Xbox One'ın neden büyük olduğunu açıkladı

Çok benzer özelliklere rağmen, Xbox One, PlayStation 4'ten çok daha büyük. Peki ama neden?

  • Ercan Uğurlu
Xbox One'ın neden büyük olduğunu açıkladı

Xbox One, özellikle en büyük rakibi PlayStation 4 karşısında daha kalın ve hantal yapıda olması nedeniyle oyunseverler tarafından büyük eleştirilere maruz kalıyordu. Zira cihaz, tasarım yönüyle estetik ve ince bulunmadığı için televizyon altında çok kaba bir görüntü oluşturduğuna yönelik yorumların hedefi. Microsoft'un Xbox One'ın bu tasarımına ulaşmadan önce birbirinden farklı 75 ayrı yapıda prototip ürettiğini, sonunda bu kasa yapısında karar kıldığını bilmek ise ayrı bir tartışma konusu. İngiliz teknoloji sitesi MCV, Xbox'ın baş tasarımcısı Carl Ledbetter'la bir röportaj gerçekleştirmiş ve bu soruları dile getirmiş.

Xbox'ın baş tasarımcısı Ledbetter'ın Xbox'ın kalın ve hantal yapıda olmasıyla ilgili ilk söylediği söz, "Herkes hayal kırıklığına uğramış gibi görünüyor, zira herkes gibi biz de cihazın ince, kolaylıkla bir araya getirilebilen ve ısınmayan yapıda olmasını istiyoruz, fakat bu gerçekte pek de kolay olmuyor," olmuş. Xbox One'ın çalıştığı anda işlemciye watt'larca elektrik yüklendiğini ve bunun çevresindeki donanımlarla birlikte kasayı da ısıttığını söyleyen Ledbetter, mühendislik ve tasarım arasında her zaman ilginç bir dinamiğin mevzu bahis olduğunu da sözlerine eklemiş.

"Isınmaması için büyük"

Ledbetter söyleşinin devamında, insanların Xbox One'ı oyun odalarının dışında evlerinin salonlarında veya yatak odalarında konumlandırdıklarını bildiklerini ve bu nedenle cihazın tasarımının onlar için önemli olduğundan bahsederek; insanların büyük ekranlı ve Full HD çözünürlüklü ince televizyon ekranlarının altında yine ince bir oyun konsolu istediğini bildiklerini de sözlerine eklemiş. Ledbetter, öte yandan iyi oyun performansı almak için cihazın ürettiği ısının dağıtılması gerektiğini, bunun için de Xbox One'ın gövdesini en uygun ölçüde geniş tuttuklarını açıklamış.

Bu açıklama gerçekten yeterli gelecek mi, yoksa "talihsiz" olarak mı bulunacak; bunun cevabını elbette oyuncular verecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Ps4 dört yanindada hava kanallari var ve hic isinmiyor xbox tasarımcısı bunu düşünmemiş olsa gerek Ayni zamanda vasat bir gerekçe gösterdiklerini oyun pc lerine bakarak net bir şekilde anlaşılıyor

@29 Kas 2014 15:18 iyide. ps4ün tasarımından dolayı ısınmadığınımı sanıyorsun? bir acunity aç bakalım ısınıyormu ısınmıyormu gör. sizin beyinleriniz ancak bukadar çalışıyor malesef. yok tipi şu yok bilmemnesi şu..

@29 Kas 2014 15:18 ps4 ün dört yanında hava kanalları var demişsin :) Belli ki X1 hiç bakmamış ve bu saçma yorumu yazmışsın güzel ! :) X1 in yan kanalları ve cihazın yarısı tamamen hava ızgaralıdır. Şu ps4 cüler artık içlerinde tutmasında doğruları konuşmaya başlasın. " X1 almadığıma pişmanım.." desin :)

Pahalı diye Iphone alan zihniyet, büyük diye XBOX alacaktır...

@29 Kas 2014 15:25 bu ikisi arasında bağlantı kurabilen zihniyet de burada boş boş yorumlar yapacaktır...

Hala neden ps yapabilmiş ve onlar becerememiş açıklamamış sonuçta.

@29 Kas 2014 16:00 koca kafalı. ps4 xboxone dan nekadar ince bir bak yanyana bakalım. 2 konsolda aygır gibi. anca boş boş konuşun.

Sanki cebinize mi sokucaksınız ince olsa ne olur

@29 Kas 2014 16:40 bir aklı başında yorum bu işte.

yav playstation ile bu kapışabilir mi allah aşkına rakipmiş. xbox playstation yanında hiç birşey yapamaz :D. zaten ülkemize en çok destek veren de sony , ve ayriyetten zaten sony bu işe çok önceden girdi. 1995 yıllarında playstation 1 çıktı ve konsol da yeni dönem başlattı. baktı microsoft kıskandı sony i aklı sıra taklit , çakma bir konsol yaptı. (xbox ilki) ve tutmadı haliyle. playstation candır gerisi heyecandır. sony her zaman konsol da liderdir. nintendo , sega vs.. niye artık sonlarda sanıyorsunuz.

@29 Kas 2014 18:22 olm sana sony para flnmı veriyor? bu ne celal. enufak xbox konusu açılsın lapin gibi atlıyorsunuz. neyin kafasını yaşıyorsunuz acaba? heyallam...

ms yaptımı yapıyor bence çok dayanıklı gibi duruyor kasa büyük olmasıyla

Talihsiz ve Acemice aciklama olmus. Cihaz Resmen Eski WHS/BETA Player'ler gibi Hantal Tasarim Ozurlusu Cihaz Olmus.Araba lastigi altindaki Takozla Bu Konsolon (Tasarimda) Farki Bulunmamaktadir..Sony'e her gun hacker saldirisi Yaptirsanda Playstation Candir Oyundur.Konsoldur..

bence ısınma açısından güxel bi hamle sonuçta elektronik bi alet ve performans devamlılığı için en önemli şey ısınma ve psdaki deliklerin zamanla evin içindeki tozları çekeceği düşünülürse güzel olmuş diyebilirim

playstation 4 çok mu ısınıyor diye sormamız gerekiyor kendi kendimize.

saf saf konuşmayın iki konsolda bildiğin çöpün çöpü....

RoomAlive gelsin o zaman konuşalım.

büyük ve agır olan genellikle daha dayanıklıdır

alın bakalım büyüklük neden önemli. http://www.youtube.com/watch?v=XpuXPKehwdA 10 dereceye kadar xbox one ps4 den daha soğuk çalışıyor.

PS i savunanlar xbox 360 ı yada herhangi bi xbox 'ı kullanmayandır. Büyük olması bi oyuncu için hiç birşeyi ifade etmez çünkü oyuncu performansa bakar "anti-aliasing"e bakar. Soğutma ne kadar iyi ona bakar. Fanboy olmayın iyi olana bakın ayrıca XBOX kullanmak ayfon kullanmaya benzemez herkes alışamaz. ;)

Evet PS4 ince ama 4 derece daha fazla isiniyor. İnternetten ısı testlerini bulabilirsiniz

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play