kalabalığında bile yavaşlamadan hizmet vermeyi sürdürdüler. Dead Rising 3, Battlefield 4 ve Call of Duty: Ghosts'u hiç sorun yaşamadan oynayabildik. Konsol içinden çıkan kulaklığın ve mikrofonun sunduğu ses, oldukça keskindi ve Xbox 360'dakinden bile daha iyiydi.

Xbox 360 sunucularından oyun indirmek, PS4'te olduğu kadar kolay ve akıcı. Oyunları PS4'te olduğu gibi indirdiğiniz sırada oynamaya başlayabiliyorsunuz.

Kararımız

Xbox One, oyunlardan filmlere size her şeyi bir arada sunmayı amaçlıyor. Peki konsol, gerçekten de oturma odanızı fethedecek kadar iyi mi?

Xbox One'ın çıkış oyunları, PS4'e göre daha güçlü. Dead Rising 3'te çılgınca zombi patlatmak bir yana, Ryse ile sistemin büyüleyici grafik gücünü görebiliyorsunuz. Bunun yanında oyun videolarınızı paylaşmak konusunda PS4'e göre daha özgürsünüz. Arayüz oldukça hızlı ve kişiselleştirilebilir. Sistemin bekleme konumundan çıkması 13 saniyeden kısa sürüyor ve menüler oldukça hızlı hareket ediyor.

Bununla birlikte ekranı bölmek, düşündüğünüz kadar faydalı bir işlev değil. Performans konusunda sorun olmasa da yan yana çalıştırmak istediğiniz çok az uygulama olacak. Bu işlev, fare ve klavyeyle kullandığınız Windows 8 için daha uygun gibi görünüyor.

Kinect'in ses algılaması beklediğimiz kadar iyi değildi. Zaman zaman "Xbox on" komutunu bile algılayamadığı olmadı. Bunun yanında Xbox Live'ın da geliştirdiğini söylemek zor. Gold üyelik ise hala PS Plus'tan pahalı.

Ancak Microsoft'un Kinect'e vereceği gramer dersi, medya entegrasyonunda yapılacak geliştirmelerle konsol daha iyi hale gelecek. En önemli olan şeylere ise zaten sahipsiniz ve aslında beklemenize hiç gerek yok: Müthiş oyunlar, sağlam bir arayüz ve stabil sunucular, size saatlerce çevrimiçi oyun keyfi vadediyor. Kinect'le konuşmaktan Game DVR ile oyunlarınızı videoya kaydetmeye konsolu kullanmak, bizim için büyük bir keyifti. Yeni konsolun Xbox 360'ın başarısını tam kaldığı yerden devam ettireceğini tahmin edebiliyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Testin böylesi olunca kendini okutuyor. Teşekkürler Chip, harika bir test olmuş. Can Eryavuz

Güzel inceleme teşekkürler

Bu test ps testinden daha uzun ama gayet ayrıntılı olmuş. Ps4 almayı düşünüyordum Xbox one alıcam gelince

@28 Kas 2013 07:59 Ps testlerini okuduysanız bu makineden daha güçlü olduğunu biliyorsunuzdur. Ayrıca burada okuduğumuz özellikleri Sony yetkilileri de biliyordur ve boş durmayacaklarına eminim :)

@28 Kas 2013 07:59 Senin kararın yapacak bir şey yok diyeceğim ama yanlış yaparsın şimdiden söyleyeyim :)

@28 Kas 2013 07:59 Xbox One çok daha keyifli dünyada daha çok tercih ediliyor, Türkiye Sony ismine para veriyor. Bence kimseyi dinleme Xbox oyunları şimdiden hakkını veriyor. PS4 için hakkını veren oyunlar yok henüz.

@30 Kas 2013 01:31 Killzone shadow fall ı gör de öyle konuşalım

@28 Kas 2013 07:59 gelince almayı düşünüyorsan 2018 3. çeyreğinde gelmesi muhtemel olduğundan sana atari alalım boşta kalma.

@gcb1903 gecikebilir... 4. çeyreğe sarkabilir...

@30 Kas 2013 01:31 turkıye sony ısmıne mı para verıyor. oldu canım sen hangı gezegende yasıyosun . satıs rakamlarına hıc baktın mı? marsta mi yasıyorsun. bılgın yok fıkrın var

@28 Kas 2013 14:19 bu makine daha guclu degıl. ps4 un hardware'ı solluyor xboxu . fakat multımedıa destegı guclu bu cıhazın ıkısının arasındakı en onemlı fark bu.

Güzel bir inceleme olmuş anca bu kadar büyük bir cihazda adaptör bulunması bence gereksiz olmuş ps bu konuyu iyi incelemiş. Her ne kadar sabit cihazlar bile olsalar ufak alanlarda adaptörün yokluğu önemli olabiliyor kaldı ki bu sadece ufak bir ayrıntı bir tercih sebebi değil. Ayrıca xbox 364??:))

720p İle 1080p Arasındaki Farkı göremiyorsan ya körsün yada fanboy :)

Neredeyse tüm özellikleri Gold hesabıyla oluşuyormuş :D.Kinect denen o saçmalık da daha fareyi oynatamıyorsa biz ne yapalım.

360 ta kinect çok başarılıydı elle gayet normal çalışıyordu. Siz kalibrasyon yapmadığınız için olabilirmi. Xbox on komutunu almama sebebide aksan olabilirmi :) konsol türkiye için çok şey vaad etmiyor kinect ve multi medya arayüzü dışında diğer özellikleri abd ve ingiltere için çok kullanışlı ve harika. Arayüzü ve yapabildikleri çok iyi tam bir multimedya cihaz. Bu iyi ps4 iyi diye bir jarşılaştırma çok saçma olur açıkçası. Tıpkı 360 ve ps3 te olduğu gibi ikisininde artıları ve eksileri var ve farklar çok az fark etmek bile zor.

türkiyeye resmi olarak gelmemiş ve en önemlisi bu online özelliklerin hiçbirini türkiyede hiçbir şekilde kullanamayacağım bir konsol için bu kadar para vermek? hemde PS4 den 100 dolar daha pahalı. ve hala daha xbox hede hödö diyorlar... canım türkiyem ya :)

İkisinide alıcam çok hoşuma gittiler sipariş gelince xbox one kinekti çok merak ediyorum xbox 360 ve ps3 umu satıyım alıcak varsa ebay de açık artırmadalar

Abi adamlar yapmiş yaaa

video inceleme istiyoruz !!!!

oyunlar konusunda ps4 şuan xbox one'ı al aşağı ediyor, nasıl xbox daha güçlü demişsiniz şaşırttınız beni valla. bahsettiğiniz deadrising çabuk sıkan meta puan 6 olan bir oyun. aynısı ryse içinde geçerli. onlar dışında da bi forza motorsport 5 var, başkada adam akıllı oyun yok. üstelik başarısı xbox360 gibi olacaksa hiç olmasın. en sorunlu konsollardan biriydi ve satışıda ps3 yada wii den düşüktü. neyse zaten bana göre konsol akıl karı değil. artık tek umudum steam konsolu...

Xbox dünyanın en çok satan konsolu, Plasystation ikinci sırada biraz araştır istersen Türkiye'deki gibi değil satışlar dünyada.

@02 Ara 2013 04:10 Titan Fall ve Witcher 3 Şu Anda Bütün Ps4 Oyunlarını ezicek durumda.Aynı zamanda unutmayalım Psn Xbox Live yanında hiç şansı yok ve Ps4 te 1 milyon konsol arasında 55 bin konsol hatalı veya Bozuk Çıktı.Son Olarak Xbox One'ın Bf4 ve Call Of Duty Ghosts Dlc lerini 1 ay kadar önce aldığını da hatırlatmak isterim.Bu ve sayamadağım çok fazla nedenlerden dolayı Seçimim Xbox One.

Burdan şu soruyu sormak istiyorum, konsolda bulunan havalı özellikleri Türkiye'de tam kapasite kullanabilecek miyiz? -Seçimim PS4 olacak. Ayrıca One'ın çıkış oyunları ile PS4'ü alaşağı ettiği falan yok. Yazar daha objektif olmalıydı.

iyi gunler ben bir bilgi almak istiyordum. almanyada xbox one almak ıstıyorum . fakat turkıyede xbox one live daha calısmadıgı soylenıyor. bu cıhazı alırsam konsol ve oyun aktivasyon ,update ve onlıne oynamada problem yasarmıyım gold uyelıgı alırsam.

@05 Ara 2013 02:52 aslinda bende aynı durumdayım ve xobox one live turkıyede aktif olmadıgı için cihazı almakta kararsızım. bir yolu var mı bilen varsa yazarsa sevinirim

Oyunlar konusundaki üstünlüğünden dolayı Xbox One'ı tercih edeceğim, TV özelliği de Türkiye'ye gelince süper olacak gibi bu konsol.

Gelişmiş uydu alıcısı :)

ben almanyadan aldım türkiyede bütün live fonksiyonları çalışıyor

Çekemeyenler 'beğenmeme' butonuna basıyor ;)

Microsoft yetkilisiyle görüşün sizin yerinize gold live üyeliği yapıyorlar, hizmetleri muhteşem... Kıyaslanamaz bir teknik destek var. Hangi ülkede olduğunuz önemli değil. Adamlar sadece müşteri memnuniyeti ile çalışıyorlar...

ps4 xbox one iyi bence çünkü performans olarak ps4 xbox one geçti

Sen ne oynamak istersen onu al.yok donanımı ps4 ten düşük yok live pahalı diye atgözlüğü ile paylaşım yapmayın.ps4 te çalışan bir oyun x1 dede çalışır.ben halo ve gears of war için x1 aldım.uncharted için ps4 alınır onuda diyeyim...sanırım halo oynayınca satıp ps4 alır ondada uncharted oynar ve yeni gen konsolları beklerim ;)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play